Jaki terminal wybrać dla swojego biznesu?
W obecnych czasach terminal płatniczy to niezbędnik każdego przedsiębiorcy. Z czego wynika taka sytuacja? Głównym jej powodem jest nieustannie rozwijający się świat płatności bezgotówkowych, dzięki któremu potencjalni klienci zyskują możliwość skorzystania z coraz to nowszych usług i produktów. W związku z tym, płatności przy użyciu karty płatniczej dokonują niemal wszyscy konsumenci - zarówno młodsi, jak i starsi. Otwierając własny biznes, każdy nowoczesny przedsiębiorca powinien zatem wyposażyć swoją firmę w terminal płatniczy.
W poniższym artykule przedstawimy dostępne na rynku rodzaje terminali i podpowiemy jaki sprzęt sprawdzi się najlepiej w prowadzonej przez Ciebie działalności.
Rodzaje terminali płatniczych
Aby wybrać odpowiedni terminal płatniczy, najpierw należy sprawdzić dostępną na rynku ofertę tego typu urządzeń. Warto również zapoznać się z ich specyfiką i funkcjonalnością. Dzięki temu zyskasz pewność, że wybrane przez Ciebie urządzenie jest idealnie dopasowane do charakteru i potrzeb prowadzonej przez Ciebie działalności. Jakie typy terminali płatniczych wyróżniamy? Przede wszystkim są to terminale stacjonarne oraz mobilne. Co więcej, do pierwszego rodzaju terminali płatniczych często dodawany jest PinPad.
Poniżej przedstawiamy krótki opis terminali stacjonarnych i mobilnych. Bez wątpienia pomoże Ci on w wyborze konkretnego modelu urządzenia!
Terminale stacjonarne
Ten rodzaj sprzętu znajdzie zastosowanie m.in. w przypadku stacjonarnych biznesów, takich jak sklepy spożywcze czy odzieżowe. Terminale stacjonarne sprawdzają się bowiem najlepiej w sytuacjach, kiedy płatność przyjmowana jest w tym samym miejscu, w którym znajduje się firma. Będą również doskonałym wyborem dla przedsiębiorców, którzy chcą nieco ograniczyć koszty – stacjonarne urządzenia są bowiem nieco tańsze od mobilnego sprzętu. Warto pamiętać również o tym, że terminale stacjonarne wymagają stałego dostępu do Internetu.
PinPad
PinPad to urządzenie, stanowiące zwykle dodatek do stacjonarnego terminala płatniczego. Stosowane jest w celu potwierdzenia dokonywanej transakcji (zazwyczaj w przypadku kwoty, przekraczającej 100 zł) i służy do wpisywania numeru PIN przez klienta. Takie rozwiązanie znacznie usprawnia proces płatności przy użyciu karty - nie musimy każdorazowo podawać klientowi swojego terminala. PinPad sprawdzi się świetnie również w takich miejscach, jak bary i restauracje. Konsumenci, chcący uregulować swój rachunek, nie muszą wówczas fatygować się do kasy - wystarczy, że podejdzie do nich pracownik z PinPadem.
Mobilne terminale płatnicze
Urządzenia mobilne to doskonałe udogodnienie w przypadku biznesów, w których płatności przyjmowane są poza budynkiem firmy. Mowa tu m.in. o taksówkarzach czy dostawcach jedzenia. Warto mieć na uwadze to, że terminale mobilne wymagają regularnego ładowania w stacji dokującej. Ich bateria wytrzymuje zwykle stosunkowo długo, jednak wciąż kluczowa będzie pamięć o jej systematycznym ładowaniu.
Terminal płatniczy - zakup czy dzierżawa?
Wprowadzając do swojej firmy udogodnienie, jakim jest terminal płatniczy, masz dwie możliwości - zakup oraz dzierżawę urządzenia. Które rozwiązanie jest lepsze? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wybór konkretnej formy współpracy z agentem rozliczeniowym powinien bowiem zależeć od Twoich możliwości finansowych oraz od specyfiki prowadzonej przez Ciebie działalności. O czym warto wiedzieć przed podpisaniem wybranego typu umowy?
