Poradnik Pracownika

Ubezpieczenie zdrowotne pracownika na pracy zdalnej i przykre konsekwencje

Epidemia wpłynęła znacząco na zmianę trybu pracy. Wiele firm zdecydowało się przejść z pracy stacjonarnej na pracę zdalną, by chronić swoich pracowników i umożliwić im ciągłość wykonywanych zajęć. Jak wyglądają kwestie ubezpieczenia zdrowotnego pracowników podczas trybu pracy zdalnej i co warto o nim wiedzieć? Jakie przykre konsekwencje zdrowotne mogą wynikać z tak wykonywanej pracy? Kwestie te zostaną omówione w niniejszym artykule.

Praca zdalna, a zdrowie pracownika

Jak wspomniano wcześniej, epidemia koronawirusa zmieniła znacząco tryb wykonywania pracy w wielu firmach w Polsce. Warto omówić tę kwestię pod kątem zdrowia pracowników i odpowiedniej profilaktyki. Konieczność pracy zdalnej dla wielu osób niestety może wiązać się z pogorszeniem stanu zdrowia, jeśli nie zastosują one odpowiedniej profilaktyki. Chodzi konkretnie o to, że zdalny tryb pracy niesie ze sobą konieczność pozostania w domu; w praktyce często oznacza to wiele godzin spędzanych przed ekranem komputera w pozycji siedzącej. Co za tym idzie, zwiększa się ryzyko pogorszenia swojego zdrowia, na skutek braku ruchu, pozostawania przez wiele godzin w jednej pozycji i małej ilości wykonywanych kroków w ciągu dnia. W szczególności może się to wiązać z chorobami układu krążenia, a także układu kostno- mięśniowego.

Określa się, że niezbędne jest wykonanie przynajmniej 5 tysięcy kroków dziennie, by zachować swoje mięśnie we właściwej kondycji. Praca zdalna może znacząco utrudniać to zadanie. Mogą zmieniać się także nawyki żywieniowe pracownika zdalnego - mniejsza ilość ruchu, a więc zwolniony metabolizm w połączeniu z częstszym podjadaniem mogą wpłynąć na odkładanie się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Czy pracodawca jest w stanie zadbać o odpowiednią ochronę zdrowia swoich pracowników, w czasie wykonywanej pracy zdalnej? Kiedy pojawią się problemy zdrowotne, ale również w celu profilaktyki swojej kondycji, warto odwiedzić stronę wapteka.pl

Jak zadbać o zdrowie podczas zdalnego trybu pracy?

Zanim przejdziemy do kwestii ubezpieczenia zdrowotnego na pracy zdalnej, warto wspomnieć kilka słów na temat profilaktyki, jaką warto zastosować, by wspomóc swoje zdrowie. Przede wszystkim, należy pamiętać o odpowiedniej pozycji ciała podczas siedzenia przed komputerem. Bagatelizowanie tej kwestii często niesie ze sobą ból i problemy z kręgosłupem, a można temu zapobiec w prosty sposób. Wykonując pracę zdalną, warto wybrać odpowiedniej wysokości krzesło lub fotel i dopasować ją do stolika, z którego korzystamy. Ponadto, należy dostosować wysokość monitora komputera czy laptopa tak, by był on na wysokości oczu.

Co jeszcze się sprawdzi? Zastosowanie podkładki pod myszkę wydawać się może błahostką, jednak znacząco odciąży to nadgarstki podczas wielu ruchów wykonywanych podczas pracy na komputerze. Pracownik zdalny może również wzmocnić swoje zdrowie, stosując zestaw ćwiczeń, najlepiej codziennie. W przerwie od ćwiczeń, a także po zakończonej pracy, dobrze jest wykonać ćwiczenia rozciągające całe ciało. Spacer po mieszkaniu oraz seria pajacyków, przysiadów i pompek. Należy także zadbać o szyję i rozciągać ją na boki, oraz do przodu i do tyłu. Optymalnie będzie powtarzać taki zestaw ćwiczeń co półtorej godziny wykonywania pracy. Jeśli jednak nie ma na to czasu - pracownik zdalny powinien wykonywać je zawsze po zakończonej pracy.

Warto także regularnie wietrzyć mieszkanie, aby zwiększyć sobie tym samym dopływ świeżego powietrza oraz orzeźwić umysł zmęczony pracą przy monitorze. Należy także zwrócić uwagę na swoją dietę. Kontrolować podjadanie, a jeśli mamy problem z doborem odpowiednich posiłków, zawsze istnieje możliwość wykupienia odpowiedniego cateringu, dostosowanego pod względem liczby spożywanych kalorii.

Ubezpieczenie zdrowotne pracownika na pracy zdalnej 

Kwestie przepisów odnośnie wykonywania pracy zdalnej przez pracowników zatrudnionych na umowę inną niż umowa o pracę, wciąż pozostają dość niejasne. Jeśli pracownik posiada ubezpieczenie zdrowotne, oczywiście jego zdrowie będzie chronione również podczas pracy zdalnej. Jednak pracodawca nie jest w stanie określić, czy pracownik przestrzega odpowiednich zasad - w tym także BHP, w trakcie pracy w domu, kwestie te mogą wiązać się z różnymi komplikacjami.

Pracodawca powinien zapewnić swoim pracownikom odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne. Dostępnych na rynku jest wiele różnych ofert. Wiele z nich zapewnia również możliwość, wykonywania badań profilaktycznych Pracownicy z kolei mają możliwość zasięgnięcia porady lekarskiej, w ramach telefonicznych konsultacji. Ubezpieczenie zdrowotne powinno być dostosowane do potrzeb, rozmiarów, charakteru działalności firmy, a także struktury wiekowej pracujących w niej osób. 

Jak widać, tryb pracy zdalnej może nieść ze sobą wiele przykrych konsekwencji dla zdrowia, jeśli zostanie ono zaniedbane. Warto zastosować przedstawione w artykule wskazówki i zadbać o swoją kondycję w trakcie pracy zdalnej.

Artykuł zewnętrzny, tekst partnera