Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Praca zdalna - poznaj jej plusy i minusy

Praca zdalna, zwana również telepracą, polega na wykonywaniu zleceń z domu, a kontakt ze zleceniodawcą odbywa się zazwyczaj za pomocą e-maili, telefonu czy przez komunikatory internetowe. Wydaje się idealna, jednak oprócz wielu zalet ma też swoje wady, o których zdecydowanie warto wiedzieć, zanim się na nią zdecydujemy. Poznaj dobre i złe strony pracy zdalnej!

Czy praca zdalna jest dla każdego?

Praca zdalna nie jest odpowiednia dla każdego. Oczywiście są zawody, w których po prostu nie ma możliwości wykonywania zadań w domu. Z drugiej strony nawet osoby, które z powodzeniem mogłyby opuścić biuro i pracować gdziekolwiek, muszą się dokładnie zastanowić, czy to dobry pomysł. Wielu osobom atmosfera biura dodaje energii i pomaga skupić się na pracy. Nie każdy jest w stanie zapanować całkowicie nad swoim czasem, kiedy nikt nie stoi mu za plecami i nie kontroluje, co robi. Dlatego też w wielu przypadkach praca zdalna okazuje się wręcz niewskazana.

Już niebawem praca zdalna zostanie uregulowana w kodeksie pracy. Zmiany w tym zakresie opisane zostały szczegółowo tu: Praca zdalna w kodeksie pracy.

Praca zdalna - plusy i minusy

Każda zaleta pracy zdalnej może stać się jednocześnie jej najgorszą wadą. Wszystko ma swoje złe i dobre strony. Jak wygląda praca w domu?

Liczy się wynik

Kiedy pracujesz w biurze, największą uwagę zwraca się na to, czy pojawiasz się w określonych godzinach i przepracowujesz 8 godzin. Za ten czas przede wszystkim otrzymujesz wynagrodzenie. Wiąże się to z tym, że często po prostu się nudzisz - wykonałeś swoje zadania, kolejnych jeszcze ci nie wyznaczono i błądzisz po kolejnych stronach internetowych, jednak nadal musisz siedzieć przy biurku, podczas gdy w tym czasie mógłbyś zająć się zupełnie czymś innym.

W takim przypadku praca zdalna wydaje się idealna - liczy się w niej bowiem wynik, a nie czas, jaki poświęcisz na wykonanie zadania. Jeżeli skończysz, jesteś wolny i możesz poświęcić czas na co tylko masz ochotę. Z drugiej strony jednak w przypadku, kiedy wybierzesz lenistwo zamiast zabrania się za zadania, czas spędzony przed biurkiem nie będzie ratunkiem. Zlecenie nie zostało wykonane, więc to, czy teoretycznie pracowałeś, czy nie - nie ma dużego znaczenia.

Nienormowany czas pracy

Za dużą zaletę pracy zdalnej uważany jest nienormowany czas pracy. W większości przypadków pracownik otrzymuje zlecenie i musi je wykonać w określonym terminie, nikt jednak nie każde mu siedzieć przed komputerem od 8.00 do 16.00. Jeżeli więc ma ochotę na wyjście na kawę, musi odwiedzić lekarza czy babcię - nie ma najmniejszego problemu. Nikomu nie musi się tłumaczyć, a jeżeli będzie trzeba, po prostu popracuje późnym wieczorem czy w nocy.

Warto jednak spojrzeć na to również z innej strony - co prawda pracownik może sam ustalać godziny, ale przy braku odpowiedniej organizacji czy rosnącej liczbie zadań poza pracowniczych, może w efekcie czuć, że pracuje przez cały dzień. Co więcej, w wielu przypadkach tak właśnie jest i spędza o wiele więcej godzin przy biurku, niż osoba, która codziennie rano wychodzi do biura. Oczywiście pracownik zdalny oszczędza czas - nie dojeżdża, nie musi się szykować każdego ranka, ale co z tego, jeżeli utknie przez 3 godziny, oglądając serial, lub przedłuży mu się kawa ze znajomymi? Brak ścisłych reguł bywa tutaj prawdziwym wrogiem produktywności.

Kto patrzy nam na ręce?

