Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Nie zapominaj o wykupieniu ubezpieczenia OC 

Zakup samochodu to oczywiście duża inwestycja, do której trzeba się odpowiednio przygotować i przemyśleć pewne kwestie, decyzje jakie będzie się w związku z tym podejmowało. Warto mieć to na uwadze i w odpowiedni sposób planować wybór auta jak i potem te kwestie, które będą kluczowe do tego, by z auta zacząć korzystać. 

Na uwadze warto mieć między innymi kwestię ubezpieczenia pojazdu. To zagadnienie nie powinno być przez właścicieli pojazdów lekceważone, trzeba bowiem pamiętać o tym, że każdy samochód musi posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Każdy pojazd tego wymaga, również konieczne jest ubezpieczenie przyczepki.

OC obowiązkowe dla każdego samochodu

W kwestii ubezpieczenia OC prawo jest jasne i tutaj nie ma pola manewru. Każdy pojazd mechaniczny, który jest zarejestrowany musi mieć wykupione ubezpieczenie OC. Dotyczy to i samochodów osobowych i maszyn rolniczych i ciężarowych aut, przyczep czy naczep. Nie ma odstępstwa od tej zasady, nie istnieją żadne zwolnienia z posiadania OC. Brak tego ubezpieczenia naraża nas natomiast na poważne konsekwencje, ponieważ stawki grzywny za jego brak są bardzo wysokie. Obecnie stawki grzywny w zależności od długości okresu, gdy auto było nieubezpieczone wynoszą:

  • do 3 dni - 1120 złotych

  • od 4 do 14 dni - 2800 złotych

  • powyżej 14 dni - 5600 złotych

Kwota jest więc dość wysoka jednak to nic w stosunku do tego jakie konsekwencje może mieć spowodowanie wypadku samochodem, który nie będzie miał wykupionej polisy. Wtedy z własnej kieszeni będzie trzeba pokryć koszty naprawy samochodu poszkodowanego oraz ponieść koszty odszkodowania dla osób, które zostały w wypadku narażone na utratę zdrowia. 

Konsekwencje jazdy bez OC mogą iść w setki tysięcy złotych. Dlatego zakup ubezpieczenia to jedna z pierwszych kwestii, które trzeba mieć na uwadze po zakupie auta.

Automatyczna kontynuacja ubezpieczenia

Obecnie w Polsce istnieje mechanizm, który chroni kierowców przed ewentualnym brakiem OC, ponieważ z automatu już posiada polisa się przedłuża jeśli nie zostanie wypowiedziana. Dlatego nawet jeśli zapomnimy, że kończy się OC i trzeba je przedłużyć to mamy gwarancje, że ochrona nie przestanie działać, ponieważ polisa zostanie automatycznie przedłużona. Sytuacja jest inna, gdy kupuje się nowe auto, wtedy trzeba je ubezpieczyć, chyba że jest już ubezpieczone i wtedy możliwa jest cesja ubezpieczenia. Natomiast informację na temat tego jak ubezpieczyć swój samochód można znaleźć między innymi na stronie https://najtaniejuagenta.pl/jak-ubezpieczyc-pierwszy-samochod/.

Poszukując atrakcyjnej oferty

Każdy kto będzie planował ubezpieczenie samochodu powinien zapoznać się z dostępnymi na rynku propozycjami, by wybrać dla siebie możliwie najlepszą dostępną propozycję. Ubezpieczenie OC niezależnie od wybranego towarzystwa ma podobny charakter i podobny zakres ochrony, dlatego tutaj powinno się przede wszystkim kierować ceną takiego ubezpieczenia i w ten sposób wybierać dla siebie tą możliwie najlepszą propozycję pod względem ceny.

Artykuł partnera, tekst zewnętrzny

 

 

 

Strzałka