Mobilność zawodowa i zmiana pracy wśród pracowników w 2022r.
Pandemia koronawirusa znacząco wpłynęła na wiele aspektów naszego życia, w tym nieodwracalnie na rynek pracy. W szczególności udowodniła, że wiele służbowych obowiązków może być wykonywanych zdalnie. Jednak ukształtowała także oczekiwania pracowników i ich skłonność do zmiany pracy. Przekonaj się, w jakim nowym świecie pracy żyjemy.
Spis treści:
- Jak pandemia wpłynęła na rynek pracy?
- Czego oczekują kandydaci od oferty pracy w 2022 r.?
- Jak napisać ofertę pracy, która spełni wymagania kandydatów w 2022 r.?
- Jakie czynniki decydują o mobilności zawodowej w 2022 r. - podsumowanie
Streszczenie:
Obawy, dotyczące niestabilności rynku pracy w związku z pandemią, tracą obecnie na wadze. Pracownicy znów zaczynają rozglądać się za lepszymi ofertami zatrudnienia. Wraz ze zwiększoną mobilnością zawodową, wzrosły również oczekiwania pracowników wobec atrakcyjnej oferty pracy. Nie bez powodu często przywoływana jest presja płacowa. Ważnym czynnikiem podczas podejmowania decyzji o aplikowaniu na ofertę pracy jest otwarta komunikacja z pracodawcą i łatwość zgłoszeń.
Jak pandemia wpłynęła na rynek pracy?
Zrozumiałą reakcją pracowników na wybuch pandemii była ostrożność w podejmowaniu decyzji o zmianie pracy.
Zniesienie większości obostrzeń sprawiło jednak, że pracownicy znowu odważyli się myśleć o odejściu z firmy. Co więcej, do rekrutacji podchodzą z większą asertywnością. Oczekują konkurencyjnych warunków finansowych oraz szczegółowej i rzetelnej informacji już na etapie ogłoszenia o pracę.
Podczas gdy w kwietniu 2020 roku 75% pracowników w badaniach przeprowadzonych przez Pracuj.pl twierdziło, że znalezienie nowej pracy jest trudniejsze, niż przed pojawieniem się COVID-19, dziś to już tylko 38% respondentów, czyli o połowę mniej1.
W ciągu ostatnich dwóch lat stopniowo topniała również motywacja badanych do przyjęcia pracy poniżej kwalifikacji – z 48% w 2020 r. do 40% ankietowanych obecnie.
Trzecią dużą zmianą są oczekiwania finansowe kandydatów. Na początku pandemii gotowość obniżenia wymagań wobec wysokości wypłaty deklarowało 29% pracowników. W 2022 r. ta liczba spadła do 18% badanych.
Na bardzo zbliżonym poziomie od rozpoczęcia pandemii utrzymała się ilość osób, które byłyby skłonne się przekwalifikować i zacząć pracę w nowej branży. Na chwilę obecną jest to aż 63,5% wszystkich badanych.
Czego oczekują kandydaci od oferty pracy w 2022 r.?
Wraz z odzyskiwaniem pewności siebie, kandydaci mają też coraz większe oczekiwania wobec pracodawców. Jeśli planujesz rekrutację, zwróć uwagę na czynniki, które badani wskazali jako powody rezygnacji z aplikowania na ogłoszenie.
Ułatwiony proces rekrutacyjny jest przede wszystkim kluczową motywacją dla pracowników fizycznych. Wielu z nich najchętniej zgłosiłoby swoją gotowość do pracy telefonicznie, bez konieczności wysyłania CV.
Jak napisać ofertę pracy, która spełni wymagania kandydatów w 2022 r.?
Ogłoszenie o pracę, spełniające wszystkie podstawowe wymogi kandydatów, stworzysz na podstawie szablonów dostępnych na poradydlafirm.pracuj.pl.
Jednak, aby wyróżnić się spośród tłumu podobnych anonsów, taką treść należy następnie spersonalizować.
Jak zwrócić uwagę odpowiedniego kandydata?
Postaraj się unikać „suchego”, czysto informacyjnego tonu. Kandydat chętniej wypełni formularz aplikacyjny, jeśli będzie w stanie wyobrazić sobie bycie członkiem Twojego zespołu. W tym celu przedstaw nie tylko firmę i branżę, w której operujesz, ale wspomnij też o kulturze pracy oraz o atmosferze jaka panuje w Twoim przedsiębiorstwie. Zaakcentuj czy poszukujesz pracownika do małego, zgranego zespołu czy wielkiej firmy, która za to oferuje duże możliwości rozwoju. Jeżeli Twoi pracownicy chętnie spotykają się także po pracy, np. na imprezach integracyjnych, warto o tym wspomnieć.
1. Raport Pracuj.pl, Dwa lata nowej normalności. Pracownicy i kandydaci w nowym świetle pracy, dostępny na:
https://prowly-uploads.s3.eu-west-1.amazonaws.com/uploads/landing_page_image/image/392585/c665d55ec33787076aad2cc305ce65eb.pdf.
Artykuł sponsorowany