Poradnik Pracownika

Teleporada bez kolejek, czyli szybki i bezpieczny sposób na uzyskanie recepty online

Dzisiaj, gdy wszyscy jesteśmy zabiegani możliwość konsultacji z lekarzem z dowolnego miejsca na świecie, jest dla nas idealnym rozwiązaniem. Unikamy w ten sposób stania w długich kolejkach a także ryzyka zachorowania na COVID-19. W dodatku, takie wirtualne spotkanie z lekarzem, jest nie tylko bardziej wygodne, ale również znacznie tańsze niż wizyta w gabinecie. O tym, dlaczego warto korzystać z teleporad bez kolejek, dowiesz się z poniższego materiału. Zapraszamy do lektury.

Teleporada – usługa XXI wieku

Dzisiaj, teleporada to znak XXI wieku. Możliwość połączenia się z lekarzem z dowolnego miejsca na świecie sprawia, że możemy jednocześnie być na wakacjach i porozmawiać się ze specjalistą, bądź odezwać się do niego w sytuacjach

awaryjnych, gdy dojazd do przychodni bądź szpitala jest utrudniony. To również doskonały sposób na to by w ramach długofalowego leczenia, uzyskać receptę na kolejne, stosowane przez nas leki. Dzięki temu zyskujemy czas a także unikamy stresu związanego z oczekiwaniem w kolejce.

Ta metoda spotkania z lekarzem stała się szczególnie popularna, gdy na świecie pojawił się koronawirus. W obawie przed spotkaniem z innymi osobami postanowiliśmy zostać w domu i odważyć się by spotkać się ze specjalistą wyłącznie online. Dzisiaj, praktyka pokazuje, że te nowoczesne metody konsultacji zostaną z nami na dłużej – ze względu na wygodę, ale również ich wysoką skuteczność i łatwy dostęp.

Jak wygląda teleporada?

Teleporada najczęściej odbywa się w formie rozmowy telefonicznej bądź rozmowy na nowoczesnym komunikatorze, z kamerą. Dzięki temu jesteśmy w stanie opowiedzieć lekarzowi co nas trapi oraz omówić poszczególne etapy leczenia.

Na nowoczesnym i intuicyjnym portalu e-Recepta (https://e-recepta.net) umówienie się do specjalisty zajmuje dosłownie chwilę. Sama teleporada z kolei trwa około 15 minut. Wystarczy wypełnić zgłoszenie i dokonać opłaty online. Następnie system dokona weryfikacji Twojego zgłoszenia i zainicjuje połączenie, w którym będziesz mógł spotkać się z lekarzem. Gdy specjalista zdecyduje o wystawieniu recepty, skierowania bądź zwolnienia, w kilka minut po zakończonej wizycie otrzymasz dokument na swój telefon komórkowy bądź mail.

Sytuacje awaryjne – czy teleporada zda egzamin?

Teleporada to najszybszy, poza pogotowiem, sposób by skonsultować się z lekarzem. Jest to szczególnie ważne, gdy znajdziemy się w tak zwanej awaryjnej sytuacji. Jedną z nich jest potrzeba dostępu do antykoncepcji awaryjnej. Niezabezpieczony stosunek, pominięcie dawki leku antykoncepcyjnego, czy napaść na tle seksualnym – to najczęściej zgłaszane przez kobiety powody, które trafiają do ginekologa z prośbą o przepisanie leku z zakresu antykoncepcji awaryjnej. W tego typu przypadkach bardzo istotny jest czas, gdyż antykoncepcja awaryjna powinna być zażyta jak najszybciej od zdarzenia. Możliwość szybkiej konsultacji z lekarzem jest więc tu rozwiązaniem, które jak najbardziej zdaje egzamin.

Pacjentka korzystając z portalu może szybko opisać problem z jakim się zgłasza a także lek jaki chce otrzymać. Lekarz po zapoznaniu się z historią pacjentki, przyjmowanymi przez nią lekami oraz ewentualnymi dodatkowymi informacjami na temat innego leczenia (np. dotyczącego chorób przewlekłych), przepisze receptę na tabletkę „dzień po”.

Obecnie na rynku dostępne są dwa rodzaje tabletek z zakresu antykoncepcji awaryjnej. Różnią się one substancjami aktywnymi jakie zawierają, a tym samym czasem działania.

Escapelle – to pierwszy możliwy lek do zastosowania. Posiada on substancję hormonalną lewonorgestrel, która wykazuje swoje działanie w okresie do 72 godzin od stosunku. Drugim lekiem stosowanym jako tabletka „dzień po” jest EllaOne, posiadająca substancję hormonalną octan uliprystalu, która wykazuje swoje działanie w okresie do 120 godzin od stosunku.

Co z pacjentami przewlekle chorymi?

Jeżeli pacjent zmaga się z przewlekłymi chorobami, które wymagają ciągłego leczenia farmakologicznego, może również zwrócić się do lekarza w ramach teleporady. Powodem może być przeterminowanie recepty bądź jej zgubienie. Lekarz w takiej sytuacji bardzo dokładnie zapozna się z historią choroby pacjenta oraz dotychczasowym leczeniem a także w przypadku potrzeby wypisze nową receptę, która w tym wypadku może być ważna aż przez rok.

Recepta online – co powinniśmy o niej wiedzieć?

To nowoczesne rozwiązanie zostało wprowadzone w Polsce 8 stycznia 2020 roku. Dzięki temu lekarz podczas wizyty online jak i stacjonarnej wystawia wirtualną receptę. Główną zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że taką receptę ciężko podrobić. Dzięki temu pacjenci uzyskują do nich dostęp wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Z kolei dla pacjentów recepta online oznacza wygodę, trudno bowiem ją zgubić.

Recepta online jest również wygodna pod względem wykupienia. Nie ma obowiązku osobistego stawiennictwa po lek w aptece. Wystarczy by osoba wykupująca lek znała numer PESEL a także kod potrzeby do wykupienia recepty.

Recepty wystawione na portalu są ważne tak samo jak wszystkie inne recepty – przez 30 dni. Wyjątkiem są antybiotyki, dla których recepta jest ważna 7 dni. W tym czasie należy dokonać zakupu.

Ponadto w ramach jednej telekonsultacji lekarz uprawniony jest do wystawienia maksymalnie 4 leków na recepcie. Nazywane jest to receptą zbiorczą.

Z racji tego, że recepty i zwolnienia, w ramach portalu e-Recepta, wystawiane są przez indywidualne praktyki lekarskie, ich odpłatność wynosi 100%.

Artykuł partnera, tekst zewnętrzny

Strzałka