Poradnik Pracownika

Administrator sieci - ile zarabia i czym się zajmuje?

W dzisiejszych czasach znaczna większość firm potrzebuje w swojej pracy komputerów oraz stałego dostępu do sieci. Tworzone są oprogramowania, działa się na ustalonych zasadach, automatyzuje się to, co można wykonywać szybciej i sprawniej. Kiedy coś idzie nie tak, nie działa, sieć pada, są z nią problemy, wyskakują błędy, pracownicy wpadają w panikę. Wówczas niezbędna jest interwencja osób, które wiedzą, co mogło się stać i potrafią to opanować. Co robi administrator sieci?

Niemal w każdej firmie zatrudniony jest administrator sieci, który czuwa nad tym, aby wszystko działało sprawnie, a praca i zadania były jak najbardziej ułatwione. Czy takie stanowisko jest niezbędne w każdym przedsiębiorstwie? Jaki powinien być administrator sieci? Ile zarabia przedstawiciel tego zawodu? Przeczytaj nasz artykuł, by dowiedzieć się więcej.

Czym zajmuje się administrator sieci?

Administrator sieci zajmuje się szeregiem zadań i w każdej firmie zakres jego obowiązków może wyglądać nieco inaczej, jednak zazwyczaj do jego obowiązków zalicza się zbudowanie sieci - lokalnej lub rozległej, czyli takiej, do której oprócz pracowników podłączeni są również klienci. Oprócz zbudowania dba również o jej udoskonalanie oraz zarządza nią.

W niektórych firmach administrator sieci komunikuje się również z użytkownikami sieci - instaluje nowe oprogramowania, ma dostęp do wszystkich kont, zarządza nimi, może również przeprowadzać szkolenia z korzystania z sieci. Niejednokrotnie pomaga też w bieżącym rozwiązywaniu problemów użytkowników, chociaż zazwyczaj do tych zadań przydzielony jest inny pracownik.

Administrator sieci musi stale sprawdzać, co się z nią dzieje, monitorować jej pracę, sprawić, żeby była sprawna przez cały czas. Dlatego tak ważne jest, by trzymał rękę na pulsie i szybko reagował na wszystkie problemy. Kiedy bowiem wystąpi jakiś błąd, jego zadaniem będzie natychmiastowa próba jego usunięcia.

Osoba na tym stanowisku zajmuje się również ochroną sieci, np. przed wirusami. Archiwizuje istotne dane i tworzy kopie bezpieczeństwa informacji.

W pracy administratora sieci może być albo niespokojnie, albo wręcz przeciwnie - może nie dziać się zupełnie nic. Jeżeli sieć działa sprawnie, zadaniem pracowników na tym stanowisku jest monitoring oraz próba nowych rozwiązań, które w jakiś sposób mogą ułatwić pracę użytkowników sieci.

Gdzie pracuje administrator sieci?

Administratorzy sieci, jak już wspominaliśmy, mogą pracować we właściwie każdej firmie czy instytucji, wszędzie, gdzie działa sieć komputerowa. Mogą być zatrudnieni na stałe w jednej firmie lub prowadzić własną działalność gospodarczą i wykonywać zlecenia dla kilku miejsc jednocześnie.

Cechy dobrego administratora sieciowego

Dobry administrator sieciowy musi być przede wszystkim ekspertem w swojej dziedzinie. To wymaganie wydawać się może banalne, jednak osoby na tym stanowisku powinny stale się szkolić, podnosić swoje kwalifikacje i być gotowym na ciągłe zdobywanie wiedzy. Branża IT nie stoi w miejscu - rozwija się niezwykle szybko, a administrator musi podążać za wszystkimi zmianami. W tym przypadku nie ma możliwości stania w miejscu. Z tego więc względu jedną z nadrzędnych cech osób pracujących na tym stanowisku jest gotowość to ciągłej nauki oraz chęć samodoskonalenia.

Poza tym administratorzy muszą posiadać umiejętność pracy pod presją czasu i być odpornymi na stres. W momencie, kiedy sieć przestanie działać, muszą działać szybko, ale myśleć logicznie i podejmować prawidłowe decyzje. W takich sytuacjach nie mogę ulegać emocjom, denerwować się, ponieważ może to generować dodatkowe błędy. Opanowanie stanowi ważną cechę w tym zawodzie.

Niezbędna jest również samodzielność oraz podzielność uwagi, administrator sieci wykonuje bowiem często wiele zadań jednocześnie. Powinien potrafić skupić się na każdym z nich. Poza tym osoby na tym stanowisku powinny wykazywać się również dużą cierpliwością, a kiedy nic się nie dzieje, umieć pracować rutynowo.

Ile zarabia administrator sieci w Polsce?

Osoby, które zastanawiają się nad pracą na tym stanowisku, z pewnością chcą wiedzieć, ile zarabia administrator sieci. Przyjmuje się, że średnia pensja w tym zawodzie to ok. 3500 złotych netto. 25% przedstawicieli zawodu zarabia powyżej 4250 złotych netto, z kolei taki sam procent zarabia mniej niż 2850 złotych netto.

Według portalu pracuj.pl najwięcej zarabiają administratorzy sieci z województwa mazowieckiego (średnio 3900 złotych netto), dolnośląskiego i wielkopolskiego (ok. 3000 złotych netto) oraz małopolskiego (ok. 2985 złotych netto). Z kolei najmniej zarabiają administratorzy z województwa świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego (średnio 2300 złotych netto), podlaskiego (ok. 2290 złotych netto) oraz podkarpackiego (ok. 2150 złotych netto).

Najwięcej zarabiają administratorzy sieci pracujący w Warszawie (średnio 4120 złotych netto), Wrocławia (ok. 3500 złotych netto) oraz Krakowa (ok. 3300 złotych netto).