Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Mocne strony pracownika na rozmowie kwalifikacyjnej

Mocne strony pracownika to temat poruszany na niemal każdej rozmowie kwalifikacyjnej. Jeżeli nie przygotujemy się do tego odpowiednio, możemy stać się niewiarygodni w oczach rekrutera, poza tym improwizowanie w tym przypadku może okazać się złym pomysłem. Z racji tego, że jednym z najczęściej zadawanych pytań w czasie rekrutacji jest: Jakie są pana/pani mocne strony?, warto je przemyśleć. Jak szukać w sobie mocnych stron i w jaki sposób je argumentować? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

Jak odnaleźć w sobie mocne strony?

Często, szczególnie kiedy nasza pewność siebie jest niska, uważamy, że właściwie nie mamy mocnych stron i zalet, o których warto byłoby powiedzieć. Jednak taka odpowiedź na rozmowie rekrutacyjnej mogłaby nas z miejsca zdyskwalifikować. Każdy posiada pozytywną cechę, która sprawia, że możemy zostać uznani za lepszego pracownika. Wystarczy tylko przeanalizować tę kwestię.

Jak sobie pomóc? Na przykład przeglądając ogłoszenia o pracę w interesującym nas zawodzie. Dzięki temu będziemy mogli zobaczyć, czego oczekują od nas pracodawcy. Być może dopiero wtedy zdamy sobie sprawę, że mocne strony pracownika, o których mowa w ogłoszeniu to tak naprawdę nasze mocne strony. Przemyślmy również, w czym jesteśmy dobrzy, co nas wyróżnia i z czego jesteśmy dumni.

Przedstawienie mocnych stron na rozmowie kwalifikacyjnej

Jeżeli zostajemy poproszeni o przedstawienie swoich mocnych stron, powinniśmy mówić pewnie, wtedy zwiększamy swoją wiarygodność. Nauczenie się krótkiej przemowy i recytowanie z pewnością powinniśmy sobie odpuścić. Rekruter musi czuć, że wymieniane mocne strony pracownika mają przełożenie na rzeczywistość. Z tego samego względu kłamanie i kręcenie również nie wchodzi w grę - poza tym można to naprawdę łatwo zweryfikować.

Pamiętaj, aby nie popadać ze skrajności w skrajność. Wybierzmy 2, góra 3 mocne strony i skupmy się tylko na nich. Oczywiście, najlepiej jeżeli dopasujemy je jak najbardziej do oferty. Godzinna opowieść o naszych 30 zaletach z pewnością nie zostanie dobrze odebrana, ale z drugiej strony 2-minutowe wspomnienie o jednej mocnej stronie też nie jest najlepszym pomysłem.

Aby uwiarygodnić swoje zalety, staraj się do każdej z nich dodać przykład, który pokazuje, że wszystko, o czym mówisz, miało miejsce. Nie umniejszaj swoich osiągnięć, ale też nie wywyższaj się. Należy znaleźć złoty środek wymieniając mocne strony pracownika.

Mocne strony pracownika - przykłady

Jeżeli nadal mocne strony pracownika są dla ciebie tematem odległym i nie masz pojęcia, o czym mógłbyś opowiedzieć na rozmowie kwalifikacyjnej, przedstawiamy zestaw przykładowych zalet.

Skuteczne zarządzanie czasem - dobra organizacja swojej pracy jest bardzo ceniona przez pracodawców, szczególnie kiedy pracownik musi wykonywać wiele obowiązków i ze wszystkim zdążyć. Odpowiednia hierarchia zadań i wypełnianie ich krok po kroku mogą znacznie zwiększyć efektywność.

Przykład: Opowiedz o swoim systemie planowania, wspomnij o aplikacjach czy planerach, z których korzystasz na co dzień. Wspomnij o sytuacji, w której dzięki odpowiedniej organizacji udało ci się wykonać w czasie duży, wymagający projekt, który składał się z kilku etapów.

Kreatywność - w wielu branżach jest to cecha szczególnie ceniona. Jeżeli dotyczy ona również nas, z pewnością warto o niej wspomnieć. Dzięki kreatywności możemy sprawnie i szybko wykonywać zadania, proponować nowe, oryginalne rozwiązania czy ulepszać już istniejące.

Przykład: Opowiedz o projekcie, który przyniósł sukces właśnie dzięki twojemu pomysłowi. Przedstaw hasła reklamowe, które stworzyłeś w poprzedniej pracy. Wspomnij o tym, jak rozwiązano problem, dzięki twoim podpowiedziom.

Pracowitość - nie jest tajemnicą, że każdy pracodawca chciałby, by jego pracownicy byli jak najbardziej pracowici. Dzięki temu zadania wykonywane są szybciej, mają świetną jakość i całe działanie firmy jest efektywniejsze.

Przykład: Opowiedz o tym, jak studiując, łączyłeś pracę na etacie ze stażem. Wspomnij o wszystkich sytuacjach, w których robiłeś kilka rzeczy jednocześnie. Być może studiowałeś dwa kierunki i jeszcze dodatkowo chodziłeś do pracy? Oczywiście pracowitość nie oznacza tylko kilku prac wykonywanych w tym samym czasie. Wykonywanie wielu zadań w jednej firmie również świadczy o tym, że od lenistwa jesteś bardzo daleko.

Skuteczność i upór w działaniu - pracownicy, którzy nie poddadzą się, dopóki nie skończą powierzonego im zadania, są także cenieni na rynku pracy. Chcą oni wykonać pracę jak najlepiej, mimo przeszkód, jakie mogą spotkać na swojej drodze.

Przykład: Opowiedz o tym, jak zostałeś doceniony jako pracownik miesiąca, dzięki temu, że skończyłeś projekt, który wydawał się już na straconej pozycji. Opowiedz o zadaniach, które wymagały maksimum poświęcenia i powodowały zniechęcenie, jednak cel sprawiał, że doprowadziłeś go do końca.

Elastyczność - w dzisiejszych czasach elastyczność jest potrzebna i ważna. Pracodawcy oczekują, że pracownik szybko dostosuje się do nowych warunków czy obowiązków.

Przykład: Opowiedz o tym, jak przejąłeś wszystkie obowiązki od osoby, która z dnia na dzień odeszła z pracy, jak pomagałeś w wypełnianiu zadań osobie, które właśnie poszła na urlop. Zaznacz, że przejęcie zadań nie było dla ciebie trudne i szybko wdrożyłeś się w nowe lub tymczasowe obowiązki.

Szybkie wdrożenie się do pracy - pracownicy, którzy chcą przez pierwsze tygodni pracy, aby ktoś stale ich nadzorował, nie są pożądani na rynku pracy. Przede wszystkim chodzi o to, że nadzorujący jest wówczas przez dłuższy czas wyłączony ze swoich obowiązków. Oczywiście, pytanie o wątpliwości nie jest niczym złym, jednak im szybciej wdrożymy się w pracę, tym lepiej.

Przykład: Opowiedz o tym, jak szybko wdrażałeś się w nowe systemy w firmach, jak niewiele czasu potrzebowałeś, by zacząć poprawnie wykonywać swoje zadania. Być może zajęło ci to o wiele mniej czasu niż innym pracownikom? Jeżeli tak, koniecznie o tym wspomnij.