Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Jakich błędów nie popełniać, wybierając zdjęcie do CV?

Tworzenie życiorysu zawodowego nie zawsze okazuje się prostą kwestią i przysparza nam wielu problemów. Choć wydaje nam się, że wszystko wiemy i zbudowanie takiego dokumentu to bułka z masłem, możemy popełniać błędy, o których nawet nie zdajemy sobie sprawy. Wątpliwości budzić może zdjęcie do CV – czy jest konieczne? Czy musimy w pierwszym etapie rekrutacji pokazywać potencjalnemu pracodawcy, jak wyglądamy? Co mówią na to przepisy? A jeśli zdecydujemy się na umieszczenie fotografii, jakie są wymogi formalne? W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć tę kwestię. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

Czy zdjęcie do CV może być wymagane przez pracodawcę?

Jeśli przyjrzymy się ogłoszeniom o pracę, w wielu z nich zauważymy wzmiankę o tym, że pracodawca prosi o przesyłanie CV ze zdjęciem. Wówczas zastanawiamy się, po co właściwie przyda się ono rekruterowi. Mamy wątpliwości, czy nie oceni całego naszego życiorysu na podstawie naszego wyglądu.

W wielu krajach, głównie anglojęzycznych, dodane zdjęcie do CV jest niezgodne z prawem i niedopuszczalne. Chodzi o to, że na podstawie zdjęcia można kogoś dyskryminować. Doświadczenie zawodowe może bowiem zostać pominięte z powodu np. uprzedzeń do wyglądu lub przeciwnie. To, jakie jest nasze pochodzenie, jaką mamy minę i czy jesteśmy fotogeniczni, nie powinno wpływać na nasz odbiór przez potencjalnego pracodawcę. Dlatego w przypadku kiedy wysyłamy dokumenty aplikacyjne do innego kraju, warto na wszelki wypadek pominąć dodawanie zdjęcia.

Jak sprawa wygląda w Polsce? Można powiedzieć, że zdjęcie do CV to standard. Widać to chociażby po przejrzeniu szablonów, w których większość ma miejsce na zdjęcie. Czy żądanie fotografii jest zgodne z prawem? Czy prawda może tego wymagać? Nie istnieje żadna podstawa prawna, która mówiłaby o tym, że do życiorysu zawodowego trzeba dodawać zdjęcie. W związku z tym, jeśli nie mamy z jakiegoś powodu na to ochoty i nie chcemy, aby nasz wygląd miał jakiekolwiek znaczenie, nie musimy go załączać. Art. 221 § 1 i 2 Kodeksu pracy określa, jakich informacji może żądać pracodawca od kandydata do zatrudnienia.

Art. 22Kodeksu pracy
§ 1.Pracodawca żąda od osoby ubiegającej się o zatrudnienie podania danych osobowych obejmujących:

 1. imię (imiona) i nazwisko;
 2. datę urodzenia;
 3. dane kontaktowe wskazane przez taką osobę;
 4. wykształcenie;
 5. kwalifikacje zawodowe;
 6. przebieg dotychczasowego zatrudnienia.

§ 2.Pracodawca żąda podania danych osobowych, o których mowa w § 1 pkt 4–6, gdy jest to niezbędne do wykonywania pracy określonego rodzaju lub na określonym stanowisku.

Jak widać, lista jest zamknięta i nie ma w niej wzmianki o tym, że zdjęcie do CV może być wymagane. Tak więc wywnioskować można, że żądanie dodania swojej fotografii do CV nie jest zgodne z Kodeksem pracy.

Takie żądanie jednak nie jest zabronione, a z racji tego, że praktykuje się je od lat, jak już wspominaliśmy, stało się właściwie standardem. W związku z tym, mimo oporów, wielu ludzi decyduje się na na zdjęcie do CV.

Czym się kierować wybierając zdjęcie do CV?

Dokumenty aplikacyjne to nasz pierwszy kontakt z rekruterem czy pracodawcą, w związku z tym powinny robić dobre wrażenie, być jak najbardziej profesjonalnie przygotowane. Dlatego też warto wiedzieć, czego warto unikać i jakich błędów nie popełniać, jeśli już zdecydujemy się na zamieszczenie fotografii w CV.

