Poradnik Pracownika

Jak zostać bukmacherem?

W Polsce działa coraz więcej legalnych zakładów bukmacherskich, które zatrudniają tysiące ludzi na różnych stanowiskach. Jednym z ciekawszych zawodów jest być analitykiem sportowym/bukmacherem odpowiedzialnym za ustalanie kursy.

Nie ma co ukrywać, że branża bukmacherska w Polsce rozwija się w szybkim tempie. Świadczy o tym fakt, że obecnie Ministerstwo Finansów wydało już ponad 20 pozwoleń na legalną działalność na terenie naszego kraju. Z tego powodu automatycznie przybywa też ofert pracy, bo np. bukmacher numer jeden w Polsce, czyli STS zatrudnia ponad 1500 osób, a cały czas poszukuje nowych pracowników. 

Funkcji tak wiele, jak zakładów

Jacy pracownicy są poszukiwani przez zakłady bukmacherskie? Różni, bowiem stanowisk jest bardzo wiele. Są te „klasyczne” powiązane niejako z dużymi firmami. Chodzi m.in. o pracowników administracyjnych, informatyków, księgowych itd. Ale branża bukmacherska to różnego rodzaju specjaliści. Są oczywiści ludzie odpowiedzialni za sponsoring, marketing, brand design i pozycjonowanie stron. To popularne stanowiska, ale znajomość specyfiki zakładów bukmacherskich i sportu jest zaletą, która mocno pomaga. Jest jednak kilka działów, które są stworzone stricte pod profil branży.

Specjaliści od technologii 

Mowa tutaj o specjalistach działu produktu, którzy muszą unowocześniać wykorzystywane technologie, przystosowywać je do potrzeb klientów i dynamicznego rynku. Bukmacherka przechodzi z tradycyjnych punktów do aplikacji mobilnych. Zasada „mobile first” obowiązuje już wszystkich. Dlatego każdy stara się kłaść nacisk na funkcjonalność.  Również wszelkiego rodzaju bonusy, promocje i akcje marketingowo są mocno skrojone pod prawne i nie tylko możliwości zakładów bukmacherskich. Z jednej strony pozyskuje się nowych graczy, z drugiej dba się o tych stałych/regularnych klientów. 

Kto to jest oddsmaker?

Jednak najbardziej wyróżniającym i chyba interesującym zawodem jest bycie bukmacherem/oddsmakerem/analitykiem sportowym, bo pod takimi nazwami należy szukać pracy związanej z ustalaniem kursów, obliczaniem prawdopodobieństwa itd. Zanim napiszemy o cechach i umiejętnościach, jakie powinien posiadać kandydat na analityka sportowego, musimy wspomnieć, jak powstają kursy bukmacherskie. Dzieje się to wielotorowo, bo nie jest tak, że ktoś sobie coś policzy i już. Algorytmy i rachunek prawdopodobieństwa mają znaczenie, bo istnieje wzór na przeliczenie kursu na procentowe szanse powodzenia:

1/kurs x 100

Przykład?

Mecz Euro 2020: Polska – Słowacja. Kurs na Polskę wynosi 1.92. Co to oznacza?

1:1.92 x 100= 52,08%, czyli ponad pięćdziesiąt procent szans na to, że mecz zakończy się wygraną reprezentacji Polski.

No dobrze, ale jak ustala się dany kurs. Po pierwsze oblicza się rachunek prawdopodobieństwa, stosuje pewne algorytmu. Po drugie sprawdza się kursy o konkurencji. To normalna praktyka, bowiem kursy na całym świecie na to samo zdarzenie bardzo od siebie nie odbiegają, różnice są naprawdę niewielkie. Po trzecie wiedza bukmacherów pozwala korygować i modyfikować dany kurs. 

Co trzeba umieć, żeby zostać bukmacherem?

I tutaj dochodzimy do cech analityka sportowego. Jeśli ktoś myśli, że trzeba być prymusem z matematyki, liczyć w głowie, to… ma trochę racji. Rachunek prawdopodobieństwa, statystyka, analiza. To jest ważne, ale nie najważniejsze. Oczywiście trzeba znać się na przeliczaniu, kalkulowaniu, ale równie ważna jest znajomość tematyki, w tym przypadku głównie sportów. Trzeba posiadać wiedzę na temat danych dyscyplin i rozkładu sił oraz czynników mogących wpływać na wynik. W wielu przypadkach dobry analityk były gracz, który przez lata obstawiania nabrał ogromnego doświadczenia i postanowił przejść „na drugą stronę rzeki”. Bukmacherzy bowiem analizują kursy konkurencji, ale i przyglądają się swojej ofercie szukając błędów i niedoszacowań lub przeszacowań. Gracze często wykorzystują takie pomyłki na niekorzyść bukmacherów. Na pewno jest to praca ciekawa i odpowiedzialna. No i bukmacherzy pracują całą dobę, bo kursy są na bieżąco aktualizowane, a sport na całym świecie dzieje się o każdej porze dnia i nocy. 

Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. STS S.A. (dawniej Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Spółka z o.o.) posiada zezwolenie wydane przez Ministra ds. Finansów Publicznych na urządzanie zakładów wzajemnych. Hazard związany jest z ryzykiem.

Tekst zewnętrzny, artykuł partnera