Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Drukarka do domu - od czego zacząć? Najważniejsze aspekty

Mimo iż drukarka zdecydowanie najczęściej znajduje się na wyposażeniu biur i firm, nie brakuje osób, które decydują się na zakup tego rodzaju sprzętu do domu. Jak wybrać najlepszą drukarkę do użytku domowego? Na jakie elementy należy zwracać szczególną uwagę podczas podejmowania decyzji zakupowej? W poniższym artykule przygotowaliśmy zestaw cennych porad, które warto mieć na uwadze przed zakupem.

Jaka drukarka najlepiej sprawdzi się w domu? 

Gdy zastanawiamy się nad tym, jaką drukarkę do domu wybrać, jedno z najważniejszych pytań, które powinniśmy sobie zadać, dotyczy technologii druku. Do najpopularniejszych rozwiązań zaliczają się drukarki laserowe oraz atramentowe.

W warunkach domowych, gdy nie planujemy używać drukarki zbyt często świetnie sprawdzi się drukarka atramentowa. Co ważne, wykorzystując drukarkę atramentową możemy drukować zarówno w kolorze jak i na czarno (jeśli posiadamy dwa rodzaje tuszu). Z kolei, gdy chcemy drukować na przykład kilkanaście stron dziennie, wówczas warto rozważyć zakup drukarki laserowej, ponieważ drukuje szybciej, a koszt jej eksploatacji w przypadku większej ilości wydruków jest zauważalnie niższy.

Drukarki laserowe są większe i znacznie częściej są wykorzystywane w biurach, gdzie liczba realizowanych wydruków jest ogromna. Warto też wspomnieć o tym, że wydruk zdjęć na drukarce atramentowej jest korzystniejszy cenowo. Drukarki laserowe kolorowe są znacznie droższe w zakupie jak i eksploatacji.

Warto wiedzieć, że oprócz drukarek laserowych i atramentowych istnieje też technologia żelowa, gdzie zamiast klasycznego tuszu wykorzystywany jest specjalny żel, który nie wsiąka głęboko w papier i szybciej wysycha. Zaletą tego rozwiązania jest brak rozmazanych druków, jednakże w chwili obecnej liczba drukarek wykorzystujących tę technologię jest niewielka. 

Najlepszą drukarkę do domu kupisz w https://www.komputronik.pl/category/7789/drukarki.html

O czym należy pamiętać kupując drukarkę do domu?

Gdy zastanawiamy się nad tym, jaki rodzaj drukarki będzie najlepiej odpowiadał naszym potrzebom, zwróćmy uwagę na kilka kwestii. Rzecz najważniejsza to ilość dostępnej przestrzeni w pomieszczeniu, w którym ma stać drukarka. Wiele drukarek zostało zaprojektowanych właśnie z myślą o tym, by zajmowały jak najmniej miejsca.

Dla wielu osób istotny jest także poziom hałasu emitowanego przez urządzenie. Ciche drukarki sprawdzą się, gdy w naszym domu przebywają małe dzieci, które muszą mieć zapewniony spokój. Gdy podejmujemy decyzję odnośnie zakupu drukarki zastanówmy się także nad tym, z jaką częstotliwością będziemy ją eksploatować. Tusze do drukarek atramentowych są tańsze od tonerów wykorzystywanych w drukarkach laserowych, jednakże wystarczają na krócej. Dodatkowo istnieje prawdopodobieństwo, że atrament po pewnym czasie nieużywania zaschnie. Drukarka laserowa jest dobrą opcją, gdy wiemy, że będziemy realizować wydruki w czarnym kolorze w znacznych ilościach. W pozostałych przypadkach lepszym wyborem będzie drukarka atramentowa. 

Drukarka czy urządzenie wielofunkcyjne?

W tej chwili większość drukarek oferowanych na rynku to urządzenia wielofunkcyjne. Cieszą się one ogromną popularnością, ponieważ opcji drukowania łączą w sobie także cechy kopiarki, skanera. Wykorzystując skaner możemy przenieść dowolny obraz do komputera, zaś kserokopiarka umożliwia skopiowanie dowolnej treści. Jeśli funkcje wymienione wyżej będą Ci potrzebne w przyszłości, rozważ wybór urządzenia wielofunkcyjnego.

Drukarki bezprzewodowe

Nowoczesne drukarki są wyposażone w komunikację bezprzewodową. Gdy skonfigurujemy połączenie z routerem WiFi, z drukarki będą mogły korzystać wszystkie osoby mające dostęp do danej sieci. W takim przypadku drukarka może stać w dowolnym miejscu - nie ma potrzeby stawiania jej przy biurku na komputerze, co pozwala efektywniej zagospodarować dostępną przestrzeń. 

Jaka jest właściwa rozdzielczość druku?

Szczególnie istotną kwestią przy wyborze drukarki jest także rozdzielczość druku. Ten element wyrażany jest za pomocą jednostek dpi. Określają one, ile punktów na powierzchnię jednego cala naniesie drukarka. Im ten wskaźnik jest wyższy, tym wydruk będzie bardziej szczegółowy. 

Rozdzielczość drukarek atramentowych może wynosić nawet 9600 x 2400 dpi. Tak duża liczba wynika z tego, że oferują one możliwość drukowania w kolorze - dzięki temu drukowane zdjęcia czy kolorowe dokumenty prezentują się atrakcyjnie pod kątem wizualnym. 

Z kolei drukarki laserowe zapewniają rozdzielczość wynoszącą 2400 x 600 dpi, czyli znacznie mniej aniżeli drukarki atramentowe. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w związku z taką specyfiką tych urządzeń tego rodzaju wartości są absolutnie wystarczające. Aby wydrukować tekst wysokiej jakości wystarczy rozdzielczość wynosząca zaledwie 600 x 600 dpi.

Szybkość druku

Szybkość druku pełni ważną rolę, jeśli zamierzamy korzystać z drukarki w sposób bardzo intensywny. Najszybszy druk oferują urządzenia laserowe. Drukarki atramentowe zapewniają satysfakcjonującą szybkość druku zwykłego tekstu, jednakże jeżeli planujemy wydrukować zdjęcia, wówczas prędkość będzie znacznie obniżona. Producenci określają tę cechę poprzez wskazanie liczby wydrukowanych stron na minutę. 

Artykuł sponsorowany


Strzałka