Przede wszystkim, należy pamiętać o tym, że zakup sprzętu to większy wydatek jednorazowy. Kupując terminal płatniczy, nabywamy urządzenie na własność, dzięki czemu co miesiąc nie musimy pamiętać o zapłaceniu raty. Dzierżawa urządzenia nie wymaga natomiast wyższej jednorazowej opłaty, jednak niesie za sobą comiesięczne koszty. Co więcej, należy pamiętać, że w obydwu przypadkach obowiązuje prowizja, pobierana od każdej zrealizowanej transakcji. W jakiej firmie lepiej sprawdzi się zakup urządzenia, a gdzie bardziej optymalnym rozwiązaniem będzie jego dzierżawa?
Kupno terminala płatniczego będzie dobrą decyzją m.in. w przypadku biznesów sezonowych. Zyski przynoszą bowiem jedynie określone miesiące, przez co comiesięczne raty mogą być nieco uciążliwe - zwłaszcza w okresie, gdy działalność przedsiębiorstwa jest tymczasowo zawieszona.
Dzierżawa sprzętu stanowi natomiast świetne rozwiązanie dla przedsiębiorców, których firma działa bez przerw, przez cały rok. Ponadto, będzie dobrym wariantem dla tych właścicieli biznesów, którym zależy na niewielkich kosztach, związanych z wprowadzeniem terminala płatniczego.
Polska Bezgotówkowa - kto może skorzystać z programu?
Polska Bezgotówkowa to program, mający na celu rozpowszechnienie oraz ułatwienie dostępu do świata płatności bezgotówkowych. Skierowany jest do małych oraz średnich przedsiębiorców, którzy chcą wprowadzić do swojego biznesu udogodnienie, jakim jest możliwość płatności przy użyciu karty. Spełniając odpowiednie kryteria, właściciele firm mogą otrzymać bezpłatny terminal płatniczy. Mogą korzystać z niego za darmo przez pierwsze 5 miesięcy użytkowania lub do momentu, w którym zyski, osiągnięte przy pomocy sprzętu wyniosą 42 tysiące złotych. Jakie są warunki, umożliwiające dołączenie do programu Polska Bezgotówkowa?
Po pierwsze, wymagane jest, aby Twoja firma przez ostatnie 12 miesięcy działalności nie oferowała płatności bezgotówkowych. Co więcej, prowadzony przez Ciebie biznes obejmować może maksymalnie 5 placówek.
O czym warto pamiętać, zawierając umowę z agentem rozliczeniowym?
Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim wybór odpowiedniego i godnego zaufania partnera rozliczeniowego. Do takowych zaliczyć można bez wątpienia organizacje, należące do Komitetu Agentów Rozliczeniowych (działa on przy Związku Banków Polskich). Co więcej, należy dokładnie czytać podpisywane dokumenty. Szczególną uwagę warto zwrócić natomiast na czas zawieranej umowy oraz ewentualne konsekwencje, wynikające z wcześniejszej rezygnacji ze współpracy. Dzięki temu unikniemy niechcianych nieporozumień.
Jak wybrać najlepszy terminal płatniczy?
Aby nabyć najbardziej odpowiedni terminal płatniczy, należy przede wszystkim szczegółowo przeanalizować potrzeby i specyfikę prowadzonej przez siebie działalności. Pod uwagę warto wziąć także aktualne możliwości finansowe firmy oraz potencjalne zyski, jakie przynosić będzie ona w każdym kolejnym miesiącu. Sprzęt, dostosowany do indywidualnych potrzeb i możliwości przedsiębiorstwa bez cienia wątpliwości stanie się jednym z najlepszych udogodnień, które zaowocuje zarówno w postaci zadowolonych klientów, jak i większych obrotów firmy.
Artykuł sponsorowany
Odprawa pieniężna dla zwolnionych pracowników - kiedy przysługuje?
Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2023 r.
- Kiedy może występować dyskryminacja w przyznawaniu premii uznaniowej?
- Premia uznaniowa i regulaminowa - jakie są różnice?
- Niższe wynagrodzenie po ustaniu zatrudnienia (uwzględnienie oświadczeń)
- Autozapis do PPK – najważniejsze informacje dla pracownika
- Nowy Polski Ład a wynagrodzenia – czyli kto zyska w 2023 roku!