Poradnik Pracownika

Brand manager – kim jest i na jakie zarobki może liczyć?

W dzisiejszych czasach brand jest niezwykle ważnym pojęciem w marketingu. Nic więc dziwnego, że coraz ważniejszą funkcją jest opiekun marki, czyli brand manager. Czym się zajmuje taka soba? Czym powinna się cechować? Czego wymagają pracodawcy od kandydatów na to stanowisko? W końcu, ile zarabia brand manager? Odpowiadamy w niniejszym artykule!

Czym zajmuje się brand manager?

Jak już wspominaliśmy, brand manager to opiekun marki. Czym więc zajmuje się osoba na tym stanowisku? Oczywiście zakres obowiązków różni się w zależności od firmy, jednak ogólnie rzecz ujmując, brand manager ma za zadanie współtworzenie strategii marki. Co to właściwie oznacza?

Marka musi zaistnieć w świadomości odbiorców – najlepiej, żeby było to zaistnienie jak najbardziej pozytywne. Brand manager bierze więc udział w tworzeniu strategii, czyli obecności marki na rynku, jej pozycjonowania czy określenia, jaką rolę ma pełnić.

Brand manager powinien także współpracować z działem sprzedaży, aby ten odpowiednio wypromował markę na rynku. Ma również kontakt z partnerami firmy, z którymi współpracuje na podobnych zasadach.

Przedstawiciele tego zawodu zajmują się także promocją marki. Czynnie uczestniczą w tworzeniu i przeprowadzaniu kampanii reklamowych, podpowiadają w jaki sposób zaprezentować towar czy usługę, jak go sprzedać. Dodatkowo doskonale znają rynek, wiedzą, jak wygląda konkurencja, monitorują ją.

Zadaniem brand managera jest również sporządzanie wszelkiego rodzaju raportów na temat marki oraz koordynacja pracy przedstawicieli handlowych.

Jak widać, zakres działań jest szeroki. Brand manager może pracować właściwie w każdej firmie oferującej produkty lub usługi. Z pewnością praca ta pozwala na dużą różnorodność, każdy projekt może być inny i równie ciekawy. Jest to bardzo rozwijające. Dzięki temu, że brand manager współpracuje z działem sprzedaży, przedstawicielami handlowymi i innymi współpracownikami, stale się rozwija, poznaje różne punkty widzenia i dzieli się doświadczeniem z innymi. Praca jest bardzo dynamiczna, więc z pewnością odnajdą się w niej osoby, które lubią, kiedy dużo się dzieje.

Jaki powinien być brand manager?

Niemal w każdym zawodzie można wyróżnić zestaw cech, które zwiększają predyspozycje do jego wykonywania. Oczywiście nie znaczy to, że jeśli ktoś tych cech nie posiada, zupełnie się nie sprawdzi na danym stanowisku. Jak jest w przypadku brand managera? Komu łatwiej przychodzi wykonywanie takich obowiązków?

Opiekun marki współpracuje z innymi ludźmi, dlatego też niezbędna jest komunikatywność, która nie zamyka się tylko na dobrym kontakcie z rozmówcą, lecz także obejmuje jasne i precyzyjne tworzenie komunikatów.

Oczywiście osoba na tym stanowisku powinna być także otwarta – nie tylko na innych ludzi, lecz także na wyzwania, które są przed nią stawiane.

Przydatna będzie także z pewnością umiejętność analitycznego myślenia i wyciągania syntetycznych wniosków. W zawodzie tym odnajdą się również osoby, które potrafią dobrze zarządzać sobą w czasie i organizować swoją pracę.

Jak w każdym zawodzie związanym z marketingiem, także w przypadku brand managera niezbędna jest kreatywność. W takiej branży trudno bez niej funkcjonować.

Ile zarabia brand manager?

Istotną kwestią jest również to, ile zarabia brand manager. Osoby na tym stanowisku, według portalu wynagrodzenia.pl zarabiają średnio ok. 5941 złotych netto. Przedstawiciele tego zawodu zarabiający najmniej otrzymują wynagrodzenie w wysokości ok. 4396 złotych netto i mniej, z kolei najlepiej zarabiający – w wysokości 8374 złotych netto i więcej.

Najlepiej zarabiają opiekunowie marek pracujący w województwie mazowieckim (średnio 7000 złotych), pomorskim (średnio ok. 5120 złotych) oraz dolnośląskim (średnio 5000 złotych), natomiast najmniej – w województwie śląskim, łódzkim oraz podkarpackim (średnio 4260 złotych).

Najwyższe zarobki otrzymują osoby na tym stanowisku pracujące w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu.

Wymagania pracodawców

Po przeanalizowaniu ogłoszeń o pracę na stanowisko brand managera można wywnioskować, że od kandydatów oczekuje się przede wszystkim doświadczenia zawodowego (pracy przynajmniej z jedną marką) i wykształcenia wyższego w dziedzinie marketingu, reklamy czy promocji.

Dodatkowym atutem jest znajomość narzędzi marketingowych ATL i BTL oraz zaawansowana znajomość języka angielskiego – w wielu projektach jest to warunek niezbędny.

Wymagana jest także oczywiście wspominana już kreatywność, analityczne myślenie oraz umiejętność pracy w zespole. Ceniona jest pomysłowość i dobra umiejętność organizacji czasu pracy.

Przydatna jest także komunikatywność oraz otwartość w kontaktach z innymi ludźmi czy dobra znajomość pakietu Office.