Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Jak zostać headhunterem czyli kim jest łowca głów?

W filmach headhunterzy uciekają się do różnych, niekoniecznie uczciwych, metod, aby pozyskać jak najlepszego pracownika dla swojego klienta. Również spotkania wyglądają bardzo tajemniczo - zaaranżowane tak, aby nikt nie domyślił się, że chodzi o spotkanie biznesowe. Czy taki obraz łowców głów jest prawdziwy? Jak wygląda praca przedstawicieli tego zawodu? Jak zostać headhunterem? Przeczytaj niniejszy artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

Czym zajmuje się headhunter?

Amerykańska kinematografia wytworzyła obraz headhuntera, który jest nie do końca zgodny z prawdą. Oczywiście musi on się wykazać sprytem i użyć kilku tylko mu znanych chwytów, aby zdobyć kontakt do potencjalnego kandydata, a spotkania często odbywają się poza firmą klienta, jednak są one biznesowe i polegają na przedstawieniu kandydatowi wszelkich informacji na temat stanowiska. Decyzja należy tylko do niego, nikt nie szuka tajnych wiadomości o nim, które mogą namówić go do zmiany pracy.

Ogólnie rzecz biorąc, headhunterzy pracują dla agencji doradztwa personalnego, zajmują się poszukiwaniem kandydatów na stanowiska, które chcą obsadzić ich klienci. Nie każdy potrafi znaleźć dobrego specjalistę, jeżeli więc musi zatrudnić kogoś na wysokim stanowisku, usługi headhunterów są niezwykle pomocne. Najczęściej chodzi właśnie o poszukiwanie menedżerów czy dyrektorów, jednak coraz częściej łowcy głów szukają również kandydatów na mniej wymagające stanowiska.

Headhunter otrzymuje zlecenie od swojego klienta i wedle przedstawionych wymagań poszukuje najlepszych kandydatów na dane stanowisko. Chodzi nie tylko o osoby, które aktualnie szukają pracy, lecz przede wszystkim specjalistów, którzy zajmują już takie same lub podobne stanowisko w innej firmie. Headhunter przedstawia potencjalnemu kandydatowi warunki, jakie proponuje mu jego klient i przekonuje do tego, dlaczego warto zmienić miejsce zatrudnienia.

Jak zostać headhunterem?

Zawód ten wydaje się ekscytujący i dynamiczny, dlatego też warto przyjrzeć się temu, jak zostać headhunterem. W tym zawodzie nie jest wymagany konkretny kierunek studiów. Istotny jest jednak fakt, że osoby te pracują z ludźmi, negocjują, dlatego przydatne może być ukończenie kierunków związanych z naukami społecznymi, jak np. psychologia czy socjologia.

Osoby zajmujące to stanowisko podpowiadają, by rozszerzać swoje doświadczenie zawodowe np. poprzez staże i praktyki w agencji pośrednictwa pracy czy doradztwa personalnego.

Jak wygląda ścieżka kariery w agencji doradztwa personalnego? Początkowo zatrudniona osoba pełni rolę researchera, to znaczy osoby, która poszukuje na rynku pracy takich pracowników, których umiejętności i doświadczenie są odpowiednie dla danego stanowiska. Najczęściej sprawdzają oni portale, na których zamieszcza się swoje CV, strony personalne czy ogłoszenia. Następnie możliwy jest awans na stanowisko konsultanta. Tutaj występuje już bezpośredni kontakt z potencjalnymi kandydatami. Dzięki temu uzupełnia się informacje na temat ich doświadczenia zawodowego, kompetencji, umiejętności itp. Często to właśnie konsultant przedstawia kandydatów klientowi i pomaga w procesie rekrutacji. Następnym etapem kariery jest już właśnie praca headhuntera. Na pytanie: jak zostać headhunterem? można więc powiedzieć, że najważniejsze jest zwiększanie swoich umiejętności i awansowanie.

Researcherzy mają niejednokrotnie trudne zadanie, bo to właśnie do nich najczęściej trafiają wszystkie CV i to oni muszą je zweryfikować. Headhunterzy często wykonują również obowiązki konsultantów. Stanowiska te w pewien sposób się przenikają.

Coraz częściej poszukiwani są wyspecjalizowani headhunterzy, którzy poszukują kandydatów z konkretnych branż, doskonale się poruszając na danym rynku. Dzięki takiej specjalizacji klient ma pewność, że dostanie kontakt do najlepszych specjalistów.

Cechy dobrego headhuntera

Jak zostać headhunterem bez określonych cech charakteru? Jest to praktycznie niemożliwe, ponieważ headhunter to wymagające stanowisko. Praca jest bardzo dynamiczna, a oczekiwania względem przedstawicieli tego zawodu - bardzo wysokie. Jakie cechy mogą sprawić, że kandydat na to stanowisko będzie mógł lepiej poradzić sobie z powierzonymi zadaniami?

Choć wspominaliśmy o tym, że zawód jest bardzo dynamiczny - rynek pracy bowiem szybko się zmienia, informacje nie mają długiego terminu ważności - istotna jest cierpliwość i wytrwałość w dążeniu do celu. Nie mamy pewności, że pierwszy kandydat będzie tym trafionym. Często poszukiwania mogą być długie i wyczerpujące.

Istotna jest również samodzielność działania. Nierzadko headhunterzy działają w pojedynkę, wykorzystują swoje kontakty, znajomości, wydeptane ścieżki. Niezbędna jest więc umiejętność dobrej organizacji pracy własnej i świadomość, że praca rzadko zamyka się między godziną 8 a 16.

Łowcy głów mają stały kontakt z klientem i kandydatami. Muszą więc być otwartymi, potrafić budować długotrwałe relacje z klientem, w jasny sposób przekazywać informacje i przede wszystkim posiadać umiejętność rozmowy z ludźmi. Taka osoba nie może dać się zdominować czy sprowokować.

Istotna wydaje się również intuicja. Podczas poszukiwań i rozmów musimy wyciągać wnioski, a pewne zachowania czy informacje powinny dać nam do zrozumienia, że droga, którą obraliśmy jest dobra lub zła.

Praca headhuntera jest z pewnością niezwykle ciekawa. Przedstawiciele tego zawodu muszą stale poszerzać i aktualizować posiadane informacje, interesować się rynkiem pracy, być aktywnymi i mieć oczy szeroko otwarte na wszelkie zmiany. Choć stanowisko to jest pewnie mniej ekscytujące niż w filmach, na pewno dostarczy wielu emocji.