 1. Zrezygnuj z selfie
  W dzisiejszych czasach bardzo popularne są zdjęcia, które robimy sobie samodzielnie, “z ręki”, czasami pod kątem, z góry, z dołu, z widoczną ręką trzymającą aparat. I choć takie fotografie często są naprawdę atrakcyjne, uznawane są w dużej mierze za nieprofesjonalne. Takie zdjęcia się bardzo nieoficjalne, w związku z tym lepiej ich unikać. Nie chodzi o to, aby każdy z nas udawał się do profesjonalnego fotografa, obecnie niemal każdy ma aparat robiący zdjęcia dobrej jakości nawet w telefonie, więc możemy poradzić sobie sami. Jednak warto poprosić kogoś innego, by zrobił zdjęcie, wybrał odpowiednie ustawienie, takie, które bardziej będzie przypominało zdjęcia, które zazwyczaj znajdują się w dokumentach.

 2. Wybierz aktualne zdjęcie do CV
  Rekruter liczy na nasze aktualne zdjęcie i nie ma się czemu dziwić – w końcu ludzie mogą się bardzo zmienić na przestrzeni lat. Jeśli ostatnim zdjęciem, które zrobiłeś, jest to do licealnej legitymacji i do tej pory używasz go w każdym CV, mimo że szkołę skończyłeś wiele lat temu – zadbać o bardziej aktualne zdjęcie do CV.

 3. Pozwól sobie na luz
  Na zdjęciu w CV nie musisz być bardzo poważny, wręcz ponury, zdjęcie nie musi być czarno-białe. Nie musisz mieć koszuli zapiętej pod szyję. Oczywiście strój jest ważny, ale wiele też zależy od branży, do której aplikujesz. Z pewnością trochę luzu nie zaszkodzi zdjęciu, które ma znaleźć się w życiorysie. Uśmiechnij się, nie unikaj kolorów. Chłodne, poważne zdjęcia z miejsca mogą stworzyć niepotrzebny dystans.

 4. Wybierz odpowiedni rozmiar
  Zdjęcie powinno mieć odpowiedni rozmiar. Nie powinno zajmować połowy strony dokumentu, ale też nie może być za małe. Zazwyczaj przy wykonywaniu zdjęć do dokumentów, wiemy, jakie wymiary powinny one mieć, jednak w przypadku CV, jak wiemy, nie ma odgórnych wytycznych. Warto jednak postawić na taki rozmiar, który sprawi, że rekruter bez problemu zobaczy twoją twarz, inne elementy CV będą miały odpowiednio dużo miejsca dla siebie i nic nie zostanie pominięte, ponieważ zdjęcie nie zajmie większość strony.

 5. Nie zapomnij o jakości
  Ważną kwestią jest również jakość fotografii. Piksele, niewyraźne kontury, brak ostrości, to wszystko może sprawić, że zdjęcie okaże się nieczytelne, co więcej może to zostać odczytane jako brak profesjonalizmu. Zwróć więc uwagę na to, by zdjęcie było wysokiej jakości, a jeśli uważasz je za niewyraźne możesz poprawić kolory czy wyostrzenie we właściwie każdym darmowym programie do obróbki zdjęć.

 6. Zdjęcie z wakacji to zły pomysł
  Czasami tak bardzo chcemy pokazać swój luz, że zdjęcie do CV przedstawia nas w bardzo nieoficjalnych sytuacjach – na plaży w kąpielowym stroju, na imprezie, wyraźnie pod wpływem alkoholu, z rodziną itp. Takie zdjęcia absolutnie nie powinny znaleźć się w profesjonalnym CV.

 7. Żarty mogą Cię zgubić
  Wstawiasz w CV “zabawne” zdjęcie? Robisz jakąś dziwną minę, przymykasz oczy, wystawiasz język, wstawiasz fotografię, która zupełnie nie wyszła, żeby pokazać dystans do siebie? Niestety może to być złe posunięcie. Rekruterowi trudno wyczuć, w jakim celu zdecydowałeś się właśnie na taką formę fotografii i nie zawsze może to odczytać pozytywnie. Takich praktyk należy się wystrzegać.

 8. Zwróć uwagę na kadr
  Odpowiednio wykadruj zdjęcie. Rekruter nie musi oglądać całej twojej sylwetki, zdecydowanie wystarczy twarz lub twarz i kawałek ramion. Zbyt szeroki kadr jest nie tylko niepotrzebny, lecz także może wpłynąć na cały dokument – im większe zdjęcie, tym trudniej tak je wkomponować, by nie zabierało miejsca innym elementom CV.

Zdjęcie do CV nie jest konieczne. Nie musisz go umieszczać w swoich dokumentach aplikacyjnych. Jeśli jednak zdecydujesz się na ten krok, pamiętaj, że powinno być ono starannie wybrane.