Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Dlaczego pracownik 50+ często jest dyskryminowany?

Czy pracownik 50+ jest dyskryminowany na rynku pracy? Czy ten wiek to już koniec kariery zawodowej? Czy osoba, która straci pracę po 50. roku życia, ma szansę na znalezienie zatrudnienia? Jak pracują pracownicy 50+? Co ich cechuje? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w niniejszym artykule.

Dyskryminacja pracowników 50+

Choć oficjalnie się o tym nie mówi, pracownik 50+ bardzo często czuje się dyskryminowany na rynku pracy. Taka sytuacja jest prawnie zabroniona i wiek nie może być przeszkodą w zatrudnieniu, jednak w ogłoszeniach o pracę często daje się mniej lub bardziej subtelne znaki, pisząc na przykład o tym, że młody i dynamiczny zespół poszukuje współpracownika. Między wersami można wyczytać, że tak naprawdę starsza osoba się w tym miejscu nie sprawdzi.

Oczywiście niechęć do zatrudniania starszych pracowników można sprytnie ukryć - większość osób po 50. roku życia nie jest tak wykształcona, jak osoby młodsze, nierzadko są one mniej zaznajomione z technologią, znają również mniej języków obcych. Czy to jednak oznacza, że pracownik 50+ w firmie to błąd?

Pracownik 50+ i młodsze pokolenie

Pracodawca staje przed dylematem, kiedy chce zatrudnić pracownika 50+ do młodszego zespołu. Czy odmienne pokolenia są w stanie ze sobą współpracować? Warto przyjrzeć się sytuacji na rynku pracy - obecnie jest na niej kilka pokoleń, sprawne ich połączenie nie powinno więc być niczym niezwykłym. To od managerów zależy, w jaki sposób zorganizują tę współpracę.

Nie warto jednak się zrażać. Młodsi pracownicy mogą mieć od początku złe nastawienie - z góry zakładają, że skoro pracownik jest starszy, nie będą mogli się z nim porozumieć, będzie się wywyższał i wymądrzał. Podobnie może być ze starszymi pracownikami - mogą z góry założyć, że młodsi koledzy są egoistyczni i leniwi, a praca interesuje ich właściwie najmniej.

Warto nie poddawać się żadnym stereotypom. Może się bowiem okazać, że młodszy pracownik będzie zachowywał się tak, jakbyśmy się tego spodziewali po kimś starszym i odwrotnie. Niczym dziwnym nie powinien być dla nas fakt, że młodsza osoba świetnie dogaduje się ze starszą. W końcu może dzielić ich wiek, ale łączyć o wiele więcej. Zawsze należy dać sobie szansę, a okazać się może, że współpraca jest naprawdę bardzo dobra i efektywna.

Jak pracuje pracownik 50+?

Z pewnością nie da się odmówić pracownikowi 50+ doświadczenia - zarówno zawodowego, jak i życiowego. Dzięki temu często posiada mnóstwo przydatnych umiejętności, potrafi sobie poradzić w niejednej sytuacji, wie jak zachowywać się w miejscu pracy, jak wykonywać swoje obowiązki. Często nie potrzebuje czasochłonnego wprowadzenia, bo jego kompetencje są wysokie.

Pracownicy 50+ są przyzwyczajeni do tego, że lepiej widziana jest wieloletnia praca u jednego pracodawcy. Tak wyglądała praca w ich pokoleniu. Im dłużej w tej samej firmie, tym lepiej. W związku z tym łatwiej jest im się zaangażować, ważna jest dla nich identyfikacja z firmą. Z góry zakładają bowiem, że aby pracować w niej wiele lat, takie czynniki są niezbędne. Wielu pracowników 50+ żyje pracą i tym, co dzieje się w przedsiębiorstwie, w związku z tym są to pracownicy niezwykle lojalni.

Pracownik 50+ potrafi pokonywać trudności. W swojej drodze zawodowej spotkał się już z niejednym problemem i  wie, co zrobić, by je skutecznie rozwiązać. Potrafi również radzić sobie z momentami braku motywacji, spadku chęci do pracy, potrafi motywować siebie i innych.

Pracownik 50+ może być również źródłem wiedzy dla innych współpracowników. Jeśli wykonuje swoje zadania w młodszym od siebie zespole, może być traktowany jak mentor, rodzic, ktoś kto zawsze posłuży radą, pomoże.

Jeśli tylko pracodawca zechce w niego zainwestować, z pewnością chętnie skorzysta z możliwości doskonalenia zawodowego, będzie uczestniczył w kursach i szkoleniach. To nie prawda, że wszyscy pracownicy 50+ stracili elastyczność, często po prostu nikt nie chce im zapewnić odpowiedniej nauki nowych kwalifikacji.

Oczywiście nie zawsze jest kolorowo, może bowiem się okazać, że starszy pracownik nie może do końca zaakceptować faktu, że przykładowo szef jest od niego młodszy i wydaje polecenia. Na tym polu może dojść nawet do konfliktu.

Faktem jest, że pracownicy 50+ mogą być również niechętni względem nowych technologii. Co prawda nauka obsługi programów czy sprzętów jest coraz powszechniejsza, jednak niektórym może iść to dość opornie. Podobnie może być również z nauką języków obcych.

Długoletnia praca w jednej firmie może również sprawić, że pracownik 50+ będzie miał problem z dopasowaniem się do nowej organizacji lub automatycznie będzie stosował techniki z dawnego miejsca pracy, choć w nowej są one zupełnie odmienne.

Pracownik 50+ - podsumowanie

Zatrudnienie pracowników 50+ ma plusy i minusy, to oczywiste i dzieje się tak w przypadku każdej grupy wiekowej. Niestety wśród starszych pracowników krąży wiele krzywdzących stereotypów, a wielu pracodawców widzi w swoich szeregach chętniej ludzi młodych, pełnych energii i zapału.

Zapominają w tym wszystkim, że starsze osoby potrafią być o wiele bardziej zdyscyplinowane, zaangażowane i zmotywowane do pracy. Ich celem nie jest zbieranie doświadczenia zawodowego na wielu polach. Najczęściej chcą po prostu robić to, w czym są dobrzy i podnosić swoje kwalifikacje. Dzięki temu mogą być doskonałymi pracownikami, podnoszącymi jakość usług firmy.