Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Ile zarabia fryzjer w Polsce i jak nim zostać?

Ten zawód od wieków cieszy się dużym powodzeniem. Większość z nas chce dobrze wyglądać, a nieodłącznym tego elementem jest właśnie idealna fryzura. Dlatego też często odwiedzamy fachowców, którzy pomogą nam w jej ułożeniu. Choć zawód jest tak popularny, a konkurencja tym samym bardzo duża, fryzjerów stale przybywa. Co zrobić, by rozpocząć pracę w tym zawodzie i ile zarabia fryzjer? Wszystkie informacje ne ten temat znajdziesz w poniższym artykule.

Czym zajmuje się fryzjer?

Fryzjer zajmuje się przede wszystkim strzyżeniem, modelowaniem i farbowaniem włosów. W salonie fryzjerskim wykonuje również trwałą ondulację, keratynowe prostowanie czy przedłużanie włosów. Coraz częściej przeprowadza również szereg zabiegów, które wzmocnią włosy, sprawią, że będą zdrowsze i piękniejsze. Oprócz tego jednym z najważniejszych obowiązków fryzjera jest dbanie o higienę miejsca pracy i zabiegów.

Cechy dobrego fryzjera

Współcześnie dobry fryzjer to stylista, ktoś w rodzaju wirtuoza. Bardzo ważne jest, aby posiadał szeroką wiedzę nie tylko o aktualnych trendach, lecz także o składach kosmetyków, których używa, higienie pracy, wpływie specyfików na skórę głowy itp.

W tym zawodzie niezbędna będzie też pasja, kreatywność, chęć stałego rozwijania się, poczucie estetyki i otwarte pozytywne nastawienie do ludzi. Prócz fachu w rękach komunikacja z klientem jest bardzo ważną cechą, powodującą że ludzie będą do salonu często wracać, ale też wystawiać mu dobre opinie.

Jak zostać fryzjerem?

Żeby zostać fryzjerem, należy skończyć studium, technikum lub szkołę zawodową w odpowiednim kierunku. Dostępne są również profesjonalne szkolenia.

Warto również wiedzieć, że zawód ten posiada stopnie. Zazwyczaj na początku drogi osoba podejmująca się tego zawodu jest uczniem, kolejnym stopniem jest z kolei czeladnik. Najwyższy stopień to mistrz fryzjerstwa. Aby otrzymać taki tytuł, trzeba posiadać odpowiednie doświadczenie zawodowe (3 lata bycia czeladnikiem lub łączny staż pracy przed i po czeladniku – 6 lat) oraz skończoną szkołę gimnazjalną i ponadgimnazjalną.

Osoby, które chcą szybko zostać fryzjerem mogą odbyć kwalifikacyjnego kursu zawodowego. Wiele salonów oraz szkół prowadzi takie kursy. Tok takiego nauczania trwa od miesiąca do roku, a po jego ukończeniu można liczyć na certyfikat potwierdzający kwalifikacje do wykonywania zawodu fryzjera.

Ile zarabia fryzjer?

Według portalu wynagrodzenia.pl mediana zarobków fryzjerów 3400 zł brutto. Co drugi fryzjer otrzymuje pensję od 2 600 PLN do 4 290 PLN. 25% najgorzej wynagradzanych fryzjerów zarabia poniżej 2 600 PLN brutto. Na zarobki powyżej 4 290 PLN brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych fryzjerów. Są jednak rejony gdzie zawód fryzjera przynosi znaczące dochody, dotyczy to głównie specjalistów pracujących w salonach cieszących się renomą.

Sprawdź, jak w szybki sposób możesz wyliczyć swoje wynagrodzenie brutto - netto: kalkulator wynagrodzeń.

Największy wpływ na wysokość wynagrodzenia na stanowisku fryzjera mają:

  • doświadczenie oraz wykształcenie,
  • wielkość i prestiż salonu,
  • lokalizacja.

Średnie zarobki fryzjera w wybranych województwach przedstawia poniższa tabela.

Województwo

Pensja brutto

dolnośląskie

3970 zł

mazowieckie

3900 zł 

śląskie

3420 zł

małopolskie

3120 zł

wielkopolskie

2800 zł

Warto tu również wspomnieć, że oprócz stałego wynagrodzenia fryzjerzy otrzymują również prowizję za sprzedaż kosmetyków czy realizację drożyszy usług. Zwykle jest to stały procent od dokonanego obrotu.

Czego wymagają pracodawcy?

Po przeanalizowaniu ogłoszeń o pracę na tym stanowisku można stwierdzić, że od fryzjera wymaga się przede wszystkim doświadczenia, umiejętności strzyżenia, farbowania i stylizowania, znajomości trendów, kultury osobistej, dobrego kontaktu z klientami, dyspozycyjności, wiedzy, chęci rozwoju, umiejętności pracy w zespole czy przyjaznej aparycji.