Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Analiza danych – jak zamienić wiedzę w zysk

W biznesie świadomość dotycząca analizy danych jest coraz większa. Wiele firm najważniejsze decyzje poprzedza gruntowną analityką biznesową. Przedsiębiorcy wiedzą, że to najlepsza droga do osiągnięcia sukcesu.

Co takiego dają nam dane?

Można powiedzieć, że analityka biznesowa jest już fundamentalną częścią każdego dużego przedsiębiorstwa. W końcu biznes opiera się na podejmowaniu możliwie jak najlepszych decyzji. Czasy, gdy najważniejsza była intuicja to już przeszłość. Dziś liczą się twarde dane. Tylko najpierw trzeba je zebrać.

Firma musi wiedzieć, w jaki sposób dotrzeć do nowego klienta oraz w jaki sposób utrzymać obecnego. Podobnie działa to w przypadku optymalizacji pracy – przedsiębiorstwo wie, w jaki sposób poprawić łańcuch produkcyjny czy też w jakich sektorach są najpoważniejsze zastoje. Dzięki umiejętnemu zarządzaniu bazami danych firma jest w stanie wejść na znacznie wyższy poziom. A to z czasem przeradza się w większe zyski.

Analiza danych w małych firmach

W Polsce wiele firm ciągle nie zdecydowało się na wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań. Dotyczy to zwłaszcza małych przedsiębiorstw, które choć gromadzą dane, to nie wykorzystują ich potencjału w pełni. Wielu menadżerów twierdzi, że ich biznes nie jest na tyle duży, aby interesować się analizą danych. Jest to duży błąd, ponieważ nie ma firm „zbyt małych” na analitykę.

Należy do tego tematu podejść z nastawieniem długofalowym. Odpowiednie wykorzystanie danych w małej firmie może pomóc jej w uzyskaniu przewagi konkurencyjnej. Przedsiębiorstwo już na wczesnym etapie swojej działalności będzie mogło stworzyć procesy, które pomogą mu w szybszym rozwoju działalności. 

Oczywiście odpowiednie wykorzystanie danych nie jest rzeczą prostą, dlatego najlepiej jest skorzystać z pomocy specjalistów, którzy wprowadzą nas w świat Big Data. W ten sposób unikniemy błędów, które moglibyśmy popełnić z powodu naszej niewiedzy. 

Systemy Business Intelligence 

Na szczęście polskie firmy coraz częściej decydują się na korzystanie z oprogramowania, które przetworzy dane opisujące funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Na bazie otrzymanych raportów otrzymuje się materiał do analizy. Następnie można znaleźć sposób na optymalizację niektórych procesów, co przekłada się na wzrost wydajności lub oszczędności w firmie.

To dobry sposób na uzyskanie przewagi konkurencyjnej. Co więcej, to również metoda na przewidzenie niektórych kryzysów czy też modelowania decyzji biznesowych. Korzyści jest wiele, dlatego największe firmy już dawno postawiły na analizę danych.

Pamiętajmy o tym, że w dobie cyfryzacji wdrażanie zmian jest koniecznością. Musimy jednak wiedzieć, jakie zmiany będą dla naszej firmy najbardziej korzystne. Dlatego każda strategiczna decyzja powinna opierać się na wiedzy i danych, a nie intuicji i szczęściu. Dane trzeba jednak w jakiś sposób zebrać, dlatego w tym celu warto skorzystać z systemów Business Intelligence. 

Analityka jest sztuką przekuwania danych w najbardziej optymalne w danym czasie decyzje. To narzędzie, o którym powinna myśleć każda chcąca się rozwijać firma. 

Artykuł partnera, tekst zewnętrzny