Poradnik Pracownika

IKZE w 2021 - co warto wiedzieć?

Systemy zabezpieczenia emerytalnego w Polsce przestają być wystarczające dla obywateli, coraz częściej poszukujemy alternatyw dla systemu zabezpieczeń proponowanego nam przez ZUS. System ten definiujemy, „jako rozwiązania instytucjonalne dotyczące starości zmierzające do zapewnienia uczestnikom systemu adekwatnych środków utrzymania (zabezpieczenia materialnego)”[ Anna Nowacka, Andrzej Ścibło, Uwarunkowania systemy emerytalnego w Polsce, [w:] Zeszyty Naukowe PWSZ w Płocku. Nauki Ekonomiczne, Tom 25/2017, s.190]. Na system emerytalny składają się trzy podstawowe podsystemy: zabezpieczenia publiczne, zabezpieczenia zakładowe i zabezpieczenia indywidualne. Ostatni z nich jest systemem tzw. III filaru systemu zabezpieczeń. Do niego należy m.in. Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).

Jeśli szukasz dla siebie bądź swoich bliskich bezpiecznego konta zabezpieczeń emerytalnych, jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje pieniądze zostaną Ci wypłacone w przyszłości, koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

Co to jest Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego?

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (w skrócie IKZE) jest częścią III filaru systemu zabezpieczeń emerytalnych. IKZE daje Ci możliwość na zmniejszenie różnicy między Twoją pensją, a przyszłą emeryturą, jaką otrzymasz w przyszłości.

IKZE w NN investment partners https://www.nntfi.pl/emerytura/ikze nie wymaga od Ciebie stałych wpłat w określonych odstępach czasu. Możesz wpłacać pieniądze w taki sposób, jaki jest dla Ciebie najwygodniejszy. Możesz więc robić to:

 • raz w miesiącu w określonej kwocie,
 • jednorazowo raz w roku,
 • nieregularnie, tak jak Ty chcesz (z uwzględnieniem rocznych limitów wpłat).

Dzięki IKZE masz też dostęp do ulgi podatkowej, dzięki czemu co roku zmniejszysz kwotę podatku, odliczając ją od swojego dochodu. Oszczędzając w IKZE możesz wykorzystać maksymalny limit wpłat i w każdym roku będziesz mógł odliczyć je od podstawy opodatkowania przy rozliczeniu rocznym. Wpłaty, których dokonasz w roku 2021 będziesz mógł rozliczyć już w kolejnym roku.

Dodatkowo środku zgromadzone na koncie podlegają dziedziczeniu. Możesz wskazać jedną lub kilka osób, które będą dziedziczyć pieniądze pozostawione po Tobie. Twoje składki magicznie nie znikają i pozostają dalej w Twojej rodzinie.

Jak założyć IKZE?

Założenie IKZE jest niezwykle proste. Wystarczy wejść na stronę NN TFI24 i zarejestrować się w serwisie, wypełniając krótki formularz. Teraz możesz już tylko wybrać interesujący Cię fundusz i wpłacać swoje pieniądze. Minimalna kwota wpłaty wynosi 50 zł. Pamiętaj jednak, że im więcej wpłacasz tym większa jest Twoja ulga podatkowa.

Jeśli Twoje środki zostały zgromadzone już na innym koncie, w innej instytucji przeniesienie Twojego konta nie będzie żadnym problemem. Tutaj również wystarczy wypełnić formularz, zaznaczając w jakiej instytucji zostały zgromadzone środki. Nasi pracownicy zajmą się wszystkim w Twoim imieniu.

Ile kosztuje uruchomienie i prowadzenie IKZE?

To będzie dla Ciebie niezwykle dobra wiadomość! Większość kont pobiera opłatę za ich założenie i prowadzenie. U nas nie zapłacisz ani złotówki! Nasze konto jest całkowicie za darmo. Jedyne co musisz zrobić, żeby otworzyć konto to zarejestrować się w serwisie. I teraz bezpiecznie możesz wpłacać pieniądze, bez żadnych dodatkowych kosztów. Wszystko co wpłacisz należy tylko do Ciebie.

Kto może założyć IKZE?

Konto IKZE może założyć każdy. Różne dla poszczególnych osób są jedynie limity wpłat. Podstawowy roczny limit wpłat wynosi 6 310,80 zł. Dla niektórych będzie to limit w wysokości 9 466,20 zł. Kogo obejmuje drugi próg?

 • Osoby prowadzące działalność pozarolniczą,
 • Twórcę i artystę,
 • Osobę wykonującą wolny zawód,
 • Wspólnika jednoosobowej Sp.z o.o. oraz wspólnika spółki jawnej, komandytowej, partnerskiej,
 • Osobę prowadzącą publiczną lub niepubliczną szkołę, placówkę, zespół lub formę wychowania przedszkolnego.

Jaka jest różnica pomiędzy IKE i IKZE?

Między Indywidualnym Kontem Emerytalnym a Indywidualnym Kontem Zabezpieczeń Emerytalnych istnieje kilka ważnych różnic. Jakie to różnice?

 • Dla kont IKE i IKZ różna jest wysokość rocznego limitu wpłat. W IKE jest to 15 777,00 zł, a w IKZE 6 310,80 zł.
 • W obu kontach korzyścią podatkową jest brak podatku belki przy wpłacie środków. Jednak w IKZE dodatkowo możemy odliczyć wpłacane środki od dochodu – nawet do 2019,46 zł.
 • W przypadki IKE nie musisz płacić nic za wyjście, natomiast w IKZE jest to zryczałtowany podatek w wysokości 10% wysokości wypłacanych środków.
 • Różni się również wiek, który uprawnia Cię do wypłaty środków bez konsekwencji. W IKE jest to 60 lat, w IKZE – 65 lat.
 • W IKE masz dwie możliwości wcześniejszej wypłaty – możesz wypłacić środki całościowo lub częściowo, a w IKZE jedynie całościowo.

Indywidualne Konto Zabezpieczeń Emerytalnych to najlepsza inwestycja w Twoją przyszłość. Dodatkowo już na etapie wpłacania i gromadzenia środków daje Ci ulgę podatkową. Twoje dzieci i bliscy mogą odziedziczyć pieniądze. Nie musisz się martwić o to, że coś nagle zniknie z Twojego konta. Wszystkie wpłacane pieniądze należą w całości do Ciebie, bo my nie pobieramy żadnych opłat za otworzenie i prowadzenie konta. Jeśli chcesz dobrze zadbać o siebie i swoich bliskich pomyśl nad założeniem IKZE.

Artykuł zewnętrzny, tekst partnera