Pracownicy zdalni mogą poczuć się wolni. Nikt nie stoi nad nimi, nie wyznacza kolejności zadań, nie mówi, co ma robić i kiedy. Jak już wspominaliśmy - sam panuje nad swoim czasem i tylko on może go planować. Pracownicy, którzy wykonują działania w biurze, często czują presję, stresuje ich to, że coś im się nie udaje, a ktoś to widzi. Powoduje to niepotrzebne zdenerwowanie i mniej efektywną pracę.

Z drugiej jednak strony wielu ludzi ceni sobie taką kontrolę. Nie lubią oni i nie chcą w pełni samodzielnie organizować swoich obowiązków, a świadomość, że ktoś patrzy im na ręce, jest motywująca.

Home, sweet home

Wielu ludzi najlepiej czuje się w domowym zaciszu, lepiej się skupiają, czują się swobodniej. Tym samym i praca idzie sprawniej, szybciej i łatwiej. Z pewnością dla takich osób praca zdalna okazuje się dobrym rozwiązaniem.

Jednak warto wziąć pod uwagę również fakt, że to, jak przytulnie, dobrze i po prostu miło jest nam w domu, może sprawić, że skupienie się na pracy będzie niemożliwe. O wiele bardziej będzie nam się marzyło zanurzenie się w pościel i leniuchowanie. A takie skojarzenia zdecydowanie demotywują, jeżeli przed nami wiele rzeczy do zrobienia.

Kontakt z ludźmi

Wielu pracowników zdalnych narzeka na brak kontaktu z ludźmi. W końcu cały dzień siedzą oni w domu, nie kontaktują się z nikim, nie mają z kim porozmawiać w przerwie na kawę, a kiedy potrzebują porady, muszą czekać, aż ktoś odczyta maila.

Z drugiej strony niektórzy ludzie nie lubią pracować z innymi ludźmi, nie mogą się skupić, mają problem z nawiązywaniem kontaktów i codzienne spotkania ze współpracownikami bardziej ich stresują, niż cieszą.

Dbanie o siebie

Praca zdalna ma to do siebie, że pozwala pracownikowi na całkowity luz. Dresowe spodnie, stara poplamiona bluzka - nie ma problemu, byleby tylko było wygodnie. Cały dzień w piżamie - czemu nie? Jednak taki tryb pracy i życia może sprawić, że pracownik zupełnie przestanie o siebie dbać, teoretycznie przecież nie musi. Oczywiście, wygodny ubiór jest w porządku, a nawet wskazany, jednak taki strój również może być czynnikiem wpływającym źle na motywację.

Kiedy wychodzimy każdego ranka do biura, siłą rzeczy musimy zwrócić uwagę i na swój ubiór i na swój wygląd. W związku z tym poświęcamy czas na dbanie o siebie i często przez to czujemy się lepiej.

Jak ludzie postrzegają pracowników zdalnych?

Ważną kwestią jest też sposób, w jaki pracowników zdalnych postrzegają inne osoby, np. domownicy. Istnieje przekonanie, że skoro ktoś pracuje w domu, ma czas na wszystkie obowiązki domowe - oczywiście w godzinach swojej pracy. Tym samym często zostaje proszony o wstawienie prania, zrobienie obiadu, zakupów i pójście na pocztę. Niektórym jest bowiem trudno zrozumieć, że pracownik zdalny, mimo że w domu - jest w pracy. Również musi się skupić, może nie mieć czasu, a w wyznaczonych godzinach to właśnie wykonywanie zadań jest najważniejsze.

Praca zdalna jest niewątpliwie wygodna i jeżeli potrafimy odpowiednio koncentrować się na zadaniach, może być dla nas idealnym rozwiązaniem. Dzięki niej istnieje możliwość pracowania intensywniej, jednak przez mniejszą liczbę godzin, a w dodatku samodzielnego zarządzania swoim czasem, co również stanowi ogromny plus. Jednak warto zdawać sobie sprawę, że nie dla wszystkich jest to dobre rozwiązanie i niejednokrotnie może wiązać się też z całkowitym brakiem skupienia, koncentracji i zawalaniem terminów zleceń. Przed podjęciem decyzji co do trybu naszej pracy warto się dobrze nad tym zastanowić.