Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Cele zawodowe w CV - czy mają znaczenie dla rekruterów?

Niewiele osób zamieszcza cele zawodowe w CV. Często nie są bowiem do końca przekonani, że taki element tego dokumentu jest w ogóle potrzebny. Jednak nakreślenie tego, do czego dążymy, już na etapie tworzenia życiorysu jest istotne i może ułatwić pracę nie tylko rekruterom, którzy zapoznają się z naszym CV, lecz także nam, zwłaszcza jeżeli staramy się o pracę na stanowisku, które nie do końca odpowiada naszemu doświadczeniu zawodowemu i umiejętnościom.

Czym są cele zawodowe?

Cele zawodowe to ujęcie w kilku krótkich zdaniach tego, co chcemy osiągnąć i do czego dążymy w życiu zawodowym. Może to być krótkie i treściwe podsumowanie dotychczasowego doświadczenia, wspomnienie o umiejętnościach, które szkolimy, i powód, dla którego to robimy, czy zamieszczenie informacji o tym, na jakim stanowisku chcesz pracować i co robić w życiu. Jeżeli jesteś młodszym programistą, możesz zaznaczyć, że rozwijasz się i twoje kompetencje zawodowe wykraczają już poza ten stopień. Jeśli chcesz zmienić stanowisko, ale pozostać w tej samej branży, nadmień przykładowo, że chcesz pozostać w branży marketingowej, jednak twoje umiejętności pozwalają ci na zajmowanie się innymi zadaniami niż dotychczas. Jeżeli nie masz doświadczenia zawodowego, możesz wspomnieć o umiejętnościach, które rozwijasz, np. starając się o pracę jako młodszy programista, możesz wspomnieć o językach programowania, których się uczysz.

W rubryce, w której wpiszesz swoje cele zawodowe, możesz też wspomnieć krótko o swoich największych osiągnięciach, pamiętaj jednak, że powinny być one w jakiś sposób udokumentowane. Oczywiście, nie zawsze jest to możliwe, jednak staraj się, aby tak było. To dobre miejsce na zamieszczenie na przykład linku do swojego portfolio.

Cele zawodowe w CV

Można powiedzieć, że takie działania jak cele zawodowe w CV są bezzasadne, ponieważ możemy je zawrzeć w liście motywacyjnym. Owszem, niejednokrotnie w zdobyciu pracy pomaga dobrze zredagowany list, jednak powiedzmy sobie szczerze - w wielu przypadkach osoby zajmujące się rekrutacją do niego nie zaglądają. Mogą odrzucić naszą kandydaturę już po spojrzeniu w CV i nie będziemy mieli okazji, go przekazać, że np. mimo zupełnie odmiennego doświadczenia zawodowego jesteśmy całkowicie gotowi na działanie w odmiennej branży. Dlatego warto zamieścić w swoim życiorysie te kilka zdań, które, choć pozornie nieistotne, mogą zmienić wszystko.

Cele zawodowe w CV będą również pomocne w procesie poszukiwania pracy dlatego, że jeżeli jasno określisz, czym chcesz się zajmować, unikniesz sytuacji, w których zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, a okaże się, że stanowisko zupełnie nie będzie odpowiadało Twoim zainteresowaniom i umiejętnościom. Po prostu nie będzie ono stanowiło celu, do którego chcesz dążyć. Można więc powiedzieć, że taka krótka rubryka w CV jest również oszczędnością czasu.

Cele zawodowe mogą również przyciągnąć do Ciebie rekruterów. Jeżeli wysyłasz CV nieco w ciemno, co często zdarza się podczas szukania pracy, i w ciekawy sposób przedstawić to, do czego dążysz i co już osiągnąłeś, możesz sprawić, że osoby zajmujące się poszukiwaniem pracowników, zwrócą na Ciebie uwagę i nawet jeżeli nie będziesz pasować konkretnie do danego zawodu, wezmą twoją kandydaturę pod uwagę przy innych poszukiwaniach.

Gdzie umieścić cele zawodowe?

Nie bez znaczenia może być również miejsce, w którym umieścimy nasze cele zawodowe. Pamiętajmy, że nasze CV najprawdopodobniej będzie jednym z kilkudziesięciu, a nawet kilkuset innych. To oczywiste, że rekruterzy nie będą w stanie dostrzec czegoś niezwykłego w CV, które będzie wyglądało dokładnie tak samo, jak sto wcześniejszych. Dlatego tak istotne jest wyróżnienie się na tle innych. Już samo zawarcie celu zawodowego wydaje się jednym z elementów, które mogą sprawić, że zostaniemy zauważeni. Pamiętajmy jednak, że dużo zależy również od miejsca, w którym umieścimy taką rubrykę.

Najlepiej wybrać górną część dokumentu lub miejsce tuż pod zdjęciem. Wszystko zależy od tego, jak pod względem graficznym wygląda nasze CV. Jeżeli jednak wciśniesz cele zawodowe między umiejętności a zainteresowania i nie wyróżnisz ich w żaden sposób, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie zostaniesz zauważony.

Jak powinien wyglądać cel zawodowy?

Pamiętaj, że dla rekrutera ważne jest żeby cele zawodowe pracownika były ujęte dosłownie w kilku zdaniach. Przyjmuje się, że cel zawodowy nie powinien zajmować więcej niż 4 linijki tekstu (co jest absolutnym maksimum). Dlatego musisz pisać zwięźle i zawrzeć w nich jak najważniejsze informacje.

Zwróć uwagę również na poprawność językową. Poproś kogoś, żeby przeczytał to, co napisałeś. Jeżeli ubiegasz się o stanowisko redaktora i nadmieniasz w CV, że masz wieloletnie doświadczenie zawodowe i biegle władasz polszczyzną, a w ten opis wkradnie się błąd, może to być przekreślenie twojej szansy na otrzymanie pracy.

Przykłady celów zawodowych

Jaki cel zawodowy można zawrzeć w swoim CV?

Przyjmijmy, że jesteś studentem filologii hiszpańskiej. Doskonale znasz język, jednak nigdy nie pracowałeś.

Jestem studentem II roku filologii hiszpańskiej. Językiem i kulturą Hiszpanii interesuję się jednak od 10 roku życia, dlatego też zawodowo chcę zajmować się tłumaczeniem tekstów.

Jeżeli masz bogate doświadczenie zawodowe, z pewnością warto określić, w jakim zakresie chcesz pracować.

Jestem copywriterem z 10-letnim doświadczeniem, udokumentowanym portfolio (tutaj najlepiej umieścić link). Specjalizuję się w tekstach eksperckich w zakresie marketingu i e-commerce.

Spróbuj się zareklamować!

Mam 2-letnie doświadczenie jako redaktor, jednak ukończyłem kursy obsługi programów graficznych i chcę rozwijać się również w obszarze DTP.

Pamiętaj o tym, że nie ma najmniejszego sensu ubarwiać czegoś i pisać o czymś, co nie do końca jest zgodne z prawdą. Cel zawodowy zawarty w CV może bowiem sprawić, że zaczniesz zajmować się czymś, co naprawdę jest twoją pasją i przyniesie Ci dużą satysfakcję.