Poradnik Pracownika

E-recepta online – jak to działa i czy to legalne?

E-recepta online to rozwiązanie, które zyskało swoją popularność szczególnie w czasach pandemii. Nie wychodząc z domu, pacjent może skonsultować się z lekarzem i otrzymać od niego niemal od ręki upoważnienie do zakupu potrzebnych w danej chwili leków. Czy faktycznie jest to legalne? Na czym konkretnie polega wystawianie recept przez Internet?

E-recepta online – czy to jest legalne?

Cyfryzacja służby zdrowia w Polsce to między innymi zamiana papierowych recept, zwolnień L4 oraz skierowań na ich odpowiedniki elektroniczne. To ułatwienie nie tylko dla pacjentów, ale również lekarzy, pracodawców i ZUS-u. Wystawianie e-recept w systemie daje między innymi możliwość ich uzyskania zdalnie, bez potrzeby osobistego kontaktu z lekarzem. Do realizacji e-recepty w aptece nie jest ponadto potrzebny już druk papierowy – wystarczy znajomość krótkiego kodu, który powiązany jest z numerem PESEL pacjenta. 

Elektroniczne recepty wystawiane przez Internet są rozwiązaniem legalnym i cenionym przez pacjentów. Swoją popularność zyskały zwłaszcza w związku z pandemią, choć pacjenci chętnie korzystają z nich nie tylko z obawy przed wirusem. Kontakt zdalny z lekarzem jest znacznie szybszy, gdyż na konsultację nie trzeba długo czekać i zapisywać się z wyprzedzeniem. Nie trzeba również brać wolnego w pracy, dojeżdżać do przychodni i spędzać godzin w kolejkach przed wizytą. 

Recepta online – jak to działa i gdzie można ją otrzymać?

Od kiedy recepty elektroniczne zostały wprowadzone, pojawiać zaczęły się serwisy internetowe oferujące wystawienie recepty przez Internet – przykładem jest NaszaRecepta.pl. Konsultacja lekarska polega na wypełnieniu przez pacjenta formularza medycznego i jego analizie przez lekarza, a w wyniku tego może być wystawiona e-recepta. Ile kosztuje takie rozwiązanie? Samo przepisanie leków jest bezpłatne, ale już wcześniejsza konsultacja prywatna z lekarzem wymaga wniesienia opłaty. 

Nie każdemu oczywiście zostanie wystawiona recepta online. Jak to działa? Lekarz musi wcześniej przeanalizować stan zdrowia pacjenta i jego historię medyczną. Na tej podstawie jest w stanie sprawdzić wskazania i ewentualne przeciwwskazania do terapii i dopiero wówczas przepisane mogą być pacjentom leki. Jeśli lekarz będzie mieć jakiekolwiek wątpliwości co do podstaw czy bezpieczeństwa terapii u danej osoby, może odmówić wystawienia jej recepty.

Jak i kiedy recepty elektroniczne wystawione przez Internet można zrealizować w aptece?

E-recepta online nie różni się sposobem realizacji w aptece od e-recept wystawianych pacjentom stacjonarnie. Dla farmaceuty nie ma znaczenia, w jaki sposób recepta została wystawiona (stacjonarnie czy online) – ważne jest, by była poprawna. By wykupić przepisane leki, wystarczy podać farmaceucie otrzymany kod e-recepty oraz swój numer PESEL. Jest to rozwiązanie bardzo często wybierane przez pacjentów wykupujących leki w swoim imieniu lub w imieniu bliskich sobie osób.  

Inną opcją jest skorzystanie z kodu kreskowego e-recepty, a ten znaleźć można w różny sposób. Gdy potrzebna jest e-recepta, logowanie do swojego IKP to jedna z możliwości. Inną opcją jest sprawdzenie wiadomości przychodzących na skrzynkę e-mail, gdyż tam także wysyłana jest automatycznie e-recepta. Aplikacja to kolejne rozwiązanie, z którego chętnie korzystają pacjenci, gdyż umożliwia szybki dostęp do historii przepisywanych leków na urządzeniu mobilnym. Korzystając z każdej z tych opcji, można sprawdzić zawartość e-recepty oraz okazać farmaceucie jej kod kreskowy, który umożliwia wykupienie leków.

Artykuł partnera, tekst zewnętrzny

Strzałka