Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Praca i zarobki grafika komputerowego. Jak nim zostać?

Interesuje Cię praca jako grafik komputerowy i poszukujesz szczegółowych informacji na ten temat? W niniejszym tekście podpowiadamy, w jaki sposób można nim zostać oraz na jak wyglądają zarobki grafika komputerowego.

Praca grafika komputerowego

Osoba pracująca jako grafik komputerowy jest odpowiedzialna za tworzenie koncepcji wizualnych, używając przy tym oprogramowania komputerowego. Mogą kreować więc okładki czasopism, ulotki, broszury, loga firm czy ilustracje. Grafik komputerowy powinien także potrafić posługiwać się popularnymi programami do edycji zdjęć.

Oprócz wyżej wymienionych zadań, grafik:

  • Spotyka się z klientami celem ustalenia zakresu projektu oraz prezentuje im koncepcje;
  • Sprawdza projekty pod kątem błędów przed ich wydrukowaniem lub opublikowaniem;
  • Wprowadza do projektów zmiany zalecone przez klientów/dyrektorów artystycznych;
  • Prowadzi dokumentację i archiwum projektów, nad którymi pracuje.

Na zakres obowiązków grafika ma wpływ miejsce, w którym pracuje - w małej firmie będzie miał do wykonania więcej zadań niż w większej. Grafik komputerowy może poszukiwać zatrudnienia w agencjach reklamowych, wydawnictwach, drukarniach, firmach związanych z telewizją,  multimediami lub zajmujących się produkcją opakowań. Osoba pracująca w tym charakterze może założyć również własną działalność, w ramach której będzie świadczyć usługi projektowania graficznego dla dużych krajowych i zagranicznych firm oraz organizacji.

Wymagania, jakie stawiane są kandydatom

Od kandydata na stanowisko grafika komputerowego wymaga się przede wszystkim doskonałych umiejętności informatycznych, kreatywności, dbałości o szczegóły, gotowości do zmian, znajomości i zrozumienia najnowszych trendów, a także profesjonalnego podejścia do powierzonych obowiązków. Powinien on również przestrzegać  terminów wyznaczonych przez pracodawcę lub klienta.

Jakie programy powinien znać grafik?

Każdy kandydat ubiegający się o pracę jako grafik komputerowy powinien móc wpisać w swoje CV takie programy, jak:

  • Adobe Photoshop;
  • CorelDraw;
  • Adobe Lightroom.

Obecnie warto jest także mieć ogólną znajomość Canvy, czyli darmowego narzędzia do tworzenia projektów graficznych. Kompletna lista programów, jakie powinien znać grafik komputerowy zależy jednak od rodzaju projektów, jakie będzie tworzył.

Jak zostać grafikiem komputerowym?

Żeby zostać grafikiem komputerowym można ukończyć studia graficzne, jednak nie jest to wymogiem. Zdarza się, że zatrudnienie znajdują osoby bez wykształcenia kierunkowego. Placówki edukacyjne organizują także kursy przygotowujące do zawodu. Teoretycznie, grafikiem komputerowym może więc zostać niemalże każdy. Ze względu na fakt, że jest on typowo artystyczny, większość pracodawców poszukuje na to stanowisko osoby wyróżniającej się szczególnymi umiejętnościami oraz zmysłem artystycznym. Na pierwszym miejscu stawia się zatem portfolio, czyli zbiór dotychczas wykonanych prac. 

Zarobki grafika komputerowego

Wysokość dochodów osoby pracującej jako grafik komputerowy zależy od kilku czynników, a mianowicie:

  • Formy zatrudnienia i rozliczenia;
  • Województwa, na którego terenie został zatrudniony;
  • Umiejętności oraz doświadczenia zawodowego;
  • Wielkość firmy;
  • Poziomu odpowiedzialności zajmowanego stanowiska.

Pracując na tym stanowisku w Polsce, najczęściej można liczyć na wynagrodzenie wynoszące od 3770 do 5680 zł brutto.