Poradnik Pracownika

Oszczędzanie. Jak robić to lepiej?

Legendy o powolnym budowaniu bogactwa przez “odkładanie” na konto oszczędnościowe, niestety nie są już prawdziwe. Obniżone stopy procentowe, rozdmuchany popyt i coraz wyższa inflacja nie zachęcają do korzystania z lokat bankowych.

Czy lokata jeszcze działa?

W swoim podstawowym założeniu, lokując pieniądze na lokacie, powiększasz kapitał o pewien procent. Poszukajmy lokaty!

Wybieram lokatę standardową, oprocentowaną na 1,6%, która będzie na mnie “pracować” przez następne 12 miesięcy. W założeniu, po tych 12 miesiącach odbiorę 10129,6 zł, za zainwestowane 10 000 zł. 129,6 zł zysku!

Ale czy na pewno?

Zainwestowałem moje hipotetyczne 10 000 zł w styczniu 2021, zarobione 129,6 zł odbiorę rok później. Jednak pojawił się pewien problem - odebrane z lokaty 10 129 zł jest warte mniej, niż 10 000 zainwestowane rok wcześniej.

Porównując siłę nabywczą, straciłem około 300 zł. Inflacja. Dzięki lokacie zminimalizowałem swoje straty siły nabywczej o 50 złotych - jednak pieniądze były przez ten rok zamrożone - a i tak straciłem. Co mogę z tym zrobić?

Nie odkładaj - inwestuj.

Pasywne odkładanie do skarbonki nie działa. Pracownik w 2021 musi być bardziej kreatywny w budowaniu zabezpieczenia finansowego dla siebie i swojej rodziny.

Inwestowanie obrosło złą sławą, jakoby tylko wybrani mogli zarobić na giełdzie. To nie prawda! Trzeba się jednak wykazać minimalną dozą wysiłku, żeby wybrać optymalny sposób na lokowanie swoich środków. Warto pamiętać również o bezpieczeństwie - chodzi przecież o bezpieczne lokowanie oszczędności, nie o hazard.

Poznaj podstawy inwestowania - parę wieczorów lektury pozwoli Ci na pewny zakup aktywa, które przezwycięży inflację. Jaki masz wybór, w co możesz zainwestować?

-       Rynek akcji;

-       Kryptowaluty;

-       Metale szlachetne;

-       Obligacje państwowe i korporacyjne….

Metale szlachetne - tysiące lat wartości

Która z tych opcji jest najbezpieczniejsza pod kątem wartości? Metale szlachetne - znane od tysięcy lat - złoto, srebro, platyna. Te jednak obarczone są pewnymi minusami - spreadem. Kupno złota w cenie rynkowej jest niezwykle ciężkie, a nawet niemożliwe.

Handlarze metali szlachetnych podwyższają cenę swoich produktów o spread, czyli dodają do ceny rynkowej parę procent i to stanowi ich prowizję. Spread na złocie to najczęściej 5-7%, czyli na każde zainwestowane 10 000 zł zapłacisz od 500 do 700 złotych.

Metale szlachetne wymagają wiedzy albo zaufania. Skąd wiesz, co kupujesz?

Skąd wiesz, że kupiona sztabka lub moneta rzeczywiście składają się w zupełności ze złota?

Możesz sprawdzać, kupować specjalne urządzenia, obliczać gęstość na podstawie… Wszystkie te sposoby mają swoje ułomności, co oznacza, że kupujący złoto zawsze jest na łasce lub niełasce handlarza.

Wartość złota jest ikoną bezpieczeństwa finansowego, ale czy widziałeś kiedyś wykres ceny złota z ostatnich 20 lat?

Ogromne korekty ceny pomiędzy 2012, a 2013 nadszarpnęły trochę renomy złota. W oka mgnieniu inwestorzy stracili nawet 25% wartości swojego papierowego i prawdziwego złota.

Cyfrowe złoto? Bitcoin jako SoV konkurentem dla kruszców

W pamięci masz jeszcze wykres wartości złota. Potężna korekta w 20-letnim przedziale zrobiła na Tobie wrażenie? Spójrz teraz na wykres Bitcoina - od momentu jego powstania.

Kurs Bitcoina, w porównaniu do złota, jest dosyć płaski. A wszystko za sprawą młodego wieku tego aktywa. Dla Insiderów BTC zaistniał już w 2009 - a kiedy Ty o nim usłyszałeś? W 2013? W 2017? Pod koniec 2020 czy w kwietniu 2021?

Podobnie jak światowe giełdy, rynek kryptowalut prawdopodobnie ma swoje cykle - dokładniej czteroletnie cykle, które opierają się o halving Bitcoina.

Czym jest halving i dlaczego miałby wywierać cykliczny wpływ na rynek?

Halving Bitcoina, po polsku połowienie, to cykliczne podzielenie nagrody blokowej. 

Bitcoin, to kryptowaluta funkcjonująca w technologii blockchain. Wszystkie dane o przeprowadzonych transakcjach, są przechowywane w blokach. Kiedy jeden z tych bloków się zapełni, tworzony jest następny, ale przed tym, górnicy muszą wyliczyć Hash poprzedniego bloku, który będzie zawarty w nowym bloku.

Pierwszy górnik, który poprawnie obliczy hash, otrzymuje nagrodę blokową - za “wyliczenie bloku”. 

Pierwszą nagrodą blokową było 50 BTC.

