Poradnik Pracownika

Uzdrowiska – 5 najlepszych miejsc w Polsce na urlop

Polacy nie mogą narzekać na brak uzdrowisk w swoim kraju. Ich dużą zaletą jest lokalizacja, gdzie ciekawe miejsca można znaleźć zarówno na północy, jak i na południu Polski. Uzdrowiska to nie tylko dbanie o swoje zdrowie, ale również okazja do wypoczynku. Nie dziwi więc, że coraz więcej osób chce w ten sposób spędzić urlop. Które miejscowości uzdrowiskowe w Polsce uważane są za najlepsze?

1. Krynica-Zdrój i jej pijalnie wód leczniczych 

Uzdrowisko Krynica-Zdrój to przede wszystkim 7 pijalni wód leczniczych. Najwięcej znajdzie się ich w okolicy centrum. Przy niewielkim koszcie można skosztować kilku rodzajów wód, gdzie trzeba wyróżnić takie nazwy jak "Jan" czy "Zuber". Ich

smak bywa różny, ale wszystkie z nich cechują się wysoką zawartością składników mineralnych. Ludzie odwiedzają Krynice-Zdrój od pierwszej połowy XVIII wieku. Regularnie wracali tu Henryk Sienkiewicz, Julian Tuwim lub Józef Piłsudski. Od tego czasu uzdrowisko mocno się rozwinęło, goście mają do wyboru 470 miejsc noclegowych, gdzie wiele z nich dysponuje usługami z zakresu odnowy biologicznej. 

2. Ciechocinek, czyli największe uzdrowisko w Polsce

Za największe uzdrowisko w Polsce uważa się Ciechocinek. Może ono jednocześnie przyjąć aż 12 tysięcy turystów. Ze względu na swoje walory turystyczne wiele osób postanawia tu zamieszkać na stałe. Alternatywą są nowe mieszkania w Poznaniu na obido, gdzie do uzdrowiska można dojechać w zaledwie 2 godziny. Powinny o tym pomyśleć osoby z problemami z układem oddechowym czy poruszaniem się, dla których dostępne są specjalne budynki uzdrowiskowe. Pomogą tu również tężnie solankowe, gdzie inhalowane pomaga w uodpornieniu organizmu. 

3. Polanica-Zdrój oraz okolice Gór Bystrzyckich  

Polanica-Zdrój będzie idealnym miejscem na urlop dla osób, które chcą wybrać się w góry. Uzdrowisko wyróżnia się swoim niepowtarzalnym górskim klimatem, który wpływa na stan powietrza. Do atrakcji miejscowości należy zaliczyć ładny park ze starymi drzewami, który jest polecany do długich spacerów. Polanica-Zdrój to jednak przede wszystkim ośrodki lecznicze, gdzie duży nacisk kładzie się na choroby układu pokarmowego. Mnóstwo osób wybiera się tu z powodu problemów z owrzodzeniem. 

4. Kołobrzeg, czyli uzdrowisko dla fanów morza 

Okazuje się, że uzdrowiska można znaleźć również na północy kraju, a nawet nad morzem. Kołobrzeg od zawsze słynął z wydobycia leczniczego torfu oraz wód mineralnych. Pomaga to zwłaszcza osobom, które zmagają się z częstymi stanami zapalnymi. W Kołobrzegu można zapisać się na różne terapie w sanatoriach, które specjalizują się w leczeniu cukrzycy, otyłości lub alergicznych zapaleń skóry. Największą zachętą do odwiedzenia miasta może być Morze Bałtyckie, gdzie uzdrawianie ciała może iść w parze z ekscytującymi wakacjami. 

5. Niedoceniany kompleks w Busku-Zdroju

Mniej znany względem innych miejscowości jest kompleks sanatoryjny w Busku-Zdroju. Położony w województwie świętokrzyskim oferuje przeróżne usługi związane ze zdrowiem, a kuracje oparte na wodach siarczkowych lub solankach jodowo-bromowych należą do czołowych w kraju. Warto skorzystać z uzdrawiających kąpieli, gdzie duża ilość siarki, jodu i boru ma właściwości regeneracyjne oraz przeciwzapalne. W domkach uzdrowiskowych często używa się również borowiny, czyli rodzaju leczniczego torfu. Pomaga ona oczyścić organizm ze skutków ubocznych przemiany materii.

Artykuł partnera, tekst zewnętrzny

Strzałka