Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Co musisz wiedzieć o prawidłowym doborze nart?

Wbrew pozorom nie jest łatwo dobrać odpowiednie narty. Jest wiele typów i rodzajów, a samo wyposażenie należy zawsze dobierać do konkretnej osoby – wzrostu, wagi, preferowanego typu jazdy oraz umiejętności. Jak dobrze wybrać narty?

Jakie są rodzaje nart?

Czy można kupić dobre narty przez Internet? Po przeczytaniu tego poradnika zdobędziesz podstawową wiedzę na temat typów nart i dowiesz się, jak wybrać odpowiedni rodzaj i długość nart dla siebie, partnera, partnerki czy dziecka. Dzięki temu bez trudu kupisz narty w dobrym i profesjonalnym sklepie sportowym, a zakupy przez Internet są bardzo wygodne.

Dobre narty męskie, damskie czy narty dla dzieci oferuje na przykład Sportano. Warto wybierać sprzęt od najlepszych producentów, jeśli chodzi o narty, to zwróć uwagę na narty HEAD, Salomon, Rossignol, FIscher czy Völkl. To sprawdzeni producenci, jedni z najlepszych na świecie. Najpopularniejsze rodzaje nart to:

  • Easycarver – szukasz nart dla osoby początkującej? Dopiero zaczynasz zabawę z tym sportem i chcesz mieć dobry, ale niewymagający sprzęt? Wybierz narty zjazdowe typu easycarver. Jazda na nartach easycarver jak sama nazwa wskazuje, jest prosta. Narty z łatwością wykonują skręty, wybaczają większość błędów, jakie najczęściej popełniają początkujący narciarze. Jeśli jednak chcesz rozwinąć większe prędkości, to narty tego typu niespecjalnie się sprawdzą.

  • Allround – narty allround to zdecydowanie najpopularniejszy typ nart zjazdowych. Są najbardziej uniwersalne i wszechstronne, przeznaczone dla średnio zaawansowanych narciarzy. Wyróżnia je zwrotna konstrukcja i jazda niewymagająca specjalnej techniki. Dobry wybór dla osób, które preferują typowo rekreacyjną i wygodną jazdę na dobrze przygotowanym stoku.

  • All Mountain – narty all mountain to sprzęt przeznaczony do jazdy po różnych warunkach. Mają średnią szerokość i ich największą zaletą jest to, że dobrze radzą sobie zarówno na przygotowanym stoku, jak i w trudniejszych, bardziej dzikich warunkach. Zwiększona nieco szerokość sprawia, że narty all mountain dają radę nawet na miękkim puchu. Jednak zastosowanie szerszej budowy w celu zapewnienia stabilności i kontroli powoduje równocześnie, że takie narty nie rozwijają zawrotnych prędkości i to nawet na bardzo dobrze przygotowanym stoku. Ciekawa propozycja dla kogoś, kto lubi łączyć jazdę po stoku z jazdą typu free ride.

  • Race – narty race to propozycja dla zaawansowanych narciarzy, którzy kochają prędkość. Są ciężkie, stabilne i zapewniają dobrą kontrolę jazdy, jednak równocześnie taki typ nart wymaga od narciarza sporej siły, bardzo dobrej techniki jazdy oraz mocnego nacisku przy każdym manewrze. Narty race można podzielić na dwie podstawowe kategorie: slalomowe oraz gigantowe. Slalomki to narty mające mały promień skrętu, taka narta nadaje się do szybkich i krótkich skrętów połączonych z aktywną pracą nóg i dynamiczną jazdą. Gigantki to z kolei narty znacznie dłuższe od standardowych, mniej wytaliowane czyli również mniej skrętne, jednak bardziej stabilne i zapewniające większą kontrolę. Narty gigantowe są przeznaczone dla zaawansowanych narciarzy do jazdy po stromym, dobrze przygotowanym stoku i dla osób, którym zależy przede wszystkim na rozwijaniu sporych prędkości.

