Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Gdzie najlepiej założyć konto osobiste?

W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie bez konta osobistego. Wypłata wpływa na Twój rachunek bankowy, w sklepach coraz częściej płacisz kartą, opłacasz rachunki i robisz zakupy online. W jakim banku najlepiej założyć konto osobiste? 

Jeśli zamierzasz otworzyć swój pierwszy rachunek bankowy lub zmienić bank, zastanawiasz się pewnie, jakie konto osobiste wybrać. Banki proponują otwarcie rachunku dla klientów indywidualnych na różnych warunkach. Łatwo je porównasz, korzystając z aktualnych rankingów kont osobistych. Oto na co należy zwrócić uwagę przy wyborze konta osobistego dla siebie.

Opłaty za prowadzenie konta i utrzymanie karty

Wiele banków stara się przyciągnąć klientów, oferując konto osobiste za 0 zł. Często jednak posiadanie darmowego konta jest obwarowane różnymi warunkami, takimi jak zapewnienie minimalnych wpływów np. 1000 zł czy wykonanie określonej liczby płatności kartą. Na bezpłatne konto zazwyczaj mogą liczyć osoby, które nie ukończyły jeszcze 26. roku życia.

Jeśli właściciel konta nie spełni wymaganych warunków, opłaty za prowadzenie konta wynoszą zazwyczaj od kilku do 10 zł. Podobne koszty poniesie za utrzymanie karty. W praktyce jednak, jeśli ma być to Twój podstawowy rachunek bankowy, a nie konto założone tylko po to, żeby uzyskać premie od banku, te warunki są bardzo proste do spełnienia. Jest więc duża szansa, że Twoje konto będzie rzeczywiście darmowe. 

Premie za założenie konta

Jak się okazuje, możesz nie tylko korzystać z konta bez ponoszenia kosztów, ale jeszcze dodatkowo zarobić na założeniu rachunku. Niekiedy banki starają się przyciągnąć klientów, oferując różne premie za założenie konta przy spełnieniu określonych warunków. Czasem można zdobyć nawet kilkaset złotych! Sprawdź promocje finansowe banku Santander i przekonaj się, ile obecnie możesz zyskać zakładając tam konto. 

Oprócz premii finansowej bank może oferować vouchery na usługi podmiotów współpracujących z bankiem, zwrot pieniędzy za zakupy czy nagrody rzeczowe.

Warto pamiętać, że oferowane premie to zazwyczaj promocje czasowe, które obowiązują tylko w określonym czasie.

Prowizje za wypłaty z bankomatów

Choć w dzisiejszych czasach bezgotówkowo można zapłacić nie tylko w supermarkecie, ale również w osiedlowym warzywniaku czy u kierowcy taksówki, to czasem potrzeba mieć przy sobie gotówkę. Przyda się choćby w razie awarii terminala płatniczego. 

Dlatego też warto zorientować się, czy bank, w którym zamierzasz otworzyć konto, ma swoje bankomaty w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania. Jeśli nie, należy się zorientować, ile będzie kosztować wypłata gotówki z obcego bankomatu. Niektóre banki nie pobierają prowizji za korzystanie z bankomatów konkurencji przy wypłacie określonej kwoty lub ograniczają ilość darmowych wypłat np. do dwóch w miesiącu.

Jeśli wyjeżdżasz często za granicę, powinny Cię zainteresować również koszty wypłaty z zagranicznych bankomatów. Niektóre banki nie pobierają prowizji za wypłaty z bankomatów poza granicami Polski, ale trzeba jeszcze zwrócić uwagę na spread, czyli kurs wymiany waluty obowiązujący w danym banku. Jeśli będzie on niski, poniesiesz mniejsze koszty wypłaty gotówki z zagranicznym bankomacie.

Przeczytaj więcej: https://poradnikpracownika.pl/-czy-kredyt-hipoteczny-ze-stalym-oprocentowaniem-chroni-przed-wzrostem-stop-procentowych

Oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych

Posiadając konto w banku, możesz korzystać z konta oszczędnościowego lub ulokować swoje oszczędności na lokacie terminowej. Im wyższe będzie oprocentowanie lokaty czy konta oszczędnościowego, tym więcej zyskasz. 

Szukając informacji na temat wysokości oprocentowania, warto uważnie czytać regulamin. Banki kuszą wysokim oprocentowaniem, ale może się okazać, że 8 proc. na lokacie terminowej uzyskać, jeśli ulokujesz na niej co najmniej 10 000 zł. Niższe kwoty natomiast będą podlegać znacznie mniejszemu oprocentowaniu. 

Płatności mobilne

W Polsce najpopularniejszym sposobem płatności mobilnej jest BLIK. Płacenie BLIK-iem jest szybkie i wygodne – nie musisz mieć przy sobie karty debetowej ani logować się do banku za każdym razem, gdy kupujesz coś przez internet. Wystarczy w aplikacji mobilnej swojego banku wygenerować 6-cyfrowy kod BLIK i wprowadzić go do terminala w sklepie stacjonarnym lub wpisać w odpowiednie okienko przy płatności internetowej.

Płatności BLIK-iem zyskują na popularności, dlatego też oferuje je coraz więcej banków. Jeśli planujesz płacić w ten sposób, dowiedz się, czy ta opcja jest dostępna w banku, w którym zamierzasz otworzyć rachunek. 

Jak założyć konto w banku?

Konto w banku możesz założyć, zarówno w wybierając się do oddziału, jak i bez wychodzenia z domu. Banki oferują proste założenie konta przez internet lub aplikację mobilną (trzeba ją najpierw pobrać na swój telefon). Jeśli nie chcesz fatygować się do oddziału, a jednocześnie potrzebujesz, by ktoś Cię przeprowadził przez proces zakładania konta, możesz zadzwonić na infolinię danego banku.

Niezależnie od tego, jaki sposób otwarcia konta wybierzesz, będzie Ci potrzebny dowód osobisty. Jeśli zamierzasz otworzyć konto przez internet, bank poprosi Cię o wysłanie zdjęć dowodu w celu weryfikacji.

Artykuł sponsorowany