Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Praca za granicą bez języka – czy ją znajdziesz?

Wielu Polaków w dalszym ciągu decyduje się szukać pracy właśnie za granicą. Czy to na dłuższy okres, czy tylko na kilka miesięcy w celu podreperowania domowego budżetu. Jednak część z nich nie szuka takiego zatrudnienia, ponieważ nie znają obcych języków. Czy to błąd? Czy możliwa jest praca za granicą bez języka?

Gdzie Polacy wyjeżdżają do pracy za granicę?

Zgodnie z raportem Głównego Urzędu Statystycznego obejmującym okres do końca 2017 roku liczba Polaków przebywających czasowo za granicą wynosiła 2,54 miliona. Przyjmuje się, że 90% Polaków szukających pracy za granicą pozostaje na terenie Europy. Jeżeli chodzi o kierunki, najczęściej wybierano Wielką Brytanię, Niemcy, Holandię i Irlandię. Coraz popularniejsze stają się także Norwegia oraz Szwecja.

Dlaczego tyle osób decyduje się na pracę w innym kraju?

Polacy wyjeżdżają z kraju z wielu powodów:

  • ze względu na kulturę czy sposób życia w danym państwie;
  • lepszą opiekę medyczną;
  • w celach edukacyjnych, np. żeby nauczyć się języka;
  • żeby dzieci chodziły do lepszej szkoły;
  • by dołączyć do swojej rodziny będącej na emigracji;
  • przez zagranicznego partnera;
  • by polepszyć swoją sytuację finansową.

Najpopularniejszą z przyczyn pozostaje wysokość wynagrodzenia, ponieważ pracownicy nadal lepiej zarabiają poza granicami naszego kraju.

Praca za granicą bez języka

Powszechnie uznaje się, że decydując się na wyjazd do pracy za granicą, powinno znać się język obowiązujący w danym kraju w stopniu komunikatywnym – np. wyjeżdżając do Niemiec, powinno znać się język niemiecki w takim stopniu, aby móc się porozumieć. Takie przekonanie jest jednak błędne.

W obecnych czasach niezwykle popularny jest język angielski, dlatego gdy umie się w nim płynnie rozmawiać, to będzie można swobodnie porozumiewać się w każdym kraju, do jakiego się wyjedzie. Niemniej jednak trzeba pamiętać, że zależy to od charakteru pracy, jaką chcemy podjąć. Czasami znajomość wyłącznie języka angielskiego będzie niewystarczająca, np. w pracach z klientami.

Co w przypadku, gdy nie zna się języka angielskiego? Wówczas znalezienie pracy w dalszym ciągu jest możliwe, choć nie będzie to proste i nie będzie można liczyć na dobrze płatną pracę. Zdecydowanie nie znajdzie się pracy biurowej, umysłowej czy też wymagającej kontaktów z ludźmi. Osoby nieznające języków obcych za granicą wykonują najprostsze prace, np. w gospodarstwach rolnych czy ekipach sprzątających, na produkcji, na magazynie. Zdecydowanie nie są to prace łatwe, jednak stawki za nie są wysokie i dzięki takim pracom będziesz w stanie się utrzymać.

Jednak język to nie wszystko i zdecydowanie na lepsze zatrudnienie mogą liczyć osoby, które po prostu posiadają jakieś kwalifikacje. Dobrym przykładem są Niemcy, którzy poszukują osób w takich zawodach jak:

  • budowlaniec;
  • cieśla;
  • dekarz;
  • stolarz;
  • hydraulik.

Czy warto poznać obcy język?

Praca za granicą bez języka jest możliwa. Jednak osoby znające język angielski mogą liczyć na wyższe stawki. Natomiast gdy osoba zna już angielski i nauczy się podstaw języka obowiązującego w kraju, w którym pracuje, np. niemieckiego, będzie miała jeszcze większe możliwości zarobkowe. Kto nauczy się danego języka, może szukać pracy w biurze, na różnych stanowiskach umysłowych czy też w korporacjach; prace takie są bardzo dobrze płatne.

Jak szukać pracy bez znajomości języka?

Pracy za granicą można szukać:

  • przez portale ogłoszeniowe;
  • za pomocą agencji zatrudnienia;
  • osobiście na miejscu;
  • przez rekomendacje znajomych.

Znając język obcy, można wyjechać za granicę i szukać pracy na miejscu. Jeśli jednak nie zna się języka obcego, takie rozwiązanie nie będzie odpowiednie. Lepszym wyjściem jest wówczas skorzystanie z pomocy wyspecjalizowanych podmiotów, które zajmują się pośrednictwem. Agencje zatrudnienia wysyłają pracowników za granicę, a część z nich zajmuje się wszystkimi sprawami związanymi z pracą za granicą, tj.:

  • znalezieniem pracy;
  • zorganizowaniem transportu;
  • wynajmem mieszkania.

Biura pośrednictwa pracy dbają o to, aby zatrudnienie było przejrzyste i uczciwe. Dodatkowo oferują swoim podopiecznym stałą pomoc i opiekę, nawet już po wyjeździe za granicę. Dlatego też biura pośrednictwa pracy bez wątpienia są opcją, z której warto skorzystać, szukając pracy za granicą.

Decydując się na szukanie pracy na specjalnych portalach, można skorzystać z obcojęzycznych serwisów, jak i takich prowadzonych w naszym ojczystym języku. Szukając pracy na portalu z ogłoszeniami, ryzykuje się przede wszystkim tym, że bardzo często nie wiadomo, z kim się faktycznie rozmawia, a po przyjeździe do pracy za granicę zastanie się całkowicie inne warunki, niż to było zawarte w ogłoszeniu. Nie ma się także pewności, czy rzeczywiście kontaktujemy się z przyszłym pracodawcą, czy rozmawiamy jedynie z pośrednikiem. Często okazuje się jednak, że praca znaleziona w ten sposób jest lepiej płatna niż ta zorganizowana przez agencję.

Jak wygląda umowa?

Należy pamiętać, że umowa z zagranicznym pracodawcą zawierana jest w języku obowiązującym w danym kraju i na zasadach podlegających tamtejszemu prawu pracy. Dlatego przed podpisaniem umowy warto poznać swoje prawa, np. ustawową liczbę godzin pracy, dni urlopu czy zasady udzielania urlopu macierzyńskiego.

Podatki

Przed wyjazdem należy poznać zasady opłacania podatków w danym kraju. Zwykle osoby, które zdecydują się na stałą migrację, mogą płacić podatki jedynie za granicą, zgodnie z panującymi w danym kraju przepisami. Natomiast osoby wyjeżdżające za granicę tylko czasowo mogą być podwójne opodatkowanie lub płacić podatki tylko w Polsce.

Koszty życia za granicą

Często firmy przyjmujące do pracy cudzoziemców partycypują w kosztach utrzymania. Najczęściej zapewniają pracownikom zakwaterowanie (94%), rzadziej transport (64%) i wyżywienie (13%). Nie jest to jednak powszechne, więc podejmując zatrudnienie, należy dowiedzieć się, czy pracodawca będzie w jakimś stopniu partycypował w kosztach, czy trzeba je ponosić we własnym zakresie.

Podsumowując, bez znajomości języka oferty pracy za granicą będą mocno ograniczone, a płace – choć jak na polskie warunki wysokie – w stosunku do tych, które można otrzymać, znając język i posiadając kwalifikacje, okażą się niskie. Dlatego będąc na miejscu, warto uczyć się języka i dzięki temu zdobyć lepiej płatną pracę.