Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Zmień pracę, zostawiając po sobie dobre wrażenie

Może się zdarzyć, że nasza praca zaczyna nas uwierać i męczyć. Choć lubiliśmy nasze obowiązki, cenimy sobie atmosferę, coś zaczyna nam przeszkadzać i nie wiemy, co dalej. W takiej sytuacji najpewniej dostaniemy radę: zmień pracę! Nierzadko sami wiemy, że właśnie to chcemy zrobić. Warto, bez względu na okoliczności, pozostawić po sobie dobre wrażenie. Dlaczego jest to dobre rozwiązanie? Podpowiadamy w niniejszym artykule!

Zmień pracę, by poczuć się lepiej

Szczególnie gdy mamy ugruntowaną pozycję w firmie, pracujemy w tym miejscu od lat, jesteśmy zadowoleni z pensji i po prostu czujemy bezpieczną stabilizację, trudno nam się zwolnić, nawet jeśli naprawdę nie chcemy już pracować w tym miejscu.

Powodów odejścia może być wiele i są one bardzo indywidualne – możemy czuć się przemęczeni, jest na nas zrzucana zbyt duża odpowiedzialność, atmosfera w pracy jest daleka od ideału, mamy konflikt ze współpracownikami czy przełożonymi, ale też po prostu nie znajdujemy już radości w wykonywaniu swoich zadań, chcemy od życia czegoś innego, zastanawiamy się nad zmianą branży.

Gdy te powody i problemy się nawarstwiają, zmiana pracy może być najlepszym rozwiązaniem, by poczuć się lepiej.

Kiedy zdecydujemy się już na odejście, powinniśmy zastanowić się nad tym, jak odejść z klasą, by zostawić po sobie dobre wrażenie. Zmień pracę i nie pal za sobą mostów – dlaczego może być to takie ważne?

Dlaczego warto zostawić po sobie dobre wrażenie?

Rynek pracy jest znacznie mniejszy, niż może nam się to wydawać. Dlatego też zawsze warto próbować odejść z klasą, by opinia o naszym zachowaniu nie rozeszła się po branży. My możemy uważać, że postąpiliśmy słusznie, jednak nasz potencjalny nowy pracodawca może mieć na ten temat odmienne zdanie.

Zmień pracę z klasą! Dzięki temu nie palimy za sobą mostów, nie zrywamy kontaktów biznesowych, które bywają bardzo istotne. Mamy otwarte furtki, nikt nie pomyśli sobie, że z nami na pewno nie chciałby pracować.

Warto postarać się, byśmy zostali zapamiętani jako dobrzy pracownicy, którzy do samego końca pracowali wytrwale i efektywnie.

Jak się zachować?

Jak więc się zachować, kiedy odchodzimy z firmy? Przede wszystkim poinformujmy wcześniej o swoim odejściu naszych współpracowników. Zniknięcie z dnia na dzień będzie dość sensacyjne i może zrodzić wiele niepotrzebnych plotek. Dajmy się oswoić z tą myślą sobie i innym.

Jeśli nasza zmiana pracy nie odbywa się w zbyt miłych okolicznościach, jesteśmy nieco źli czy rozgoryczeni, postarajmy się zachować te emocje dla siebie. Może nam się wydawać, że skoro i tak odchodzimy, możemy opowiedzieć wszystkim, jak to kierownik jest niekompetentny i nie można się z nim dogadać, jednak co to da? Warto zastanowić się, czy na pewno jest to potrzebny krok.

Kiedy zmieniamy pracę, szczególnie, gdy dzień odejścia zbliża się wielkimi krokami, możemy mieć pokusę, by trochę się polenić. W końcu i tak za jakiś czas już nas w tej firmie nie będzie, może więc zamiast ślęczenia nad raportami pogadać sobie z przyjacielem na komunikatorze i spędzić miło czas? Owszem, może być to kuszące, jeśli jednak chcemy zostawić po sobie dobre wrażenie, warto pracować do samego końca tak, jakbyśmy wcale nie mieli się zwalniać. Dzięki temu pokazujemy współpracownikom i przełożonym, że jesteśmy solidni i można na nas polegać do samego końca.

Pozamykajmy również wszystkie sprawy – zakończmy zadania, uporządkujmy dokumenty, postarajmy się, by osoba, która przejmie nasze stanowisko, nie musiała niczego szukać i próbować naprawić nasz bałagan. Możemy także zaproponować wprowadzenie nowej osoby na dane stanowisko.

Jeśli pracowaliśmy z klientami, warto pożegnać się także z nimi. Mogą się zdziwić, kiedy nagle kontakt z nimi przejmie ktoś inny, być zdezorientowani. Poza tym podziękowanie za współpracę jest zawsze miłe i dzięki temu możemy zostać przez nich lepiej zapamiętani.

Warto również pożegnać się z zespołem – możemy zaprosić go na krótkie spotkanie w sali konferencyjnej, podczas którego podziękujemy za wspólną pracę i czas spędzony razem. Pamiętajmy jednak, by były to osoby, z którymi naprawdę współpracowaliśmy, jeśli nagle zaczniemy się wylewnie żegnać z osobami, z którymi widzieliśmy się ostatnio rok wcześniej na wigilii firmowej, może być to odebrane co najmniej dziwnie.

Najbliższym współpracownikom możemy zaproponować wspólne wyjście po pracy, w ramach podziękowań oferując nieco wspólnego odpoczynku czy zabawy.

Jeśli wiemy, że pracownicy chętnie zjedzą coś pysznego, możemy ostatniego dnia przynieść do pracy coś słodkiego, by sprawić, aby nasze odejście stało się choć troszkę milsze.

Kiedy zaczynasz źle się czuć na swoim obecnym stanowisku i stan ten się nie zmienia, zmień pracę, by poczuć się lepiej, jeśli oczywiście masz poczucie, że to rozwiąże problem. Pamiętaj jednak, by odejście nie było wielkim trzaśnięciem drzwiami, awanturą i pokazaniem, że nie chcesz mieć już z firmą nic wspólnego. Takie pożegnanie może pozostawić niesmak i sprawić, że opinia o tobie jako pracowniku nie będzie najlepsza. Dlatego przygotuj się do odejścia z klasą, dzięki czemu zostaniesz zapamiętany jak najbardziej pozytywnie!