Poradnik Pracownika

Jak odnowić meble ogrodowe?

Jak odnowić meble ogrodowe drewniane, metalowe lub z rattanu? Czym zabezpieczyć meble ogrodowe, by służyły nam długie lata i zachowały swój ładny wygląd? Z nami to proste. Przeczytaj artykuł i wypróbuj przedstawione przez nas sposoby!

Renowacja mebli ogrodowych

Chociaż dobrej jakości meble ogrodowe są zabezpieczone przed działaniem czynników zewnętrznych (w końcu przeznaczone są do stosowania na zewnątrz!), to jednak w naszych warunkach pogodowych narażone są na szybkie niszczenie. Opady atmosferyczne, promienie słoneczne, skrajne temperatury i zmienna wilgotność powietrza sprawiają, że ogrodowe meble - bez względu na to, z jakiego wykonane są materiału - mogą ulec różnego rodzaju uszkodzeniom i zniszczeniu. Na szczęście jeśli odpowiednio o nie zadbamy, to możemy zminimalizować takie ryzyko, a nawet go uniknąć. Meble ogrodowe drewniane, rattanowe i metalowe będą wymagały nieco innej konserwacji, przy czym nie jest ona skomplikowana ani pracochłonna, dlatego warto na nią poświęcić nieco czasu.

Jak odnowić meble ogrodowe z drewna egzotycznego i krajowego?

Wśród mebli ogrodowych wykonanych z drewna znajdziemy zestawy ze stołem lub stolikiem kawowym, leżaki, huśtawki i ławki ogrodowe. Przedstawiony poniżej sposób odnawiania mebli drewnianych można również zastosować w odniesieniu do saun, domków ogrodowych, pergoli, płotów, jak również podestów i desek tarasowych. Zanim przystąpimy do odnawiania naszych mebli, należy sprawdzić ich ewentualne uszkodzenia. Jeżeli znajdują się tylko na powierzchni drewna, przystępujemy do pracy. Jeśli natomiast zniszczenie dotyczy jego głębszych struktur (co ma miejsce na przykład w przypadku zagrzybienia), konserwacja i malowanie mebli ogrodowych będzie bezcelowe.

Jak odnowić drewniane meble ogrodowe?

 • Konserwacja mebli ogrodowych z drewna powinna przebiegać na świeżym powietrzu i pod zadaszeniem, w suchych warunkach, najlepiej jeśli nie będzie też za zimno ani za gorąco. 

 • Jeśli to możliwe, rozkręcamy meble i szlifujemy ich powierzchnię przy pomocy ręcznej szlifierki albo papieru ściernego.

 • Usuwamy pozostałości pyłu z powierzchni drewna, a następnie przemywamy ją wodą z detergentem, spłukujemy czystą wodą i odtłuszczamy benzyną ekstrakcyjną. 

 • Po wykonaniu powyższych czynności pozostawiamy meble drewniane do całkowitego wyschnięcia. 

 • Aby zabezpieczyć drewno, nakładamy na nie preparat impregnujący, taki jak lakier, lakierobejca, bejca lub olej do drewna.

 • Meble drewniane ponownie szlifujemy.

 • Czym pomalować meble ogrodowe drewniane? Tu najlepiej sprawdzą się emalie akrylowe lub lakiery w aerozolu. 

renowacja mebli ogrodowych

Jak odnowić meble ogrodowe z rattanu?

Odnawianie mebli ogrodowych z rattanu może łączyć się z naprawianiem siatki, z której są wykonane (podobnie jak w przypadku wikliny). W sklepach budowlanych znaleźć można gotowe elementy do uzupełniania konstrukcji, choć wygodne rozwiązanie stanowi też zastąpienie plecionki rattanowej innym materiałem, na przykład sitowiem lub trawą morską. Jak przebiega konserwacja mebli ogrodowych z rattanu? Dobrym pomysłem jest pomalowanie rattanu farbą. Pamiętamy przy tym o uprzednim oczyszczeniu mebli i o nałożeniu gruntu. Jeśli nie chcemy ingerować w naturalny wygląd mebli ogrodowych, to pozostaje nam zamówienie pokrowców lub poduszek na siedziska i oparcia, dzięki którym nie tylko zakryjemy ewentualne mniejsze uszkodzenia, ale również zyskamy nową stylizację.

Jak odnowić metalowe meble ogrodowe?

Podobnie jak w przypadku drewnianych mebli ogrodowych, konserwację mebli z metalu rozpoczynamy od dokładnego oczyszczenia ich powierzchni. Używamy do tego celu drucianej szczotki lub papieru ściernego, a jeżeli powierzchnię mebli pokrywa rdza, sięgamy po szlifierkę. 

Jak wygląda renowacja mebli ogrodowych z metalu w kolejnych krokach?

 • Usuwamy łuszczące się powłoki starej farby.

 • Wygładzamy i matowimy papierem ściernym powierzchnię mebli ogrodowych.

 • Usuwamy pył i kurz, przemywając meble wodą z dodatkiem detergentu.

 • Pozostawiamy meble do wyschnięcia. 

 • Nakładamy farbę przy użyciu natrysku, pędzla lub wałka. 

Długotrwałą ochronę antykorozyjną zapewni nam nałożenie na powierzchni metalowych mebli dwóch lub trzech warstw emalii. 

Artykuł partnera, tekst zewnętrzny

 

Strzałka