Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Ile zarabia barman w Polsce i na czym polega ten zawód?

Praca barmana wielu osobom kojarzy się z nalewaniem piwa, jednak tak naprawdę jest to o wiele bardziej wymagająca posada. Często wykonywana w godzinach nocnych, wymaga nie tylko odpowiednich umiejętności, lecz także odporności psychicznej. Czym zajmuje się i ile zarabia barman w Polsce? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedź!

Czym zajmuje się barman?

Praca barmana polega przede wszystkim na kontakcie z klientem, przygotowywaniu drinków i innych napojów, doradzaniu i polecaniu oraz utrzymywaniu miejsca pracy w porządku. Barman musi zadbać o to, aby wszystko było dobrze zorganizowane, a klient poczuł się jak najbardziej komfortowo. Dodatkowo często zajmuje się również dokumentacją sprzedaży.

Przedstawiciele tego zawodu wykonują pracę stojącą, często w systemie zmianowym, zarówno w ciągu dnia, jak i nocy, a charakter ich pracy zależy przede wszystkim od miejsca, w którym są zatrudnieni. Nierzadko muszą oni przebywać w towarzystwie osób nietrzeźwych, jednak ich zadaniem jest także nieokazywanie znużenia, zachowanie spokoju i wykazanie się dużą cierpliwością. Charakterystyka tego zawodu w dużej mierze przekłada się na to ile zarabia barman.

Jak zostać barmanem?

Pracę na tym stanowisku ułatwia ukończenie szkoły gastronomicznej lub studiów na kierunkach związanych z hotelarstwem. Choć niektórzy pracodawcy tego wymagają, wielu z nich zależy bardziej na ukończonych kursach barmańskich.

Na tego rodzaju przygotowaniach do wykonywania zawodu przyszli barmani muszą opanować sporo niezbędnego do pracy materiału. Muszą oni znać wszystkie alkohole, z którymi będą pracować, sposoby ich mieszania, smaki, muszą również poznać niezbędne w tej pracy techniki sprzedaży oraz zarządzania. Kursy kończą się egzaminem, po którym otrzymuje się certyfikat. Wiedza i doświadczenie mają bezpośrednie przełożenie na to ile zarabia barman.

Warto jednak zdawać sobie sprawę, że kurs nie jest prosty i wiele osób nie zdaje go przy pierwszym podejściu. Jeżeli więc zależy nam na zwykłym, sezonowym nalewaniu piwa, z pewnością trzeba się zastanowić, czy jest nam on w ogóle potrzebny.

Cechy dobrego barmana

Dobry barman musi być pozytywnie nastawiony do ludzi i szybko łapać dobry kontakt z klientami. Liczy się otwartość, komunikatywność i po prostu bycie miłym. Powinien umieć doradzić w kwestii serwowanych napojów i wiedzieć, co może okazać się najlepsze dla odbiorcy. Jeżeli dodatkowo potrafi porozmawiać na każdy temat, wszystko stworzy idealną całość. Oczywiście oprócz tego liczy się smak, dobra organizacja pracy i miejsca pracy, umiejętność utrzymywania porządku oraz w niektórych miejscach także znajomość języków obcych.

Ile zarabia barman w Polsce?

Z pewnością wszyscy zainteresowani podjęciem pracy w tym zawodzie są ciekawi, ile zarabia barman w Polsce. Na początku warto podkreślić, że stawki w dużej mierze zależą od miejsca pracy, stopnia doświadczenia oraz umiejętności.

Przyjmuje się, że barman zarabia średnio 3638 złotych brutto miesięcznie. Choć trudno zaliczać do zarobków także napiwki, osoby zatrudnione na tym stanowisku mogą nimi znacznie uzupełniać swoją pensję.

Warto również pamiętać, ze takie osoby mogą dodatkowo dorabiać obsługując różne wydarzenia. Wynajęcie barmana to koszt od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Ceny zależą między innymi od tego czy będzie to wynajęcie z własnym barem i szkłem. Barmani mogą również oferować pokazy barmańskie, których ceny także wahają się od kilkuset do ponad 2000 złotych. Według raportu najwyższe wynagrodzenie otrzymują barmani w Warszawie, czy też Łebie.

Płacę jaką można w tym zawodzie otrzymać do wypłaty można przeliczyć w kalkulatorze wynagrodzeń.

Barman - wymagania pracodawców

Po przeanalizowaniu ogłoszeń o pracę w tym zawodzie można wywnioskować, że od kandydatów na to stanowisko wymaga się przede wszystkim doświadczenia zawodowego, znajomości języków obcych, gotowości do pracy w systemie zmianowym w ciągu dnia oraz nocy, dyspozycyjności, wysokiej kultury osobistej, sumienności, staranności,  a także odpowiedzialności.

Dodatkowo pracodawcy oczekują komunikatywności, miłej aparycji, umiejętności pracy w zespole, dobrej organizacji pracy własnej i miejsca pracy, otwartości na klienta, silnej psychiki, wytrzymałości, zaangażowania w powierzoną pracę, braku nałogów, książeczki sanitarno-epidemiologicznej, wiedzy z zakresu alkoholi oraz miksologii (sztuki mieszania alkoholi ze sobą) oraz orientacji na klienta, a także ukończonego kursu barmańskiego.

Jak widać, praca barmana nie jest tak prosta, jak może się początkowo wydawać. Kojarzenie jej jedynie z nalewaniem piwa i podawaniem alkoholu znajdującego się za barem jest krzywdzące, ponieważ profesjonalni barmani posiadają naprawdę ogromną wiedzę i umiejętności, a to ma wpływ na to ile zarabia barman.