Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Najbardziej opłacalne zawody - kto zarabia najwięcej?

Wielu ludzi zastanawia się, szczególnie przy wyborze kierunku studiów, czy lepiej wykonywać pracę, która jest naszą pasją, czy nad satysfakcją warto postawić perspektywę wysokich zarobków. Jakie są najbardziej opłacalne zawody w Polsce? Kto zarabia najwięcej? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedź.

Najbardziej opłacalne zawody - przewaga IT?

Według jednego z portali zajmujących się rekrutacją najbardziej opłacalne zawody wiążą się przede wszystkim z branżą IT. W ich zestawieniu na 10 takich stanowisk aż 7 stanowią właśnie one. Nic w tym dziwnego, w końcu rynek ten dynamicznie się rozwija i specjaliści są na wagę złota. Dlatego też listę otwiera architekt IT, który zajmuje się projektowaniem rozwiązań ułatwiających pracę firmy i przekazywanie projektu programistom. Według portalu średnie zarobki na tym stanowisku to ok. 8500 złotych. W zestawieniu znaleźli się również starsi programiści. Ich pensje są uzależnione od języka programowania, w którym się specjalizują, jednak jest to średnio 6000 złotych. Programiści zajmują się tworzeniem oprogramowania, a określenie "starszy" wskazuje na prawdziwych ekspertów w swojej dziedzinie. Na liście odnajdziemy również analityka IT, który zajmuje się sporządzaniem raportów po analizie systemów i wskazaniem zmian, jakie powinno się do nich wprowadzić. Osoba na tym stanowisku zarabia ok. 5800 złotych. Najbardziej opłacalne zawody w branży IT, to również software developer, który zajmuje się ulepszaniem, projektowaniem, rozwijaniem oprogramowania oraz czuwaniem nad jego bezpieczeństwem. Jego średnie zarobki to 5500 złotych.

Finanse są opłacalne

Inną branżą, do której należą najbardziej opłacalne zawody to właśnie finanse. Na liście 10 najbardziej dochodowych zawodów znalazł się starszy analityk finansowy i financial controller. Pierwszy z wymienionych zajmuje się gromadzeniem, a następnie analizowaniem danych finansowych firmy, drugi z kolei - sprawuje nadzór nad finansami firmy. Sprawdza on raporty, pracę księgowości oraz wszelkie wydatki ponoszone przez firmę. Nic więc dziwnego, że osoby na tych stanowiskach zarabiają pokaźne sumy. Ich praca jest niezwykle odpowiedzialna i wymaga doskonałych umiejętności.

Najbardziej opłacalne zawody - kto jeszcze?

Innymi zawodami, które są z pewnością opłacalne, jest m.in. brand manager, który zajmuje się tworzeniem wizerunku marki i czuwaniem nad wszystkimi akcjami promocyjnymi, trener biznesu, monitor badań klinicznych (zajmuje się kontrolowaniem i nadzorowaniem pracy ośrodków badawczych), radca prawny czy adwokat.

Co ciekawe, w zestawieniu nie znajdziemy tych, które powszechnie uważane są za najbardziej opłacalne zawody, czyli lekarzy, sędziów, polityków czy osób związanych ze światem sportu. Z pewnością związane jest to z tym, że wnioski do raportu wyciągane były z badań przeprowadzonych na użytkownikach portalu.

Wybrać pieniądze czy satysfakcję?

Wielu młodych ludzi przed wyborem kierunku studiów staje przed dylematem: wybrać coś, co mnie naprawdę interesuje, ale nie przynosi wielkich pieniędzy, czy studiować kierunek, który mnie nie pasjonuje, ale dzięki takiemu wykształceniu naprawdę dużo zarobię i będę mieć zapewnione zatrudnienie? Trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź na tak postawione pytanie.

Przede wszystkim każdy z nas jest inny i ma odmienne priorytety. Dlatego też konkretna rada: "rób to, co lubisz" czy też "rób to, co da ci pieniądze" nie zawsze będzie trafiona. Warto jednak spojrzeć na problem z każdej strony.

Przede wszystkim, jeżeli zajmujemy się tym, co naprawdę lubimy i co jest naszą pasją, prawdopodobnie nie będziemy czuli się, jak w pracy. Dzięki temu z całą pewnością nasza wydajność będzie wysoka, praca naprawdę dobra i skuteczna. Zostaniemy docenieni i poczucie, że to, co robimy, jest właściwie przyjemnością, z całą pewnością może wynagrodzić np. niższą pensję. Z drugiej strony, jeżeli praca nie sprawia nam żadnych trudności i jesteśmy tym samym w niej z dnia na dzień coraz lepsi, prawdopodobne staje  się zarabianie na niej naprawdę dobrych pieniędzy.

Często jednak czujemy presję lub zależy nam głównie na tym, żeby wybrać zawód z przyszłością, zapewniający komfort w sferze finansowej. Jeżeli tak jest i nie zależy nam na tym, aby robić coś przyjemnego, a największą satysfakcją i motywacją będzie natomiast wysoka pensja, warto prześledzić raporty dotyczące danych zawodów i wybrać taki, który wydaje się najbardziej opłacalny. Może nam to dać poczucie bezpieczeństwa i brak zmartwień o przyszłość, co również wydaje się istotne.

Ostateczna decyzja jednak zawsze powinna należeć do osoby, która się waha, nie warto ulegać rodzicom, bliskim. Należy zastanowić się nad plusami i minusami każdej opcji i na tej podstawie spróbować zadecydować. Pamiętajmy, że wybór często nie jest ostateczny, możemy zmienić kierunek, przebranżowić się, dlatego warto podejść do tego z dystansem i bez niepotrzebnego stresu.