Poradnik Pracownika

Zainteresowania w CV - co można wpisać w tym punkcie?

Tworzę na nowo swoje CV. Odświeżam je po latach, ponieważ będę szukała bardziej satysfakcjonującej pracy. Zastanawia mnie co napisać w punkcie Zainteresowania w moim CV. Na co  pracodawcy, osoby rekrutujące zwracają największą uwagę? Co przyciąga, a co zniechęca od wyboru kandydatury potencjalnego pracownika? Czy dzielić się wszystkimi zainteresowaniami czy tylko niektórymi?

Anna, Żyrardów

 

CV powinno być Twoją wizytówką, na jego podstawie przyszły pracodawca rysuje sobie Twój portret. To, jak wygląda i co się znajduje w CV, decyduje o tym, czy zostaniesz zaproszony na rozmowę rekrutacyjną czy nie.

Najważniejszym punktem dla pracodawców jest doświadczenie i posiadane umiejętności kandydata. Jednak nawet pracodawcy zdają sobie sprawę, że nie samą pracą żyje człowiek.

Zainteresowania w CV - dlaczego nie wolno pomijać tego punktu?

Rubryka zainteresowania w CV ma na celu przedstawić cię jako osobę, którą warto poznać. Całkowite pominięcie tego punktu w CV może sugerować, że nie masz żadnych zainteresowań ani pasji, czyli jesteś człowiekiem nudnym, nieciekawym świata.

Zainteresowania w CV - jakich zasad przestrzegać?

Uzupełniając rubrykę Zainteresowania w CV, warto przestrzegać kilku zasad:

  • nie bądź jak wszyscy - film, muzyka, podróże, książki - tak piszą wszyscy, to nie wyróżni cię z tłumu, poza tym to tylko hasła, które nadal nic o tobie nie mówią,
  • zaciekaw rekrutera - jeśli nie masz specyficznych zainteresowań czy pasji, opisz te, które masz, w ciekawy sposób, np. podróże - wędrówki po Tatrach, literatura - kryminały A. Christie,
  • nie ubarwiaj - nie pisz o rzeczach, o których wiesz nic lub niewiele - łatwo to sprawdzić, a wykrycie kłamstwa najprawdopodobniej skończy się odrzuceniem twojej kandydatury,
  • warto pisać o zainteresowaniach związanych z zawodem lub stanowiskiem, o które się starasz - to z pewnością zwiększy twoje szanse na otrzymanie posady,
  • nie rozpisuj się - zainteresowania powinny zmieścić się w 1-2 wierszach, skoncentruj się na 2-3 kwestiach,
  • nie prowokuj - unikaj pisania o rzeczach kontrowersyjnych (polityka, religia) lub mogących źle się kojarzyć, np. myśliwstwo, poker, słabość do futer naturalnych, tatuaże.

Osoby mające ciekawe pasje lub które w interesujący sposób opowiadają o swoich zainteresowaniach w CV najprawdopodobniej potrafią pogodzić życie zawodowe z życiem prywatnym, jednocześnie wkładając dużo energii w wykonywane działania. Pracodawcy właśnie takich pracowników szukają.

Strzałka