Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Zła atmosfera w pracy ma wpływ na motywację pracowników

Zła atmosfera w pracy jest jednym z czynników, przez które wielu pracowników myśli o odejściu z firmy. Niedopowiedzenia, nikła komunikacja, plotki i gęste powietrze - nikomu nie pracuje się dobrze w takich warunkach, a o motywacji do działania można zapomnieć. Choć mówi się często, że najlepiej motywują pieniądze, coraz częściej na pierwszym miejscu stawiana jest atmosfera. Co jednak zrobić, kiedy nie czujemy się dobrze w firmie? Jak może ucierpieć na tym nasze samopoczucie? Jakie działania możemy podjąć? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

Zła atmosfera w pracy a nasze samopoczucie

Zła atmosfera w pracy wpływa na nasze samopoczucie i przekłada się również na jakość życia prywatnego. Spędzamy w pracy niemal pół życia, nic w tym dziwnego, że chcemy, aby dawała nam radość i spokój. Jeżeli jednak coś go zakłóca, jesteśmy coraz bardziej zmęczeni i zdemotywowani. Trudno więc zapomnieć o takim stanie fizycznym i psychicznym od razu po wyjściu z siedziby firmy.

Im gorzej czujemy się w pracy, tym mniejsza jest nasza wydajność i efektywność. Trudno również o koncentrację i motywację, a najważniejszym zadaniem dnia pracy wydaje się być “Przetrwać”. Permanentny stres może nas doprowadzić do załamania psychicznego, a nawet depresji. Trudno bowiem wypocząć, zregenerować się po pracy, skoro strach wzbudza w nas samo pomyślenie o tym, kogo w niej spotkamy kolejnego dnia. Zła atmosfera w pracy może być bardzo frustrująca.

Im dłużej przebywamy w miejscu pełnym osób nieprzychylnie nastawionych nie tylko do pracy, lecz także do nas, tym bardziej udziela nam się taka atmosfera. Przestajemy wierzyć w siebie i swoje możliwości, stajemy się marudami, narzekającymi na swój los. A przecież wszystko możemy zmienić...

Zła atmosfera w pracy może być winą jednej osoby

Może zdarzyć się również tak, że wydawać nam się będzie, iż zła atmosfera w pracy zupełnie nas nie dotyczy, do czasu aż w firmie nie pojawi się ktoś, kto uwielbia plotki i intrygi. Wtedy wystarczy jedno nieodpowiednie zdanie czy spojrzenie, aby stać się obiektem naigrywań. I choć do tej pory wszystko wydawało się w porządku, zaczynamy zauważać, że inne osoby odsuwają się od nas, robi się coraz bardziej nieznośnie, a ludzie zaczynają o czymś szeptać, krzywo na siebie spoglądając.

Być może ktoś plotkował na nasz temat i wszyscy uznali to za prawdę? Jeżeli podejrzewamy, że ktoś miesza i psuje relacje między pracownikami, warto spróbować to naprawić. Przede wszystkim szczerze porozmawiajmy z osobami, które ewidentnie zmieniły o nas zdanie, zapytajmy co się stało i postarajmy się wszystko wyjaśnić. Dzięki takiej szczerej rozmowie można dowiedzieć się, kto rozpuszcza nieprawdziwe i niewygodne wieści, a następnie podjąć dalsze kroki.

Jeżeli upewnimy się, przez kogo zła atmosfera w pracy pojawiła się również w naszej firmie, dobrym krokiem jest oczywiście szczera rozmowa. Być może jednak osoba ta nadal będzie szła w zaparte i uważała, że nic złego nie zrobiła. Co nam pozostaje? Po prostu ją ignorować. Kiedy zauważy, że mimo rozpuszczonych wśród pracowników wieści, każdy nadal ze sobą współpracuje i darzy się sympatią, prawdopodobnie zrozumie swój błąd i da sobie spokój z dalszym mąceniem.

Jak sprawić, by zła atmosfera w pracy nas nie dotyczyła?

Zła atmosfera w pracy naprawdę potrafi dać w kość. Co zrobić, żeby nas nie dotyczyła? Jak dbać o to, by godziny spędzone na wykonywaniu swoich zadań upłynęły spokojnie i miło? A przede wszystkim, jak poprawić swoją motywację do pracy i koncentrację?

Na dobrą atmosferę w pracy składa się wiele czynników, ale przede wszystkim chodzi tutaj o dobre kontakty między pracownikami oraz między pracownikami a przełożonymi. Jeżeli, w którejś z tych sfer coś będzie zgrzytać, trudno o świetne nastroje. Z pewnością łatwiej i przyjemniej będzie się pracować, kiedy chociaż jedna z przedstawionych relacji będzie prawidłowa, jednak warto postawić między nimi spójnik “i”, a nie “lub”.

Warto również byśmy byli życzliwi i pomocni. Oczywiście nie do stopnia, który może zostać wykorzystany, jednak pamiętajmy, że każdemu może zdarzyć się sytuacja, z której trudno będzie wybrnąć samodzielnie. W tym przypadku niezwykle istotne jest nastawienie współpracowników i wzajemne wsparcie.

Na atmosferę wpływa również z całą pewnością odpowiednia komunikacja. Wszystkie informacje powinny docierać do zainteresowanych, każdy pracownik powinien dokładnie znać wytyczne do swojej pracy, nic nie może być utajone na szkodę innych osób. W tym przypadku istotne jest również informowanie o postępach, docenianie wysiłków i różnego rodzaju nagradzanie. Dlatego nie warto obawiać się okresowej oceny pracowniczej, dzięki niej będziemy dokładnie wiedzieć, co inni sądzą o naszej pracy.

Zła atmosfera w pracy kojarzy się z ponurą atmosferą i ciszą. Dlatego ważne jest to, aby od czasu do czasu porozmawiać z pracownikami o czymś innym niż danym projekcie, pożartować. W natłoku obowiązków śmiech jest niezwykle potrzebny i istotny. Rozładowanie napięcia poprawia koncentrację i zwiększa motywację do pracy.

Warto również trzymać emocje na wodzy. Nawet jeżeli ktoś nas naprawdę denerwuje i czasami nie możemy go znieść, nie dawajmy mu tego odczuć. Stworzy się niepotrzebne napięcie, a ta osoba z pewnością również nie będzie czuła się z tym dobrze. Jeżeli czujemy, że za chwilę wybuchniemy, wyjdźmy z pokoju, pooddychajmy, przejdźmy się i spróbujmy uspokoić.

Z pewnością należy wspomnieć również o jednej, bardzo istotnej rzeczy. Jeżeli nie chcemy, aby atmosfera w pracy była napięta, postarajmy się sami jej nie tworzyć. Co to znaczy? Często wydaje nam się, że ktoś nas ocenia, bo my nagminnie oceniamy innych. Starajmy się unikać takich zachowań, wówczas z pewnością nastrój będzie pogodniejszy i zdrowszy.