Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Ile zarabia psycholog i czym się zajmuje?

Jeżeli zmagamy się z jakimś problemem, często nie wiemy, do jakiego specjalisty powinniśmy się udać, aby uzyskać rozwiązanie. Nie znamy różnicy między psychologiem, psychiatrą i psychoterapeutą. Czym różnią się te zawody? Ile zarabia psycholog, czym się zajmuje i jakim pacjentom pomaga? Przeczytaj niniejszy artykuł i dowiedz się więcej!

Psycholog, psychoterapeuta, psychiatra - różnice

Psychiatra jest lekarzem medycyny, który ukończył studia medyczne, specjalizując się w psychiatrii. Leczy on zaburzenia i choroby psychiczne. Jeżeli ukończył odpowiednie szkolenie, może również przeprowadzać psychoterapię. Ze względu na swoje uprawnienia może wypisywać recepty na leki, przeprowadzać farmakoterapię, skierować do szpitala czy wypisać zwolnienie, jeżeli wystąpi taka konieczność.

Psychoterapeuta z kolei musi posiadać tytuł magistra, jednak niekoniecznie musi to być magister psychologii. Najważniejsze jest szkolenie w szkole terapeutycznej, które trwa od 4 do 6 lat, po których przeprowadzany jest egzamin i uzyskuje się odpowiedni certyfikat. W czasie jego trwania osoby w nim uczestniczące uczą się zarówno teorii, jak i praktyki zawodu, nie tylko z jednym pacjentem, lecz także z grupą. Praca podczas szkoleń jest konsultowana z osobą bardziej doświadczoną i wykwalifikowaną, czyli tzw. superwizorem.

W czasie szkoleń przyszli psychoterapeuci sami również przechodzą terapię. Jeżeli mają problemy osobiste, mogą one w przyszłości rzutować na kontakt z pacjentem, dlatego jest ona tak ważna i potrzebna. Dzięki temu psychoterapeuta może sprawniej pomagać innym ludziom.

Psychoterapia polega przede wszystkim na rozmowie, która pomaga pacjentowi w rozwiązaniu problemów. Może on powrócić do równowagi psychicznej, poznać swoje emocje i potrzeby, zrozumieć siebie i rozpocząć samorozwój. Dzięki prawidłowo przeprowadzonej terapii może spojrzeć na swoje zachowanie z zupełnie innej strony i zmienić się, tym samym pozbywając się nieprawidłowego postrzegania emocji czy sytuacji.

Z kolei psycholog musi ukończyć studia z zakresu psychologii, uzyskując tytuł magistra. Daje on mu prawo do wykonania zawodu, którego nie zapewnią kursy czy szkolenia. Warto zaznaczyć, że nie prowadzi on psychoterapii, chyba że ukończył szkolenie terapeutyczne, o którym wspominaliśmy powyżej.

Czym zajmuje się psycholog? Może on przeprowadzać testy psychologiczne, opiniować, udzielać pomocy w rozwiązywaniu problemów, wystawiać diagnozę, przekierowywać do innego specjalisty, jeżeli będzie taka potrzeba, czy doradzać w pewnych kwestiach. 

Kiedy zgłosić się do psychologa?

Jeżeli masz problem, którego nie jesteś w stanie samodzielnie zlokalizować i rozwiązać, do końca sam nie wiesz, co cię trapi lub wiesz, że w twoim życiu jest coś, co nie pozwala ci być spokojnym, bliscy nie mogą ci pomóc w tym zakresie, najprawdopodobniej pomóc może ci właśnie psycholog.

Wizyta jest pomocna także podczas przeżywania trudnego okresu w życiu, wystąpienia toksycznych relacji, nieradzenia sobie ze stresem i emocjami, jakie w nas drzemią, nieuzasadnionym lękiem, bezsennością czy nawet uzależnieniem od alkoholu i innych substancji.

Ile zarabia psycholog w Polsce?

Wiemy już, czym zajmuje się psycholog i jakie są jego uprawnienia. Osoby, które chcą wykonywać ten zawód, zastanawiają się pewnie również, ile zarabia psycholog w Polsce.

Średnie zarobki w tym zawodzie według serwisu wynagrodzenia.pl wynoszą 4 680 PLN brutto, oczywiście wszystko zależy od uprawnień czy miejsca pracy. 25% najgorzej wynagradzanych psychologów zarabia poniżej 4 000 PLN brutto. Na zarobki powyżej 5 780 PLN brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych psychologów.

Jak zostać psychologiem?

Wykształcenie w znacznym stopniu wpływa na to, ile zarabia psycholog. Psychologia jest bardzo popularnym i obleganym kierunkiem, szacuje się, że na jedno miejsce przypada średnio od 10 do 20 osób. Dlatego też, jeżeli chcemy dostać się na ten kierunek, musimy dobrze zdać maturę. Nie ma ściśle określonych przedmiotów, które powinno się zdawać w tym przypadku, jednak wysokie wyniki są kluczowym elementem rekrutacji.

Studia psychologiczne są jednolite, tzn. nie istnieje w ich przypadku podział na licencjat i magisterium. Przyszli specjaliści w tym zakresie studiują przez 5 lat, kończąc ten etap obroną pracy. Następnie powinni oni odbyć staż przygotowujący do wykonywania zawodu. 

Psychologia i co dalej?

Należy pamiętać, że ten zawód, wymaga ciągłej nauki i zapoznawania się z nowymi badaniami. To, ile zarabia psycholog zależy od chęci rozwoju. Moment uzyskania dyplomu magistra nie powinien być zakończeniem edukacji. Warto szkolić się dalej, uczęszczać na kursy. Dzięki temu możemy być coraz lepsi i sprawniej oraz skuteczniej pomagać swoim pacjentom. W tym przypadku nie można osiąść na laurach, a same studia i staż to za mało.