  • Narty damskie i męskie – w każdej kategorii znajdziemy zarówno narty damskie, jak i męskie. Na https://sportano.pl/narciarstwo/narty/narty-damskie można zauważyć, że narty skierowane dla kobiet mogą mieć wręcz identyczny design, co narty męskie, dlatego taki podział ułatwia odnalezienie pożądanego produktu.

  • Crosscarver – narty corsscarver to nieco uproszczona wersja nart race. Crosscarver to narty nieco bardziej miękkie, co sprawia, że wymagają mniejszego użycia siły podczas manewrowania na stoku.

  • Freeride – bardzo szerokie narty przeznaczone do jazdy po nieprzygotowanym stoku, najlepiej sprawdzają się podczas jazdy po miękkim puchu. Wybierając takie narty, koniecznie zwróć uwagę na to, aby były dłuższe do standardowych. Narty typu freeride są też dostępne w wersji z podniesionymi tyłami (“Twintip Backcountry”) co pozwala na jazdę zarówno przodem, jak i tyłem.

  • Narty Skiturowe – specjalne narty umożliwiające podejście, przeznaczone do wypraw łączących piesze wycieczki i klasyczną turystykę zjazdową. Mają lekką i szeroką budowę, pozwalają na podejście w górach, gdzie nie ma wyciągu i jazdę na dziko.

  • Narty dziecięce i młodzieżowe – zasadniczo takie narty są krótsze i lżejsze od nart dla dorosłych.

Na jakie cechy nart zwrócić uwagę przy wyborze?

Narty zawsze dobieramy na podstawie analizy umiejętności danej osoby, jej wzrostu, wagi, preferencji związanych z jazdą i rodzaju nawierzchni. Warto także wiedzieć, że osoby kupujące narty często mają tendencję do przeceniania swoich umiejętności, co powoduje, że wielu narciarzy jeździ na zbyt zaawansowanych nartach w stosunku do swoich umiejętności. Na co dokładnie zwrócić uwagę podczas wybierania nart?

Długość nart

Jednym z najważniejszych parametrów nart jest ich długość. Im dłuższe narty, tym szybsza i bardziej stabilna jazda, ale równocześnie trudniejsze będą skręty. Krótkie narty pasują do dynamicznej jazdy i szybkich, krótkich skrętów. Kobiety powinny wybierać najczęściej narty o ok. 20 cm krótsze od wzrostu, a mężczyźni narty krótsze o 15%. W przypadku początkujących narciarzy odejmujemy dodatkowo 5 cm, a dla zaawansowanych narciarzy dodajemy 5 cm.

Szerokość nart

Im szersze narty tym lepsza kontrola nad jazdą i łatwiejszy promień skrętu. Osoby początkujące powinny wybierać szersze narty, a bardziej zaawansowani narciarze celują w węższe modele.

Taliowanie

Taliowanie nart jest ściśle powiązane z szerokością, bo też ma wpływ na zwrotność i promień skrętu. Narty dla początkujących mają niski stopień taliowania.

Rocker

Narty z długim rockerem wybieramy do jazdy poza wyratrakowanymi trasami.

Tłumienie wstrząsów

Narty o dużej zdolności do tłumienia wstrząsów zapewniają przyjemniejszą, łatwiejszą i bardziej komfortową jazdę.

Elastyczność

Narty bardzo elastyczne są szybkie i gwarantują dynamiczną jazdę, ale równocześnie powodują mniejszą kontrolę, dlatego początkujący narciarze powinni wybierać raczej nieco sztywniejsze narty.

Jak widać, jest wiele czynników i zmiennych, które wpływają na wybór nar. Jest też sporo rodzajów nart, dlatego zawsze należy robić zakupy w dobrym i sprawdzonym sklepie sportowym, gdzie można liczyć na fachową pomoc.

 Artykuł sponsorowany