Polacy chcą pracować w IT, ale wybierają niewłaściwe specjalizacje
Z badania zrealizowanego wiosną 2022 wynika, że większość Polaków chce przejść do branży IT. Chcielibyśmy jednak pracować przede wszystkim jako testerzy oprogramowania i analitycy danych, podczas gdy potrzeby rynku mówią co innego.
Redakcja serwisu EnterTheCode.pl przeprowadziła badanie "Przebranżowienie do IT - 2022" na grupie 1025 osób w Polsce (badanie realizowało ARC Rynek i Opinie). Aż 623 osoby deklarowały, że chcą zmienić pracę na taką w sektorze IT.
Uczestnikami badania były osoby aktywne zawodowo w wieku 25-37 l. Większość (55%) zarabia obecnie od 3000 do 6000 zł netto, a kolejne 23% odnotowuje zarobki poniżej 3000 zł.
Jak wynika z badania, Polacy chcą zmienić pracę na IT, a za najważniejszy argument wskazują wyższe honorarium (83% ankietowanych) i możliwość pracy zdalnej (54%). Wiele osób doceniłoby też ogólnie elastyczny czas pracy (48%) i nowe wyzwania (41%). Jednocześnie za najbardziej atrakcyjne zawody wskazano testera oprogramowania (34% głosów) i analityka danych (26%). Na trzecim miejscu znalazł się programista (22%), na czwartym grafik (19%), a na piątym project manager (19%).
Panuje przekonanie, że testerzy i analitycy mogą liczyć na wysokie zarobki, natomiast samo zdobycie odpowiednich kompetencji nie jest tak trudne jak np. w przypadku programistów. To prawda, ale na rynku pracy jest stosunkowo dużo testerów i analityków.
Według serwisu CodingDojo najwięcej ofert na rynku IT znajdziemy w 2022 r. dla takich specjalistów:
- Information security engineer
- Full-stack engineer
- Data scientist
- Machine-learning engineer
- Java developer
- Data engineer
- Cloud engineer
- Backend engineer
- Salesforce engineer
- Automation engineer
W ciągu ostatnich lat większość firm została zmuszona do zwiększenia swojej zależności od technologii i inwestowania w transformację cyfrową. To sprawiło, że na rynku znacznie wzrosło zapotrzebowanie na konkretnych specjalistów, szczególnie w cyberbezpieczeństwie, rozwoju oprogramowania i wsparcia IT. Warto wziąć te informacje pod uwagę, jeśli chcemy stawiać pierwsze kroki i myślimy o zmianie pracy na IT.
Jednocześnie zapraszamy do serwisu EnterTheCode.pl. Jest tam szczegółowy raport o zmianie pracy na IT w 2022 – można go pobrać bezpłatnie.
Artykuł sponsorowany