Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Laptop do pracy – na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu?

W dzisiejszych czasach nikogo już nie dziwi wykorzystywanie laptopów i komputerów w celach zawodowych. Co więcej, często są one głównym narzędziem pracy, z którego korzysta się przez wiele godzin dziennie. Na co zwrócić uwagę, wybierając laptop do celów służbowych?

Laptop wykorzystywany w celach służbowych powinien nie tylko umożliwiać wykonywanie czynności zawodowych, ale również gwarantować komfort użytkowania. Oferują to choćby laptopy w Zielonej Górze, gdzie z pewnością znajdziesz model idealny dla siebie. Przeczytaj poniższy artykuł i przekonaj się, czym najlepiej się kierować podczas wyboru sprzętu.

Czas pracy

Sprzęt przeznaczony do pracy musi być wyposażony w wydajną baterię, zwłaszcza jeśli zdarza Ci się pracować w miejscach publicznych, np. w pociągu czy kawiarni. To również must have każdego pracownika, który ze względów zawodowych musi mieć laptop zawsze przy sobie i korzysta z niego w różnych miejscach (np. mieszkaniach klientów). Noszenie przy sobie nieporęcznej ładowarki byłoby mało komfortowe.

Standardowe laptopy z baterią o pojemności 4400 mAh są w stanie pracować nieprzerwanie przez około 6 godzin bez konieczności ładowania. Najpopularniejsze baterie o pojemności 2200-2600 mAh nie sprawdzą się u osób, którego nie mogą pozwolić sobie na częste korzystanie z ładowarki oraz których praca wymaga mobilności.

Przeczytaj również: jaki smartfon będzie idealny jako telefon służbowy?

Wielkość i waga

Jeśli sprzęt będzie stale znajdował się na biurku, jego wielkość i waga nie mają większego znaczenia. Jednak w niektórych branżach, w których pojawia się obowiązek częstego transportowania laptopa, parametry te mają kluczowe znaczenie dla Twojego komfortu.

Wybierz lekki model o poręcznej budowie, wykonany z solidnych materiałów, które nie ulegną zniszczeniu pod wpływem drgań w transporcie publicznym czy uszkodzeń mechanicznych. Kryteria te spełnia sprzęt z ekranem o przekątnej 11-12 cali, ważący zaledwie 1,5 kg, który bez problemu zmieści się w torebce czy aktówce.

Pamiętaj również, że w biznesie ceni się elegancję i prostotę. Jeśli masz kontakt z klientem, postaw na klasyczne kolory i wzorylaptopów. Krzykliwy design może zostać odebrany jako brak profesjonalizmu.

Podstawowe parametry

Aby laptop pracował płynnie i bez zarzutów, musi posiadać wydajne podzespoły. Zaliczamy do nich przede wszystkim:

  • pamięć RAM – minimum 8 GB, jednak zaleca się więcej;
  • procesor – największą popularnością wśród pracowników cieszą się procesory Intel oraz AMD;
  • kartę graficzną – do pracy biurowej wystarczą karty graficzne Intel Irix Xe, NVIDIA GeForce GT oraz NVIDIA GeForce GTX.

Od pamięci RAM zależy wydajność sprzętu. Jej podstawową funkcją jest przechowywanie krótkotrwałych danych, niezbędnych laptopowi do prawidłowego działania. Procesor obsługuje i przetwarza wszystkie procesy, natomiast karta graficzna ma ogromne znaczenie przy czynnościach związanych z obróbką zdjęć, filmów i grafik.

Złącza i porty

Zależy Ci na tym, aby Twój laptop był wyjątkowo funkcjonalny? Sprawdź oferowane przez niego złącza i porty. Współcześnie większość modeli jest już wyposażona w port USB typu C, dzięki któremu podłączysz do swojego laptopa smartfon, a nawet odrębny monitor. Jeśli podczas pracy często przesyłasz dane między różnymi urządzeniami, koniecznie sprawdź, czy wybrany laptop ma czytnik kart pamięci.

Pozostałe rozwiązania, które mogą ułatwić Ci czynności zawodowe:

  • HDMI i Display Port – bez problemu podłączysz np. projektor niezbędny do wyświetlenia prezentacji multimedialnej;
  • Thunderbolt – umożliwia przesyłanie danych nawet 4-krotnie szybciej niż standardowe USB typu C;
  • gniazdo słuchawkowe – praktyczne, jeśli podróżujesz komunikacją publiczną i pojawia się konieczność odsłuchania nagrań, audytów czy wiadomości.

W laptopach służbowych konieczna jest łączność bezprzewodowa, dzięki której niemal w każdym miejscu połączysz się z Wi-Fi. Standardem jest Wi-Fi 5, jednak nowsze urządzenia posiadają wydajniejsze Wi-Fi 6.

Matryca

Matrycą nazywa się część panelu LCD odpowiedzialną za wyświetlanie obrazu na laptopie. To dzięki niej grafiki są wyraźne, a kolory dobrze oddane. Do pracy świetnie sprawdzi się np. matryca TN, wyróżniająca się bardzo krótkim czasem reakcji ekranu oraz wysoką częstotliwością odświeżania. Dodatkowo jej cena jest przystępna.

Jeśli spędzasz przed laptopem wiele godzin w ciągu dnia, koniecznie wybierz matrycę matową, chroniącą przed zbędnym odbijaniem światła. Podczas wielogodzinnej pracy przy komputerze oczy narażone są na zmęczenie. Chroń je, wybierając monitor z najwyższą możliwą rozdzielczością – co najmniej 3840 x 2160 pikseli. 

Bezpieczeństwo pracy

Laptopy wyposażone w dodatkowe zabezpieczenia są zazwyczaj znacznie droższe od podstawowych modeli, jednak mogą okazać się nieocenione, jeśli pracujesz na newralgicznych danych, które nie powinny dostać się w niepowołane ręce. Możesz zdecydować się na laptop z czytnikiem linii papilarnych, szyfrowaniem danych TPM bądź uwierzytelnianiem opartym o standard FIDO2.

Artykuł sponsorowany