Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Podatek od kupna samochodu – wszystko, co musisz wiedzieć

Świeżo upieczeni właściciele samochodów muszą złożyć deklaracje w urzędzie skarbowym i zapłacić podatek od kupna samochodu. Niedopełnienie tego obowiązku wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Kto musi zapłacić podatek, ile i w jakiej wysokości? Podpowiadamy!

Kiedy należy zapłacić podatek od kupna samochodu?

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) – właśnie ten podatek należy zapłacić po zakupie samochodu. Przedmiotem umów sprzedaży objętych PCC są nie tylko pojazdy, ale również inne rzeczy ruchome, nieruchomości oraz prawa majątkowe. 

Podatek PCC należy uiścić, gdy pojazd kupujesz od podmiotu niebędącego podatnikiem VAT, czyli od osoby prywatnej. Dokumentem potwierdzającym zakup samochodu jest umowa kupna-sprzedaży. Samochód podlega opodatkowaniu, jeśli umowa kupna-sprzedaży została zawarta w Polsce, a miejscem zamieszkania kupującego jest ten kraj lub ma tu siedzibę. 

Podatek od kupna samochodu – kto jest z niego zwolniony?

Podatek od kupna samochodu używanego występuje w kilku przypadkach. Transakcja jest wolna od podatku, gdy wartość rynkowa pojazdu nie przekracza tysiąca złotych. Z drugą sytuacją masz do czynienia, gdy samochód na użytek własny nabywa osoba niepełnosprawna (o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności bez względu na rodzaj schorzenia oraz osoba o lekkim stopniu niepełnosprawności w związku ze schorzeniami narządów ruchu).

Kolejny wyjątek dotyczy umów, które zostały zawarte za granicą, a przedmiotem zakupu jest pojazd nierejestrowany w Polsce. Wówczas pojawia się tylko podatek akcyzowy. 

Gdzie i kiedy zapłacić podatek PCC?

Kupujący samochód ma 14 dni od daty zawarcia umowy kupna-sprzedaży na wypełnienie i złożenie druku, który nosi nazwę PCC-3. Jeśli nabywców jest dwóch muszą oni złożyć deklarację wraz z załącznikiem PCC-3/A. Na jej podstawie właściciel pojazdu zapłaci podatek PCC w wysokości 2 proc. wartości samochodu.

Deklarację można złożyć osobiście, drogą pocztową lub przez Internet. Placówką, do której dokumenty muszą trafić, jest urząd skarbowy odpowiedni dla miejsca zamieszkania właściciela pojazdu. 

Niektórzy kierowcy zaniżają kwotę zakupu samochodu w umowie kupna-sprzedaży. Wszystko po to, aby zapłacić niższy podatek. Dlatego, jeśli urząd skarbowy uzna, że średnia wartość rynkowa auta jest wyższa niż suma zawarta w umowie zakupu pojazdu, to od tej kwoty zostanie naliczone 2% PCC.

Podatek od kupna samochodu – podsumowanie

Podatek od kupna samochodu to tylko część formalności, które wiążą się z nabyciem pojazdu. Należy także obowiązkowo wykupić ubezpieczenia OC. Pojazd należy ubezpieczyć najpóźniej w dniu zawarcia umowy lub rejestracji. Interesuje Cię pakiet OC/AC? Zapoznaj się z ofertą towarzystwa ubezpieczeniowego LINK4. Wejdź na stronę www.link4.pl i skorzystaj z Kalkulatora Ubezpieczeń, dzięki któremu w łatwy i szybki sposób sprawdzisz cenę polisy ubezpieczeniowej samochodu. Możesz też porozmawiać bezpośrednio z naszym konsultantem pod numerem 22 444 44 44 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4. We wszystkich wskazanych przypadkach zakupisz także polisę dopasowaną do swoich potrzeb. 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Materiał powstał przy współpracy z LINK4.

Artykuł sponsorowany