Poradnik Pracownika

Jak wybrać giełdę kryptowalut?

Kiedy już zapoznasz się ze wszystkimi wytycznymi o kryptowalutach pozostaje jeszcze jeden szczegół – wybór odpowiedniej giełdy. Wiesz już, jakie są najbardziej znane krypto, znasz aspekty bezpieczeństwa, jak i ryzyka związane z inwestycjami, przeczytałeś informacje o portfelach i uznałeś, że to już czas kupić swoje pierwsze krypto. Tylko gdzie? Aby zakupić kryptowaluty, musisz najpierw wybrać odpowiednią giełdę. Przede wszystkim taką, która posiada wszystkie niezbędne licencje i zagwarantuje Ci jak najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Wielkość giełdy

Jest to czynnik, na który powinieneś zwrócić szczególną uwagę. Tak samo jest w przypadku innych branż, im większa i bardziej znana jest firma, tym większym zaufaniem będziesz ją darzyć już od samego początku. Wracając do giełdy kryptowalut, te duże niosą ze sobą wiele zalet. Przede wszystkim, masz do wyboru dużo kryptowalut, również tych mniej znanych. Dodatkowo, w takich giełdach jak Binance nie musisz przechodzić długiego procesu weryfikacji konta, co za tym idzie nie musisz. Kiedy będziesz już bardziej zaawansowanym użytkownikiem, będziesz mógł czerpać dodatkowe korzyści z programów partnerskich, które przy odpowiedniej konfiguracji umożliwiają generowanie atrakcyjnego dochodu pasywnego. Zwróć jednak uwagę na aspekt tego, jak giełda radzi sobie z dużym ruchem oraz jaka jest płynność transakcji.

Wysokość prowizji

Bardzo ważny aspekt, na który nowicjusze nie zwracają uwagi a przekonują się o nim dokonując pierwszej transakcji- prowizja. Niestety, spotkamy się z nią zawsze, ponieważ giełda musi w jakiś sposób zarabiać na swoich użytkownikach. Można potraktować to jako opłatę za bezpieczne pośrednictwo w transakcji. Ważną informacją jest jednak to, że giełdy mają zupełnie różne prowizje. Nie ma jednak wyborów czarno- białych. Niekiedy im bardziej bezpieczna i ciesząca się dobrymi opiniami jest giełda, z tym większą prowizją możesz się liczyć. 

Możliwość wpłat i wypłat walut fiducjarnych

Waluty fiducjarne (inaczej FIAT), również będziesz spotykał na giełdach kryptowalut. Jej obecność na giełdzie krypto najczęściej jest postrzegana jako atut. Należy jednak pamiętać, że waluty fiducjarne, w przeciwieństwie do kryptowalut, podlegają pod jurysdykcje państwa. 

Opinie o giełdach

Nic nie jest tak miarodajne jak opinie innych użytkowników. Na pewno przed kupnem lodówki czy pralki sprawdzasz na forach opinie na temat tego jednego modelu. Nic w tym dziwnego, dzięki temu możesz uniknąć bardzo nietrafionego wydatku. Tak samo jest w przypadku giełd kryptowalut. Jeśli poświęcisz chociaż jedną godzinę swojego życia, możesz zaoszczędzić sobie nietrafionej inwestycji. Nie skupiaj się wyłącznie na tych pozytywnych opiniach, ponieważ te niewiele wniosą do Twojej decyzji. Wyszukać te, w których inny użytkownik zaznaczył jedną lub dwie gwiazdki i przeczytaj, co ,,poszło nie tak" i dlaczego ocenia giełdę tak nisko. Nieraz problem leży w obsłudze klienta, która wbrew pozorom jest bardzo ważna. Giełda może być bardzo znana, oferować niemożliwie niską prowizję i ogromny wybór kryptowalut wraz z walutami FIAT ale nie rozwiązywać problemów użytkowników. Przez podobną sytuację możesz narazić swój budżet na niemałe straty.

Artykuł partnera, tekst zewnętrzny