Poradnik Pracownika

Zarobki w branży TSL: wynagrodzenia kierowców zatrudnionych w branży transportu międzynarodowego

Zapotrzebowanie na pracowników branży TSL, w szczególności wykwalifikowanych kierowców rośnie. Rosną także ich wynagrodzenia. Ile zarabia się w branży TSL? Na jakie wynagrodzenie mogą liczyć kierowcy i inni pracownicy firm transportowych?

Ile zarabia się pracując w transporcie, spedycji i logistyce?

Branża TSL należy do najbardziej prężnych - jej przedstawiciele mogą pochwalić się zarobkami większymi niż średnia krajowa. Ten trend jest stały i nie ma tendencji do kurczenia się, zatem przybywa pracowników TSL, a ich wynagrodzenie stale się powiększa, gdyż zwyczajnie rynek wykazuje duże zainteresowanie ich usługami.

Obecnie przeciętne wynagrodzenie kierowcy w firmie transportowej równa się około 6000 PLN brutto lub jest wyższe. Jeszcze więcej zarabiają kierowcy dokonujący kursów międzypaństwowych. Międzynarodowi kierowcy jeżdżący po drogach Unii Europejskiej zarabiają nierzadko 8000 PLN lub nawet więcej. Wiele zależy od kategorii pojazdu prowadzonego przez kierowcę (kat. C lub C+E), a także od tego, czy porusza się on po drogach krajowych, czy też jego kursy są międzynarodowe. Najwyższe uprawnienia dla prowadzenia pojazdów na drogach UE w dobrej firmie spedycyjnej mogą przynieść wynagrodzenie przekraczające 10 000 PLN brutto.

Należy także uwzględnić w branży TSL kadrę kierowniczą i personel obsługujący, np. magazynierów. W tych przypadkach wynagrodzenie także jest wysokie, ponieważ osoba pracująca na stanowisku kierownika magazynu dość łatwo osiąga przychód z wynagrodzenia na poziomie około 9000 PLN. Jest tak dlatego, że narasta nadal zapotrzebowanie na usługi transportowe i każdy, kto ma odpowiednie kwalifikacje do pracy w tej branży, może liczyć na osiągnięcie wynagrodzenia znacznie wyższego niż średnia krajowa.

Zarobki w TSL - dalsze informacje

Na wysokość wynagrodzenia wpływa także kilka innych czynników. Są nimi wielkość firmy, jej lokalizacja, posiadane przez pracownika doświadczenie i kwalifikacje (włącznie z kursami i szkoleniami). Kierowcy otrzymują też dodatkowe świadczenia, różnego rodzaju benefity, takie jak ryczałty i ubezpieczenia. Bardzo często pracownikom takim oferuje się także programy socjalne, zaopatrzenie w sprzęt niezbędny do pracy (np. firmowy telefon), różnego rodzaju ulgi i diety. Bycie zawodowym kierowcą jest więc godną i opłacalną pracą. Należy także wziąć pod uwagę, że więcej pieniędzy znajdzie się w kieszeni kierowcy, który jest przeszkolony i prowadzi duży pojazd na trasach międzynarodowych, niż w kieszeni kierowcy busa, który dopiero rozpoczyna pracę i jeździ pojazdem na trasach lokalnych.

Z ankiet wynika, że wiele firm branży TSL ma problemy ze znalezieniem dobrych kierowców i jest gotowa płacić im wyższe wynagrodzenie. Tak bowiem działa konkurencja na wolnym rynku pracy.

Rozliczanie czasu pracy kierowców z OCRK

Najlepszy system ewidencji czasu pracy kierowców na rynku oferuje lider, jakim jest OCRK.pl - rozliczanie czasu pracy kierowców przebiega we współpracy z tą firmą, jej ekspertami i dedykowanymi firmom transportowym usługami perfekcyjnie. W tego typu modelu rozliczania czasu pracy kierowców przedstawiciele branży TSL znajdują swojego największego sprzymierzeńca, który pozwala im pozostać w zgodności z prawem i dysponować dokładnymi rozliczeniami dla każdego wykonanego kursu. Tak samo należy polecić szkolenia z ocrk.pl, które przynoszą naszym firmom transportowym nową wiedzę i pozwalają im rozwijać się bez przeszkód.

Bez wątpienia branża TSL - pomimo pewnych zawirowań wprowadzanych przez tzw. pakiet mobilności - ma się dobrze i poradzi sobie w przyszłości.

Artykuł zewnętrzny, tekst partnera