Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

Jak cię widzą, tak cię piszą – i choć wiele osób buntuje się, gdy słyszy to powiedzenie, trudno nie przyznać tym słowom racji, zwłaszcza że nie są to tylko puste frazesy. Psychologowie dowiedli bowiem, że pierwsze wrażenie, które kształtuje się w 15 czy 30 sekund, może trwać nawet przez 6 miesięcy. To znaczy, że mamy niecałą minutę, zanim ktoś zdecyduje, czy jesteśmy osobą godną poznania. Oczywiście nie o sam wygląd chodzi - ważne są również gestykulacja, mimika twarzy czy ton głosu. O ile jednak można próbować zatrzeć złe wrażenie na kolejnych spotkaniach z potencjalnym partnerem, tak w przypadku rekrutacji do nowej pracy szansę mamy tylko jedną. Czy dress code jest ważny i jakie zasady w nim panują? Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną - dress code, overdressed, smart casual?

Coraz częściej w artykułach na temat odpowiedniego stylu ubierania pojawiają się pojęcia dress code, overdressed, smart casual. Co właściwie znaczą i czy mają zastosowanie w trakcie rozmów kwalifikacyjnych?

Dress code to zbiór zasad dotyczących prawidłowego wyglądu stroju dla danej sytuacji. Dzięki nim wiemy, co powinniśmy wybrać, a czego zdecydowanie unikać. Nawet jeżeli firma nie posiada jasno określonych zasad co do ubioru pracowników, często istnieją niepisane wytyczne. Dress code może być fragmentem wizerunku przedsiębiorstwa, dlatego wiele osób przywiązuje do niego tak dużą uwagę. Zajmijmy się jednak tym pojęciem w kontekście rozmowy kwalifikacyjnej. Czy istnieje dress code idealny na tego rodzaju spotkanie? Odpowiedź jest twierdząca i warto dokładnie się do tego przygotować. Kilka chwil spędzonych na wyborze odpowiednich ubrań i dodatków może pomóc nam osiągnąć sukces.

Nie zawsze jasny jest profil firmy, tym samym często po prostu nie wiemy, czy zbyt elegancki strój nie przekreśli naszych szans. Dlatego w takim przypadku warto postawić na styl smart casual, czyli rodzaj delikatnej, sportowej elegancji. W przypadku kobiet mogą być to ciemne jeansy, koszula i marynarka lub kardigan/sweter w stonowanych kolorach, u mężczyzn z kolei spodnie, koszula i marynarka. Dzięki temu będziemy wyglądać elegancko, a jednocześnie unikniemy stanu tak zwanego overdressed. Jest to pojęcie określające strój zbyt formalny. W pewnych sytuacjach może sprawić, że będziemy wyglądać wręcz komicznie, a przede wszystkim, źle się czuć wśród osób, którym z pewnością trudno będzie ukryć zdziwienie.

Główne zasady dobierania stroju na rozmowę kwalifikacyjną

Pamiętaj o tym, że twój strój musi być przede wszystkim czysty i schludny. Kiedy przed wyjściem z domu zauważysz, że twoje buty są brudne, nie machaj na to ręką. Choć może ci się to wydawać mało ważne, ludzie zwracają uwagę na takie szczegóły.

Zrezygnujmy również z jaskrawych barw i kolorowych wzorów. Doskonale sprawdzi się czerń, kolor szary, granatowy, brązowy, beżowy czy pastelowe odcienie. Nie nakładajmy zbyt dużej liczby dodatków. Bransoletki, duże naszyjniki, zbyt widoczne kolczyki – to wszystko oddala nas od elegancji, poza tym odwraca uwagę. Warto postawić na minimalizm i prostotę.

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Oczywiście wymagania są odmienne w przypadku kobiet oraz mężczyzn. Ponadto uważa się, że kobiety mają większe wyczucie estetyki i zmysł pozwalający na wybranie odpowiedniej stylizacji.

Kobieta na rozmowie kwalifikacyjnej

Jeżeli decydujemy się na spódnicę, zwróćmy uwagę na to, by sięgała minimalnie do kolan. Krótsza uważana jest za nieodpowiednią. O każdej porze roku, niezależnie od temperatury, warto pamiętać o rajstopach. Tym samym nie sprawdzą się sandały czy buty z odkrytymi palcami, ponieważ szew nie będzie wyglądał dobrze. Jeśli wybór padnie na buty na obcasie, nie powinien być on zbyt wysoki, maksymalnie 6–8 cm. Bluzka z kolei nie może mieć zbyt głębokiego dekoltu. Zbyt wyzywający strój zazwyczaj odbierany jest negatywnie, poza tym – chcąc nie chcąc – może rozproszyć rekruterów.

Kobiety mogą mieć problem z tym, jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną, gdyż mają szeroki wybór. Tak samo elegancko będą bowiem wyglądać w sukience, garsonce, spódnicy połączonej z bluzką i marynarką lub swetrem czy też w spodniach i koszuli. Wszystko warto dopełnić delikatnym, naturalnym makijażem, który podkreśli rysy twarzy.

Mężczyzna na rozmowie kwalifikacyjnej

Mężczyźni nie powinni długo zastanawiać się nad tym, jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli decydujemy się na garnitur, warto postawić na te w ciemnych kolorach. Pamiętajmy o tym, aby w trakcie spotkania starać się nie ściągać i nie rozpinać marynarki, ani nie rozluźniać krawatu, szczególnie kiedy czujemy, że atmosfera nie staje się luźniejsza. Kolor skarpetek powinien być dobrany do butów i spodni, powinny być też one odpowiednio długie - tak, aby nie odsłaniały nóg, kiedy siedzimy. Warto zapomnieć o sandałach, widocznych łańcuszkach czy dużych zegarkach.

Kiedy sytuacja wymaga stroju nieco mniej oficjalnego, doskonale sprawdzą się spodnie typu chino lub jeansy w stonowanym, najlepiej w ciemnym kolorze i koszula z długim rękawem. Przydatna może się również okazać dopasowana marynarka.

Zwróćmy uwagę nie tylko na strój

Strój jest oczywiście bardzo ważny, ale nie zapominajmy również o wyglądzie twarzy i włosów. Przetłuszczona fryzura, zbyt wiele żelu, ekstrawaganckie upięcia, akcesoria czy nawet brokat są niedopuszczalne. Nie chcemy z pewnością, aby ktoś pomyślał, że jesteśmy niechlujni czy nie potrafimy dopasować wyglądu do sytuacji.

Zakryjmy również wszelkie zmiany na twarzy, przypudrujmy ją nieco, aby nie świecić się nadmiernie, w przypadku mężczyzn warto zrezygnować choć tego jednego dnia z zarostu.

Starajmy się wyglądać świeżo i “lekko”. Wówczas będziemy się również czuć lepiej i pewniej psychicznie. To bardzo ważne, kiedy chcemy „sprzedać” swoje umiejętności i zyskać wybraną posadę.

Pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Czy sami tego nie robimy i nie oceniamy kogoś, kogo widzimy pierwszy raz, przez pryzmat wyglądu, gestów i tonu głosu? Często staje się to silniejsze od nas. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie do spotkania rekrutacyjnego. Mamy tylko jedną szansę, by zaprezentować się dobrze, dlatego to, jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną należy dobrze przemyśleć.