Poradnik Pracownika

Ostracyzm w pracy co to jest i jak się objawia?

Jak rozpoznać, że mogliśmy paść ofiarą ostracyzmu w pracy?

Wchodzisz do pomieszczenia, gdzie znajdują się inne osoby, które widząc cię, od razu urywają rozmowę. Słyszysz szepty, które kończą się, kiedy tylko się pojawiasz. Mogą to być jedne z pierwszych sygnałów, że coś jest nie tak. W dodatku nikt nie informuje cię o żadnych spotkaniach pracowników po pracy. Pracownicy wychodzą na obiad i nie dają ci znać. Nie odpowiadają również na twoje powitania i pożegnania. Jeżeli takie sytuacje mają miejsce w twojej firmie, prawdopodobnie padłeś ofiarą ostracyzmu.

Konsekwencje ostracyzmu

Osoby, które nie wiedzą co to jest ostracyzm i nagle zostają wykluczone z grupy, mogą zacząć wątpić w siebie, zastanawiają się, co zrobili nie tak, dlaczego wszyscy nagle się od nich odwrócili, zmniejsza to ich pewność siebie i wiarę we własne możliwości. Dodatkowo im dłużej taki stan ma miejsce, tym zwiększa się napięcie i stres związane z pracą. Może to doprowadzić nawet do załamania nerwowego, depresji czy złego stanu zdrowia.

Nawet jeżeli staramy się mimo wszystko pracować, chęci i motywacje są niewielkie, czujemy się zniechęceni, niedoceniani przez innych, mamy problemy z zaangażowaniem w powierzone zadania.

Ostracyzm - podsumowanie

Skoro już wiesz, co to jest ostracyzm społeczny i jesteś w stanie określić, czy dotyczy także ciebie, warto dokładnie przeanalizować daną sytuację. Przede wszystkim musisz pamiętać, że w pracy nie chodzi o to, aby wszyscy się lubili, jednak ważne, aby mimo wszystko się akceptowali i potrafili ze sobą współpracować. Zachowania skrajne z pewnością powinny wzbudzić czujność.

Należy zastanowić się, czy na pewno byliśmy w porządku, nie zrobiliśmy czegoś, co mogło spowodować aktualny stan. Być może okaże się, że poznamy źródło problemu i uda nam się to wszystko wyjaśnić, tym samym sprawić, że wszystko wróci do normy. Oczywiście, nie zawsze takie proste rozwiązanie będzie możliwe, ale odpowiednie przeanalizowanie może nam pomóc. Warto spróbować.