Poradnik Pracownika

Ile zarabia instruktor jazdy i jak nim zostać?

Posiadanie prawa jazdy niezwykle ułatwia życie. Zanim jednak usiądziemy za kierownicą własnego auta, musimy się nauczyć przepisowej jazdy. Pomocni są w tym instruktorzy nauki jazdy. Kim są i czym właściwie się zajmują? Jakie wymagania należy spełnić, aby podjąć pracę na tym stanowisku? Czy zostały one deregulowane ustawą z 2013 roku? Ile zarabia instruktor jazdy w Polsce? Na te pytania odpowiadamy w niniejszym artykule!

Kim jest instruktor nauki jazdy?

Instruktor nauki jazdy, to osoba, która uczy kursantów prawidłowej, przepisowej jazdy pojazdem. Przekazuje im wiedzę, dzięki której zyskują poprawną technikę prowadzenia pojazdu. Co oczywiste, doskonale zna ona przepisy prawa i nie ma żadnych wątpliwości w przypadku, kiedy kursant popełnia błąd.

Jak zostać instruktorem nauki jazdy?

Do 2013 roku zawód instruktora jazdy był regulowany, jednak po wejściu w życiu ustawy o zmianie ustaw regulujących wykonywanie zawodów także instruktor jazdy stał się zawodem deregulowanym.

Do tego czasu osoba, która ubiegała się o pracę na tym stanowisku musiała posiadać co najmniej średnie wykształcenie oraz minimum 3-letnie doświadczenie w prowadzeniu pojazdów. Aktualnie wystarczy wykształcenie podstawowe, a w przypadku kategorii A i B 2-letnie doświadczenie w prowadzeniu pojazdów. Wiele osób sprzeciwia się tym wymaganiom, trudno bowiem o doskonałego kierowcę, który jeździ jedynie od dwóch lat.

Poza tym kandydat na instruktora jazdy musi być niekarany za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, wiarygodności dokumentów czy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej bądź osobistej, a także prowadzenie pojazdu po alkoholu lub innych środkach o podobnym działaniu, wolności seksualnej i obyczajowości oraz przeciwko życiu i zdrowiu.

Muszą oni również posiadać orzeczenie lekarskie oraz psychologiczne o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu. Kandydaci przechodzą również kurs kwalifikacyjny, a także zdają egzamin.

Ile zarabia instruktor jazdy?

Dla osób, które zainteresowane są wykonywaniem tego zawodu, z pewnością interesująca jest również kwestia tego, ile zarabia instruktor jazdy. Średnie zarobki na tym stanowisku to ok. 1830 złotych netto. 25% pracowników na tym stanowisku zarabiających najmniej otrzymuje pensje niższe niż ok. 1530 złotych netto, z kolei zarabiających najwięcej - pensje wyższe niż ok. 2360 złotych netto.

Według raportu portalu pracuj.pl najwięcej zarabiają instruktorzy jazdy pracujący w województwie mazowieckim (średnio 2550 złotych netto), dolnośląskim (ok. 2060 złotych netto) oraz pomorskim (ok. 2050 złotych netto). Najmniej z kolei zarabiają instruktorzy w województwie warmińsko-mazurskim (średnio 1785 złotych netto), świętokrzyskim (ok. 1775 złotych netto) oraz lubelskim (ok. 1750 złotych netto).

Jeżeli natomiast pod uwagę weźmiemy to, ile zarabia instruktor jazdy w poszczególnych polskich miastach, najwięcej zarabiają osoby na tym stanowisku pracujące w Warszawie (ok. 2700 złotych netto), Gdyni (ok. 2600 złotych netto) oraz Szczecinie (średnio 2350 złotych netto).

Cechy dobrego instruktora jazdy

Jakie cechy ułatwiają wykonywanie tego zawodu? Przede wszystkim warto mieć świadomość, że w pewnych sytuacjach liczy się refleks i szybka reakcja. Kursanci dopiero się uczą, tym samym popełniają najróżniejsze błędy. Instruktor musi mieć mieć rękę na pulsie, kontrolować sytuację, być skupionym i w razie konieczności natychmiast reagować.

Przydatna jest również umiejętność przekazywania wiedzy. Instruktor to przecież rodzaj nauczyciela. W związku z tym musi dzielić się z kursantem informacjami w taki sposób, aby ten nie miał najmniejszych problemów ze zrozumieniem. Liczy się również ton głosu, gesty. Uczeń nie powinien czuć się karcony, pouczany w niemiły czy nawet agresywny sposób - dopiero zaczyna swoją przygodę za kierownicą i instruktor nie może go zniechęcać.

W związku z tym istotna jest również cierpliwość. Może przecież zdarzyć się nam naprawdę oporny kursant, który wydaje się nic nie rozumieć. Musimy jednak spokojnie tłumaczyć dalej, nie dać się ponieść emocjom, próbować nowych technik, być cierpliwym.

Niektórzy jako istotną cechę wymieniają również punktualność. Każda godzina jazd kosztuje kursanta, w związku z tym jeżeli ze względu na niepunktualność instruktora czas obniży się nawet o 10 minut, kilka takich potknięć może skutkować zmarnowaniem godziny lekcji.

Praca instruktora nauki jazdy wydaje się łatwa i przyjemna, jednak wymaga dużej odpowiedzialności, refleksu, otwartości i cierpliwości. Bez tych cech wykonywanie zawodu może być utrudnione.