Jednak blok w sieci Bitcoina jest wydobywany co 10 minut, przez co cały zasób 21 000 000 BTC zostałby wydobyty w niecałe 8 lat, czyli około 2017 roku. Twórcy chcieli uniknąć tak szybkiego wydobycia - tutaj wchodzi mechanizm cyklicznego przepołowienia nagrody, czyli halvingu.

Co około 4 lata nagroda zmniejsza się o połowę - 50, 25, 12,5… Obecnie nagroda wynosi 6,25 BTC za wydobyty blok, a po następnym halvingu (którego wystąpienie szacuje się na przełom marca i kwietnia 2024) nagroda spadnie do 3.125 BTC za blok. Szacuje się, że Bitcoin zostanie wydobyty około 2140 roku - po tej dacie nie doświadczymy już zjawiska przepołowienia nagrody.

Co to oznacza?

Cena Bitcoina jest regulowana przez mechanizmy rynkowe - popyt i podaż. Kiedy spada podaż i na rynku jest mniej Bitcoina - cena rośnie. Halving jest szokującym wydarzeniem. Pierwsza kostka domina w całym łańcuchu przyczynowo-skutkowym.

Dotychczas halving zaczynał się korektą ceny, a kończył nowym rekordem cenowym, który wynagradzał 3-letni okres bessy na kryptowalutowym parkiecie

Czy warto kupować kryptowaluty?

To zależy.

Patrząc w szerokiej perspektywie - ab ovo - rynek kryptowalut nieustannie się rozwija. Nawet bessy nie spowalniają przypływu kolejnych użytkowników. 

Zaledwie od stycznia do maja (2021) liczba użytkowników kryptowalut podwoiła się, rosnąc z 106 mln do 203 mln. Liczba jest szacunkiem, jednak wiele raportów wskazuje na to, że niewiele osób decyduje się na inwestycje w kryptowaluty.

Według raportu CNBC z 2021, co 10 amerykanin inwestuje w kryptowaluty. Dopiero co 10! W zależności od dostępnych danych, zaledwie 10% kuli ziemskiej słyszało o Bitcoinie - to daje ogromny potencjał rozwoju tej kryptowaluty.

Ostatnim elementem tej układanki jest adaptacja kryptowalut, a ta z każdym rokiem przyspiesza. Słyszałeś o tym, że Bitcoin jest oficjalnym środkiem płatniczym w Salwadorze? Według społeczności użytkowników kryptowalut “To dopiero przedwiośnie nasze” - pojawią się następne kraje. 

Coraz więcej można usłyszeć o ETF-ach opierających się o kryptowaluty - w tym najpopularniejsze z nich o Bitcoina. Wydawać by się mogło, że Bitcoin stał się kolejnym naczyniem w organizmie zwanym rynkiem finansowym.

Warto zapoznać się z kryptowalutami. Ten niezwykły rynek fascynuje wielu inwestorów, ale również zwykłych ludzi, którzy szukają finansowego zabezpieczenia.

Zanim zdecydujesz się na zakup kryptowalut - zrób bardzo staranny research! Poznaj dokładnie cykle, kryptowaluty i dokładnie zaplanuj swoją strategię inwestycyjną. Kupuj i sprzedawaj tylko w sprawdzonych miejscach, które wymienią środki szybko i maksymalnie bezpiecznie. Jedną z giełd kryptowalut jest Bitclude (https://bitclude.com/pl/), czyli polska giełda z siedzibą w Poznaniu.

A może rynek akcji?

Giełdy akcji to nie “rocket science”, ale wymagają dłuższej chwili na zapoznanie. Aktywa które znajdziesz na giełdach są mniej zawiłe niż kryptowaluty, ale sama giełda jest zazwyczaj bardziej kłopotliwa w obsłudze.

Problematyczne są również prowizje dla brokerów i domów maklerskich. Chcą Twoich pieniędzy wszędzie, a tymczasem na giełdzie kryptowalut zapłacisz 0.3% prowizji od zlecenia i zupełnie zapominasz o kosztach.

Rynki akcji są mniej zmienne niż te kryptowalutowe, co jednak nie oznacza, że na akcjach nie ma baniek. Jedna z największych w tym millennium pękła w 2000 - mowa o bańce “Dot Comów”.

Nie trać na giełdzie, zapoznaj się z podstawowymi zagadnieniami związanymi z migracją kapitału z rynków przewartościowanych, na te rozwijające. Poczytaj o różnicach w zwrocie z akcji firm Growth i Value (https://www.investopedia.com/articles/professionals/072415/value-or-growth-stocks-which-best.asp). Dowiedz się jakimi wskaźnikami warto się kierować, jak przeprowadzać analizę fundamentalną - jak inwestować skutecznie i z głową. 

Giełda papierów wartościowych to wyższa szkoła jazdy, ale po paru wieczorach potrzebnych na zapoznanie, podejmiesz pierwsze dobre decyzje. 

Podsumowanie

Każdy z wymienionych sposobów wymaga od Ciebie minimalnego wysiłku, który sprowadzi Cię na drogę sukcesywnego budowania mięciutkiej poduszki finansowej, która złapie Cię i ochroni przed twardym parkietem życia.

Każdy z tych sposobów ma swoje wady i zalety - Twoim zadaniem jest wybrać optymalną drogę.

Artykuł partnera, tekst zewnętrzny