Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Praca w IT kontra work-life balance

Czy praca sprzyja rozwijaniu własnych pasji i zainteresowań? Czy praca daje nam optymalną przestrzeń do spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi? W teorii tak. W praktyce różnie to bywa. Ostatnie lata pokazały, jak ciężko pracownikom, a szczególnie osobom zaangażowanym w pracę w IT przestawić się z trybu "praca" na tryb "dom". Jak zachować work-life balance w dzisiejszych czasach?

Pracownicy branży IT a work-life balance - fakty

Na samym początku konkrety, czyli obiektywne wyniki badań OECD na temat radzenia sobie z obszarem work-life balance. Co ciekawe, na tle innych krajów wcale nie wypadamy tak fatalnie, jak moglibyśmy sobie wyobrazić, znając dane o dużej liczbie godzin przepracowanych, z czego Polska jest znana.

Zgodnie z wynikami badań pracownicy na pełnym etacie poświęcają około 61% swojego czasu na rozwijanie swoich zainteresowań, wypoczynek i przebywanie z rodziną. Jest to więc 14.7 godziny w obliczu średniej dla krajów OECD, która wynosi 15 godzin. Duży wpływ na polepszenie stosunku pracy do wypoczynku ma z pewnością większa świadomość pracowników, którzy zdają sobie sprawę ze swojego problemu i coraz częściej korzystają z profesjonalnej opieki psychoterapeutycznej, która skutecznie pomaga w rozwiązaniu wiecznego konfliktu pod tytułem praca vs życie prywatne. 

Wyniki te nie oznaczają jednak, że Polacy potrafią zawsze zachować optymalny balans pomiędzy tymi obszarami. W wielu branżach, szczególnie tych dynamicznie rozwijających się presja i rosnące wymagania wpływają na to, że między innymi programiści, ale też inni specjaliści IT spędzają na pracy więcej niż 50 godzin tygodniowo. 

Utrzymanie równowagi jeszcze trudniejsze w pracy zdalnej

Temat rozróżnienia pracy od życia prywatnego był znacznie łatwiejszy do ogarnięcia w momencie, gdy wychodząc z biura, zapomnieliśmy o troskach związanych z pracą i skupiliśmy się jedynie na tym, co czeka nas w życiu prywatnym. Jednak trend pracy zdalnej czy hybrydowej, rozwinięty ze względu na pandemiczną sytuację na świecie skutecznie zatarł cienką granicą między życiem w pracy a wypoczynkiem.

Praca z domu bardzo często ciągnęła się do późnych godzin wieczornych, a łatwy dostęp do całej infrastruktury sprawiał, że wiele osób tak naprawdę przerywa obowiązki zawodowe jedynie na czas snu. Nowoczesne środki komunikacji nie pozwalają nam wyznaczyć tak istotnej dla naszego zdrowia granicy, co zostało zauważone przez duże firmy z branży IT. Czy branża korzysta na tym, czy raczej stara się wprowadzić zasady zgodne z filozofią work-life balance? 

Co branża IT robi dla zachowania work-life balance pracowników?

Na szczęście żyjemy w bardzo świadomych czasach, gdzie nie tylko pracownik, ale też pracodawca jest zobowiązany do dbania o nasz komfort pracy i osiągnięcie balansu pomiędzy dwoma światami. Nie jest zresztą wiedzą tajemną fakt, że pracownik wypoczęty i zrelaksowany, to pracownik wartościowy i znacznie bardziej efektywny. Jak zatem firmy dbają o work-life balance swojego kapitału ludzkiego?

Przede wszystkim zapewnienie elastycznych godzin pracy. Każdy z nas ma możliwość dostosowania godzin pracy do swoich własnych potrzeb. Mamy potrzebę rozpoczynania pracy o godzinie 9 ze względu na dzieci, które trzeba wyprawić do żłobka? Chcemy kończyć nieco wcześniej, żeby zdążyć na ulubione zajęcia jogi? Branża IT coraz częściej dostosowuje się do naszych potrzeb i oferuje nam możliwość pracy w wyznaczonych przez siebie godzinach. Praca zdalna paradoksalnie również w wielu aspektach może pomóc w utrzymaniu balansu pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Szereg zdarzeń losowych, gorsze samopoczucie czy zbyt długi dojazd do pracy - te wszystkie sytuacje łatwiej przełknąć, gdy pracodawca pozwala na pracę z domu. 

Co sami możemy zrobić, by osiągnąć work-life balance?

Pracownicy IT nie mogą jednak zawsze polegać tylko na inicjatywie pracodawcy. Najważniejszy czynnik, wpływający na zachowanie work-life balance to my sami. To my sami musimy wyznaczyć sobie granicę pomiędzy pracą a życiem osobistym. W tym pomocne będą z pewnością umiejętności zarządzania czasem, priorytetyzacji zadań i asertywności. Nie potrafimy lub nie mamy możliwości, by odciąć się od pracy? Pracodawca nie pozwala nam na to? A zatem czas pomyśleć o tym, by z pomocą mindboxgroup.com znaleźć inne, bardziej przyjazne dla pracownika miejsce. 

Jeśli sami przepracujemy ze sobą temat odcięcia się od pracy po południu, w przyszłości znacznie łatwiej będzie nam zachować równowagę i stanowić wartość dodaną i dla firmy i dla rodziny. Początki mogą być trudne, jednak warto wziąć na siebie ten ciężar i na samym początku zmuszać się do zamykania laptopa po godzinach pracy. Sami będziemy zdziwieni, jak szybko osiągniemy wymarzony spokój ducha. 

Artykuł sponsorowany