Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Zawody dla miłośników książek - kim może zostać bibliofil?

Czytanie książek ma wiele zalet i chyba nikogo nie trzeba przekonywać, jak pozytywnie to na nas wpływa. Nic więc dziwnego, że ta forma rozrywki ma wielu wielbicieli, którzy najchętniej czytaliby w każdej wolnej (i zajętej) chwili. W związku z tym wielu ludzi zastanawia się, jakie istnieją zawody dla miłośników książek.

Z pewnością nie ma też żadnych wątpliwości, że wykonywanie zawodu związanego z naszą pasją, jest prawdziwym spełnieniem marzeń. Możemy wtedy poszerzać swoją wiedzę na temat, który naprawdę nas interesuje, tkwić w nim, a przede wszystkim - móc się z tego utrzymywać. Któż nie chciałby pracować w ten sposób?

Wydawać by się mogło, że w dzisiejszych czasach wszystko, co związane z książkami, jest mało dochodowe. Jednak tak naprawdę jeżeli rzeczywiście temat okazuje się nam szczególnie bliski, z pewnością znajdziemy sposób, by znaleźć swoje miejsce na rynku. Poznaj zawody dla miłośników książek! Kim może zostać osoba, która kocha czytać?

Zawody dla miłośników książek

Kim może zostać ktoś, kto zachwyca się książkami, okładkami, układem tekstu, treścią, fontami, czcionkami i wszystkim innym, co jest z tym związane? Sprawdź nasz ranking i poznaj zawody dla miłośników książek!

Bibliotekarz

To prawdopodobnie pierwszy zawód, który przychodzi ludziom do głowy, kiedy ktoś mówi, że chciałby pracować z książkami. Na jego temat urosło wiele, często krzywdzących stereotypów - że właściwie bibliotekarki (czyli głównie starsze kobiety w koku i spódnicy do ziemi) albo wycierają kurze, albo całymi dniami czytają książki i właściwie to zawód nudny do granic. Jednak nic bardziej mylnego. Często, szczególnie w bibliotekach w większych miastach, na miejscu pojawia się czytelnik za czytelnikiem, wielu z nich trzeba pomóc, nakierować, poza tym to oczywiście nie wszystko. Bibliotekarze katalogują, prowadzą inwentarze, co jakiś czas przeprowadzają również wymagające dużych nakładów pracy skontrum. Poza tym muszą wiedzieć, czego gdzie szukać, jak pomóc, szybko i skutecznie przemieszczać się między publikacjami. Nierzadko bibliotekarz jest wręcz chodzącą encyklopedią. 

Często pracownicy bibliotek mają wykształcenie wyższe. Do wykonywania zawodu przygotowują studia na kierunku bibliotekoznawstwa, często połączonego z informacją naukową.

Pisarz

Można spotkać się z opinią, że pisarz nie jest zawodem, raczej czymś w rodzaju hobby. Bierze się to pewnie z tego, że nierzadko bardzo trudno jest utrzymać się tylko z pisania książek. Taką możliwość mają zazwyczaj jedynie autorzy bestsellerów. Rzeczywiście, na polskim rynku wydawniczym odniesienie sukcesu nie jest łatwe. Nie zmienia to jednak faktu, że pisarz jest zawodem - dla miłośników książek i wszystkich innych osób, które cenią sobie słowo pisane.

Do wykonywania pracy pisarza potrzebny jest talent, pasja, wyobraźnia, ale też trudna, intensywna praca. Stworzenie naprawdę dobrej książki wymaga czasu, umiejętności i dyscypliny. Nierzadko wymagane jest zebranie dokumentacji, zbadanie realiów, zdobycie odpowiedniej wiedzy. Sama tzw. lekkość pióra to nie wszystko.

Księgarz

Stały kontakt z książkami, nowościami czy nawet autorami mają także pracownicy księgarni. Muszą oni doskonale orientować się w ofercie, klienci w końcu nierzadko oczekują fachowej pomocy, kiedy udają się na książkowe zakupy. Dlatego w takim miejscu zdecydowanie lepiej pracuje się komuś, kto na co dzień dużo czyta i interesuje się tym rynkiem.

Zarobki księgarzy często nie są wysokie. Choć pracę tę wykonują osoby z różnym wykształceniem, chętnie widziani w tym miejscu są studenci i absolwenci bibliotekoznawstwa czy innych kierunków filologicznych. To absolwenci tych kierunków, najczęściej wybierają zawody dla miłośników książek.

Redaktor/Korektor

Z książkami i tekstami w ogóle pracują również redaktorzy i korektorzy. Dzięki nim publikacje, które trafiają do czytelników, są dopracowane w każdym calu. Korektor pracuje nad błędami językowymi i pozbywa się ich z oryginalnego tekstu. Usuwa wszystko, co mogłoby przeszkadzać w odbiorze - literówki, błędy ortograficzne, stylistyczne, fleksyjne itp.

Z kolei redaktor ma dużo trudniejsze zadanie. Zwraca uwagę na wszystkie wątki, sprawdza błędy logiczne, składniowe, wszystkie, które mogą zmienić sens przekazu. Sprawdza, czy informacje są prawdziwe, czy każda historia ma swój początek i koniec, czy zgadzają się imiona wszystkich bohaterów - robi po prostu wszystko, żeby czytelnik zrozumiał tekst, nie czuł się zagubiony i przeczytał wszystko z przyjemnością.

Praca w wydawnictwie

Redaktorzy i korektorzy to oczywiście nie jedyne osoby, które mogą znaleźć pracę w wydawnictwach książkowych. Takie miejsca potrzebują przecież równie bardzo specjalistów od spraw reklamy, marketingu, kogoś, kto zajmie się mediami społecznościowymi, zadba o to, aby potencjalni czytelnicy dotarli do tego miejsca i kupili książki w nim wydane.

Poza tym niezbędny jest też grafik, często fotograf, ilustrator oraz osoby odpowiedzialne za skład i łamanie tekstu. W przypadku literatury obcojęzycznej niezbędne jest również zatrudnienie tłumacza. Proces powstawania książki jest długi i na każdym jego etapie często znajduje się inna osoba. Dla miłośników czytania samo uczestniczenie w powstawaniu publikacji jest ekscytujące. To też są zawody dla miłośników książek.

Recenzent

Recenzowanie książek to wbrew pozorom trudne zdanie. Trzeba zapomnieć o typowo szkolnym opisie - kilku zdaniach o treści, ocena języka książki i stopnia ciekawości - to zdecydowanie za mało. Ludzie, którzy szukają recenzji, oczekują czegoś więcej.

Wiele portali czy czasopism ma w swojej ofercie dział literatury. Prowadzą go zazwyczaj recenzenci, którzy czytają książki i fachowo je oceniają. Muszą poznać kontekst, świetnie, jeżeli potrafią odnaleźć odwołania do innych dzieł. Wymaga to zarówno praktycznej, jak i teoretycznej znajomości literatury.

Można mieć wrażenie, że w czasach, kiedy najwięcej recenzji ukazuje się na blogach książkowych, a autor nie pobiera za nie żadnego wynagrodzenia, zawód recenzenta wydaje się nieopłacalny, warto jednak wziąć pod uwagę, że nierzadko na blogach brakuje rzeczowej wiedzy czy profesjonalizmu.

Jak widać, jeżeli chodzi o zawody dla miłośników książek, lista jest interesująca i dość pokaźna. Jeżeli czytanie to nasza prawdziwa pasja, a rynek książek nie ma przed nami tajemnic, z pewnością warto rozważyć, czy któryś z nich nie jest tym, który wykonywalibyśmy z prawdziwą przyjemnością.