Poradnik Pracownika

Korzyści z Prywatnej Sieci Wirtualnej (VPN) dla specjalistów IT

Choć chyba każdy specjalista IT wie o cyberbezpieczeństwie więcej od przeciętnego użytkownika Internetu, to nie każdy jest specjalistą od zabezpieczeń, a tym bardziej niż każdy ma czas na ich konfigurację. Na szczęście prosty VPN może rozwiązać większość problemów.

Przede wszystkim swoboda działania

Jedna rzecz, która łączy wszystkich specjalistów – i specjaliści z IT nie są wyjątkiem – to awersja do tego, jak ktoś im patrzy na ręce. I nie chodzi tylko o szefa stojącego za plecami, ale też o różnego rodzaju narzędzia monitorujące ruch w sieci. Rada jest prosta – pobierz Surfshark VPN i uwolnij się od ludzi kontrolujących każdy Twój ruch. Pewnie, że sieć może być skonfigurowana tak, żeby jej administrator miał jeszcze pewien wgląd w działania na stacjach roboczych, ale VPN na pewno daje tu nieco większą swobodę działania. 

Specjalistów z IT zawsze warto szpiegować

Jeśli zarządzasz grupą hakerską, niezbyt przyjaźnie nastawioną konkurencyjną firmą albo agencją rządową, która chce zagiąć parol na firmę, to w pierwszej kolejności próbujesz podsłuchać specjalistów IT. Z jednej strony, będzie to dość duże wyzwanie, ale z drugiej – zwykle to przez ich stacje robocze przepływa najwięcej cennych informacji, więc jeśli chcesz naprawdę uzyskać dostęp do kluczowych danych, to specjaliści IT będą najlepszym celem. Jak pokazało doświadczenie, nawet speców od bezpieczeństwa można podejść odpowiednio spreparowanym phishingiem – każde działanie, które utrudnia atak, będzie więc mile widziane i VPN jest w tym zakresie chyba najprostszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem. Instalacja nie wymaga praktycznie żadnych umiejętności, a działające w tle systemy zabezpieczeń stanowią kolejną przeszkodę do pokonania, gdyby ktoś chciał przygotować jakikolwiek atak.

Dostęp do całego świata

Mówiło się, że Internet pozwala na dostęp do danych z całego świata. Niby tak, ale nie do końca. A blokady regionalne? W przypadku specjalistów z IT niedostępność ulubionego serialu na Netflixie nie jest może jakimś wielkim problemem, ale już brak możliwości zakupu kart graficznych dla grafików w zagranicznych sklepach, które założyły blokadę regionalną to coś, co potrafi napsuć sporo krwi. Albo próba zamówienia jakiegoś programu, który z różnych powodów też ma blokady regionalne, za to nie ma za bardzo alternatyw. Takie przypadki może nie są szczególnie częste, ale biorąc pod uwagę fakt, że można je łatwo obejść, zmieniając serwer VPN, to całkiem niezła inwestycja, która usprawnia pracę.

Specjalista IT = człowiek od wszystkiego

W wielu firmach specjaliści IT to ludzie, do których uderzają wszyscy, którzy potrzebują pomocy. Dział marketingu chce mieć badania konkurencji? Księgowi szukają kontaktu do ludzi odpowiedzialnych za optymalizację podatkową i off-shore? A może po prostu kierownictwo sieci franczyzowej chce sprawdzić, jak z umowy wywiązują się konkretne punkty? Pierwszą osobą, która będzie wzywana na pomoc, będzie najpewniej jeden ze specjalistów IT. Oczywiście, że te wszystkie zadania są zupełnie wykonalne, ale żeby wykonać je dobrze, często warto pozostać anonimowym, żeby wyniki były absolutnie pewne. I jasne, że są inne narzędzia niż VPN, tylko że żadne z nich nie jest nawet w połowie tak łatwe w użyciu ani nie pozwala na tak szybkie wykonanie powierzonych zadań. Kto jak kto, ale specjaliści IT to zdecydowanie nie są ludzie, którzy wyciągają armatę na muchę – dobrej klasy VPN działa od ręki, nie przeszkadza w pracy, niewiele kosztuje: dlatego właśnie jest dla najlepszych profesjonalistów narzędziem pierwszej potrzeby.

Artykuł partnera, tekst zewnętrzny

 

 

Strzałka