Poradnik Pracownika

Jakie stanowiska w branży IT są najbardziej przyszłościowe?

Młodzi ludzie zastanawiający się, jakie branże gwarantują wysokie zarobki, często skłaniają się w kierunku rynku IT, gdzie pensje znacząco przewyższają średnią krajową. Warto jednak pamiętać, że ze względu na dynamicznie rozwijającą się technologię zapotrzebowanie na specjalistów w danych sektorach IT szybko się zmienia. Oprócz programistów dużym wzięciem cieszą się również eksperci związani z cyberbezpieczeństwem czy deweloperzy i architekci odpowiadający za wdrażanie i projektowanie rozwiązań związanych z chmurami obliczeniowymi. Przekonaj się, jak wiele może dać śledzenie aktualnych trendów związanych z rynkiem IT i sprawdź, które stanowiska w tej branży są najbardziej przyszłościowe.Analiza IT – skuteczne podejmowanie decyzji biznesowych z uwzględnieniem wielu czynników.

Pozostanie konkurencyjnym na rynku wymaga ciągłej analizy sytuacji w danej branży, by jak najlepiej dopasować się do oczekiwań klienta i oferować usługi, które przyczynią się do wzrostu zarówno zysków, jak i renomy. Dlatego właśnie coraz więcej pracodawców zaczyna dostrzegać możliwości, jakie danej precyzyjna i szybka analiza danych, w czym pomagają specjaliści IT tacy jak analitycy Big Data i Data Scientists. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by samodzielnie zanurzyć się w gąszcz informacji, jednak sprawne poruszanie się między nimi i wyłapywanie tych naprawdę kluczowych może okazać się nie lada wyzwaniem.

Do głównych zadań tych specjalistów z branży IT należy przede wszystkim analiza i przygotowanie danych w taki sposób, by dało się z nich przygotować prosty w zrozumieniu komunikat pozwalający podjąć adekwatną do sytuacji na rynku decyzję biznesową. W zależności od branży (bankowość, giełda, rozrywka, nowe media) konieczne jest znalezienie specjalisty zorientowanego w sytuacji na rynku, który trzyma rękę na pulsie. Pomóc w tym mogą firmy takie jak mindworkers.pl, które na co dzień zajmują się rekrutacją pracowników z branży IT. Wiedza rekruterów połączona ze specjalistycznymi narzędziami pozwala na znalezienie wykwalifikowanych kandydatów i jednoczesne sprawdzenie ich kompetencji. Ułatwi to wybranie analityków Big Data i Data Scientists oraz innych pracowników z branży IT.

Deweloperzy RPA i rosnący popyt na ich usługi

Przeglądając oferty pracy IT popularne w 2021 roku, natrafić można również na te związane z automatyzacją procesów w firmach wykorzystujących nowe technologie. Odpowiada za to sektor Robotic Proces Automation (RPA), którego specjaliści zajmują się zarówno tworzeniem rozwiązań dopasowanych do potrzeb konkretnej firmy, jak i implementują wcześniej przygotowane produkty. Deweloperzy RPA to stosunkowo nowa specjalizacja w branży IT, jednak ze względu na rosnącą popularność algorytmów i rozwiązań, których celem jest automatyzacja wielu obszarów działania danej firmy, można mieć pewność, że ci specjaliści jeszcze długo nie będą narzekać na brak pracy.

Zwłaszcza że stanowiska dewelopera RPA łączy umiejętności tradycyjnego programisty z osobą specjalizującą się w procesach automatyzacji i robotyzacji działań przedsiębiorstw. Taki specjalista zna (lub przynajmniej powinien znać) popularne języki programowania, takie jak Java, C czy Python, a do tego potrafi wykorzystać technologie Blue Prism, Automation Anywhere czy UiPath.

JavaScript, C oraz HTML czy CSS – programiści na rynku IT ciągle poszukiwani

Mimo rozwoju wielu nowych gałęzi w branży IT, na brak pracy nie mogą narzekać programiści, którzy ciągle są ogromną częścią rynku. Sektor ten stanowi podstawę omówionego wcześniej RPA, a opanowanie jednego lub kilku języków programowania pozwala na znalezienie pracy w software housie, studiu tworzącym gry wideo czy firmie specjalizującej się w produkcji aplikacji mobilnych. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się również specjaliści IT zajmujący się projektowaniem i wdrażaniem witryn internetowych, zwłaszcza tych tworzonych z myślą o urządzeniach mobilnych.

Twórcy mobilni na rynku IT

To właśnie na smartfonach i tabletach większość internautów przegląda swoje ulubione serwisy, dlatego tak ważne w ostatnich latach stało się dopasowywanie już istniejących portali do potrzeb mniejszych ekranów. Znajomość HTML-a czy CSS-a pozwoli programiście odnaleźć się na rynku IT, ale pod tym względem dobrze jest kierować się zasadą im więcej tym lepiej i poznawać kolejne języki, takie jak JavaScript, Java, C czy Python. Warto przy tym pamiętać, że to właśnie na smartfonach i tabletach obserwuje się ogromne wzrosty jeśli chodzi o rynek gier mobilnych. Dotyczy to również wszelkiego rodzaju aplikacji, dlatego osoby z branży IT, powinny bacznie przyglądać się tamtemu sektorowi, bo to właśnie tam znajduje się aktualnie wiele atrakcyjnych ofert pracy.

Działanie w chmurze obliczeniowej, czyli coś dla Cloud Architects i Engineers

W związku z pandemią koronawirusa jeszcze mocniej zyskała na znaczeniu chmura obliczeniowa. Rozwiązanie to umożliwia podzielenie się z resztą zespołu nawet dużą liczbą plików i danych, a do tego każdy członek teamu może uzyskać do nich dostęp z dowolnego miejsca na świecie (wystarczy podłączenie do Internetu). Warto jednak pamiętać, że wcześniej konieczne jest zaprojektowanie i późniejsze wdrożenie takiego systemu opartego na chmurze obliczeniowej, czym zajmują się kolejno Cloud Architects i Cloud Engineers. Tego typu usługi wykorzystywane są przede wszystkim w sektorze finansowym, ubezpieczeniowym i telekomunikacyjnym.

Tekst zewnętrzny, artykuł partnera.