Poradnik Pracownika

Rekrutacja IT – sposób na szybkie odnalezienie specjalistów

Rekrutacja IT może być szybkim i skutecznym sposobem na odnalezienie wysoko wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów branży technologii informacyjnej. Programiści nie są jednak liczną grupą wśród osób bezrobotnych. Zadaniem rekrutera jest zatem dotrzeć do tych kandydatów, którzy na rynku pośrednictwa pracy przejawiają postawę pasywną. Bez pracy pozostają najczęściej specjaliści IT, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z programowaniem (tzw. Juniorzy). Mianem talentów raczej się ich nie określa – nie mają bowiem cennego doświadczenia i niezbędnej w wielu obszarach branży wiedzy.

Aby stać się talentem, konieczne jest spędzenie w branży przynajmniej kilku lat. Bardziej doświadczeni specjaliści nazywani są Midami, a osoby, które mają największe doświadczenie i są najbardziej pożądani jako talenty – Seniorami. Ostatnią grupę stanowią ci, którzy mają ogromną wiedzę, podążają swoimi zainteresowaniami za rozwojem techniki, krótko mówiąc, są „na bieżąco” ze wszystkimi nowinkami. Uczestniczą w innowacyjnych kursach i szkoleniach, posiadają niszowe, a potrzebne umiejętności, realizowali lub realizują najbardziej skomplikowane i efektywne projekty. Firmy potrzebują takich osób głównie w celu rozwoju stopnia innowacyjności, osiągnięcia możliwości organizowania eventów technologicznych, itp. Rekrutacja IT, która ma na celu pozyskanie talentów to proces czasochłonny, ale zwykle bardzo efektywny.

Deficyt talentów IT

W branży IT pracodawcy prześcigają się obecnie w walce o najlepszych specjalistów. Luka kadrowa w branży nie jest tak wielka jak jeszcze kilka lat temu, ale nadal osiąga spory rozmiar. Nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę obecną sytuację w różnych branżach polskiej gospodarki (nie tylko IT). Przenieśliśmy bowiem swoje życie do sieci. Wykorzystujemy Internet do pracy, zdalnej nauki, robienia zakupów czy przechowywania danych. Potrzebujemy zatem specjalistów, którzy będą czuwać nad technologią. Ciągle pojawiają się zatem nowi inwestorzy i przedsiębiorcy, którzy poszukują kandydatów do zapełnienia kolejnych stanowisk. Rekrutacja IT pomaga pracodawcom znaleźć osoby o renomie i najbardziej dopasowanych cechach oraz umiejętnościach do profilu kandydata.

W kluczowych obszarach IT, zwłaszcza analityki danych, ciągle nasila się deficyt talentów. Odpowiedzialna za ten stan rzeczy jest przyspieszona cyfryzacja i automatyzacja oraz ogólny rozwój technologii. Sektory IT i ICT są najbardziej narażone na lukę kadrową, rozumianą jako różnicę między popytem na specjalistów a obecną ich liczbą na rynku.

Pracodawcy skarżą się przede wszystkim na brak kandydatów z wysokimi kompetencjami technologicznymi i potrzebnym w firmach doświadczeniem (talentów). Pracownicy nie mają ponadto kompetencji, narzuconych przez szybkie tempo rozwoju technologii. Działają w większości zdalnie i w znacznym rozproszeniu. W związku z tym wymagania pracodawcy co do umiejętności pracownika, związanych z wykonywaną pracą projektową, zmieniają się. W organizacjach zauważa się zwiększoną rotację pracowników, która również nie sprzyja rozwojowi talentów. To zjawisko dotyczy przede wszystkim tych osób, które posiadają niszowe umiejętności z zakresu sztucznej inteligencji czy analityki danych.

Rekrutacja IT – sposób na szybkie odnalezienie specjalistów

Rekrutacja IT – jak dotrzeć do kandydatów pasywnych?

W branży IT niewielu kandydatów poszukuje pracy w sposób aktywny. Większość z nich ma już bowiem ugruntowaną pozycję na rynku pracy i nie wykazuje potrzeby zmiany miejsca zatrudnienia. Atrakcyjne zarobki również nie zawsze są wystarczającym motywatorem do rozpoczęcia nowego projektu pod skrzydłami innej organizacji. Dlatego też rekrutacja IT korzysta z możliwości, jakie dają kandydaci pasywni na rynku. W przypadku większości procesów warto w tym celu skorzystać ze wsparcia specjalistów.

