Poradnik Pracownika

Praca w Niemczech - gdzie szukać, aby dobrze trafić?

Każdego roku wielu Polaków decyduje się wyjechać za granicę w celach zarobkowych. Zagraniczny rynek pracy kusi przede wszystkim atrakcyjnym wynagrodzeniem i dużą dostępnością zróżnicowanych stanowisk. Jednym z chętnie wybieranych krajów z pewnością są Niemcy. Aktualnie stawka minimalna wynosi tam 9,50 Euro brutto na godzinę. Najbardziej interesujące oferty czekają na pracowników znających języki obce, ale znajdzie się też coś dla osób, które nie mówią po niemiecku czy nawet po angielsku.

Dla każdego, kto rozważa emigrację w celach zarobkowych, ciekawym pomysłem może być praca w Niemczech. Kierunek ten od dawna cieszy się dużą popularnością wśród Polaków. Jak się okazuje, istnieje wiele sprawdzonych i skutecznych metod poszukiwania. Z niektórych z nich skorzystasz jeszcze przed wyjazdem, co pozwoli dobrze się przygotować. Dowiedz się, gdzie warto szukać, aby dobrze trafić!

Jak znaleźć pracę w Niemczech przed wyjazdem?

Większość osób planujących pojechać za granicę do pracy, decyduje się znaleźć ofertę dla siebie jeszcze przed wyjazdem. Jeśli zdecydujesz się na tę opcję, jednym ze sposobów jest przeglądanie niemieckich portali ogłoszeniowych. Możesz to zrobić w Polsce, jednak duże znaczenie ma podstawowa znajomość języka. Należy wtedy pamiętać, aby dokładnie sprawdzić wszystkie dane dotyczące zatrudniającej firmy czy też przeczytać opinie innych pracowników. Choć niektórzy bez problemu znajdą dobrą posadę, to nadal nie brakuje też oszustów, którzy proponują pracę na czarno, a w późniejszym czasie wymigują się od wypłacenia wynagrodzenia.

Poza niemieckimi portalami ogłoszeniowymi warto też przejrzeć polskie strony internetowe z atrakcyjnymi ofertami. Na wielu z nich dostępna jest praca od zaraz w Niemczech, dzięki czemu zaplanujesz swój wyjazd nawet w ciągu zaledwie tygodnia. Na niektórych witrynach istnieje możliwość zamieszczenia swojego CV, co ułatwi pracodawcom znalezienie odpowiedniego kandydata. Obecnie dużą popularnością cieszy się EURES, czyli Europejski Portal Mobilności Zawodowej obsługiwany we wszystkich językach Unii Europejskiej. Zamieszczane tam treści są zawsze w oryginalnym języku, dlatego przydatna będzie znajomość języka lub tłumacz. Co więcej, otrzymasz fachowe doradztwo i pomoc w wypełnieniu formalności. Ciekawą alternatywą mogą być też poszukiwania za pośrednictwem niemieckich gazet codziennych z drobnymi ogłoszeniami. Wiele z tytułów udostępnia je darmowo w internecie.

Samodzielne szukanie pracy w Niemczech

Niektóre osoby decydują się wyjechać do Niemiec, aby znaleźć pracę na miejscu i tym samym uniknąć polskich pośredników. Wtedy pozostają dwie opcje - poszukiwania na własną rękę lub skorzystanie z usług lokalnej agencji. Podobnie jak w Polsce instytucja ta ma na celu zapobieganie bezrobociu. W Niemczech funkcjonuje Federalny Urząd Pracy z siedzibą w Norymbergii oraz agencje federalne ZAV w poszczególnych landach. Poza bieżącym przeglądem dostępnych ofert warto zarejestrować się jako osoba poszukująca pracy. Do momentu załatwienia formalności pobytowych przyjeżdżający mogą korzystać legalnie z tej opcji przez 3 miesiące. Po upływie tego czasu trzeba uzyskać odpowiednie zezwolenie lub powrócić do swojego kraju. Jeśli chcesz, możesz jednak po przerwie powtórzyć poszukiwania.

Rejestracja w niemieckim urzędzie pracy daje mnóstwo korzyści. Przede wszystkim czas poświęcony na poszukiwania doliczany jest do ewentualnego stażu w przypadku ubiegania się o zasiłek. Dodatkowo na stronie internetowej Urzędu Federalnego znajdziesz giełdę ogłoszeń dla osób poszukujących pracy. Korzystając z prostej wyszukiwarki, wyselekcjonujesz interesujące oferty według rodzaju stanowiska czy miejsca docelowego. Istnieje też możliwość stworzenia własnego profilu, co z pewnością doceni niejeden pracodawca. Jeśli nie znasz języka niemieckiego lub nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie szukać pracy, skorzystaj z polskich agencji pośredniczących.

Szukanie pracy w Niemczech bez znajomości języka

Jeśli chcesz podjąć pracę za granicą, ale obawiasz się braku znajomości języka, to nic straconego! Dla takich Polaków również przewidziano różnego rodzaju stanowiska, które nie wymagają komunikacji werbalnej. Nie mniej jednak zawsze warto rozważyć naukę choćby podstawowych zwrotów na sam początek, dzięki czemu zrobisz dobre wrażenie. Niektórzy pracodawcy mają do zaoferowania dofinansowania na kursy językowe dla pracowników. Obcokrajowcy nieznający języka często pracują w charakterze:

  •        budowlańca,
  •        stolarza,
  •        dekarza,
  •        hydraulika,
  •        elektryka,
  •        operatora maszyn budowlanych,
  •        montażysty linii produkcyjnych,
  •        sprzątaczki,
  •        opiekuna starszych osób.

Obecnie jest dość spore zapotrzebowanie na takie stanowiska, przy czym bardzo chętnie zatrudniani są polscy fachowcy zarówno prywatnie, jak i za pośrednictwem agencji. W niektórych przypadkach nie trzeba wyjeżdżać z kraju na stałe. Część osób podejmuje pracę tymczasową w Niemczech na kilka miesięcy w roku, a pozostały czas spędza w Polsce. Wbrew pozorom wcale nie dotyczy to jedynie sezonowych ofert związanych ze zbiórką owoców.

Tekst zewnętrzny, artykuł partnera