Niezbędny w procesie wyławiania talentów branży IT jest odpowiednio przeprowadzony sourcing. Zwykle rekruterzy odwiedzają w tym celu branżowe fora, blogi oraz portale. Zaznajamiają się z profilami kandydatów, znajdującymi się w witrynach takich jak LinkedIn, GitHub czy StackOverflow. Wysoko wykwalifikowanych specjalistów można znaleźć niemal wszędzie – Xing, Facebook, Instagram, Reddit również mogą być dobrym źródłem danych kontaktowych pozyskanych dla celów określonej rekrutacji. W procesie sourcingu istotnym narzędziem użytkowym jest Boolean search. Jego zastosowanie pozwala na zawężenie wyników wyszukiwania do osób o ściśle ustalonych i opisanych kompetencjach. Ten operator logiczny zwiększa zatem efektywność wyszukiwania informacji i ich późniejszego wykorzystywania.

Pozyskanie kontaktów to jednak nie koniec procesu, a dopiero wstęp do podjęcia dalszych działań. Kluczowe jest bowiem przekonanie pasywnego kandydata do wyrażenia zainteresowania ofertą rekrutera. Nie wystarczy tu motywacja pieniężna i gratyfikacje rzeczowe. Headhunter może ich natomiast złowić dzięki możliwości ich uczestnictwa w ciekawym, innowacyjnym projekcie, obietnicy rozwoju osobistego i zawodowego czy uczestnictwem w nowatorskich szkoleniach itp.

Outsourcing procesów rekrutacyjnych w Sowelo Consulting

Ponieważ obecnie potrzebne są nie tylko ścisłe umiejętności kandydatów z branży IT, efektywny proces rekrutacyjny jest jeszcze trudniejszy. Oprócz wiedzy związanej z językiem programowania, AI/ML, big data, blockchain, robotyzacją procesów i Internetem rzeczy, kandydaci powinni również odznaczać się znajomością sposobów zarządzania pracą zdalną, a nawet całą siecią. Pomocą podczas przygotowania i przebiegu procesu rekrutacji służą specjaliści pracujący w krakowskim Sowelo Consulting. Dopracowane w szczegółach doradztwo, zwłaszcza w zakresie opracowania strategii rekrutacji oraz jej planu, procentuje przyszłościowo w postaci najbardziej odpowiednich kandydatów na wolne stanowisko pracy.

W Sowelo Consulting można skorzystać z usługi outsourcingu procesów rekrutacyjnych. Dzięki niej trudność związana z poszukiwaniem największych talentów branży IT spoczywa na specjalistach, a nie pracodawcy, który staje się zleceniodawcą. Wykwalifikowani i doświadczeni rekruterzy wykorzystują posiadane przez siebie narzędzia i dostępną im wiedzę, by jak najszybciej i efektywniej znaleźć przynajmniej kilku kandydatów idealnie dopasowanych do profilu stworzonego przez pracodawcę. Headhunterzy działają głównie dzięki takim metodom jak Executive/Direct Search oraz szerokiej sieci pozyskanych kontaktów i baz danych osób z branży. Pozyskanie zainteresowania kandydatów o najwyższym stopniu umiejętności, wykształcenia i doświadczenia to połowa sukcesu. Ważny jest ponadto cały proces zarządzania talentami – ich utrzymanie, dbałość o ciągły rozwój oraz szkolenie. Sowelo Consulting specjalizuje się w poszukiwaniu kandydatów na stanowiska IT, co przekłada się na jej wysoką skuteczność w tym zakresie.

Dowiedz się więcej o tym, jak przebiega rekrutacja IT w Sowelo Consulting.

System poleceń i rozwinięta sieć kontaktów

W rekrutacji dla branży IT liczy się przede wszystkim czas i skuteczność. Dlatego też rekruterzy muszą posiadać określone narzędzia, umiejętności i doświadczenie, które pozwolą im na efektywne poszukiwanie największych talentów. System poleceń branżowych i mocno rozwinięta sieć kontaktów rekrutera to dwie rzeczy, które optymalizują, a więc niezwykle ułatwiają przebieg procesu poszukiwania kandydata do pracy. Headhunter buduje pozytywne relacje z kandydatami również po to, by w przyszłości mógł nawiązać kontakt m.in. z ich najbliższymi znajomymi. Wiadomo bowiem, że pracownik zadowolony ze swojego stanowiska poleci również innym osobom poszukiwanie zatrudnienia w danej firmie.

Wobec tego rekruter czasami ma ułatwione zadanie. Rozesłanie tzw. wici sprzyja rosnącemu zainteresowaniu potencjalnych pracowników. Pozytywny Employer Management i wizerunek całej marki w branży pociąga za sobą kolejne sukcesy rekrutacyjne. Inwestycja w prawidłowy przebieg procesu rekrutacji zwykle właśnie dlatego szybko się zwraca.

Artykuł partnera, tekst zewnętrzny

Strzałka