Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Zmiana pracy po wielu latach w firmie - jak się do niej przygotować?

Zmiana pracy zawsze jest związana ze stresem i niepewnością. Każdemu z nas zależy na zatrudnieniu, ale też na rozwoju swoich kompetencji, w związku z tym chcemy znaleźć najodpowiedniejsze dla nas stanowisko. Jeśli od dawna nie szukaliśmy zatrudnienia, zadanie jest jeszcze trudniejsze. Zmiana pracy po wielu latach w firmie może być trudna, nie jest jednak niemożliwa.

Stałość zatrudnienia

Jeszcze kilka lat temu średni czas pracy w jednej firmie wynosił około 10 lat, dzisiaj mówi się o ok. 5 latach. Chcemy się rozwijać, zmieniamy swoje zainteresowania, nie lubimy zapuszczania korzeni, w związku z tym aktualnie bardziej niespotykana jest wieloletnia praca w jednej firmie, niż częsta jej zmiana.

Nowe pokolenie na rynku pracy ma nowe priorytety, nie boi się zmian, chce próbować nowych rzeczy. Nie znaczy to jednak, że dla osób z wieloletnim doświadczeniem zmiana pracy po wielu latach stanowi decyzję nie do podjęcia.

Przyczyny zmiany pracy

Kiedy spędzamy wiele tak w jednej firmie, zazwyczaj jesteśmy świadkami wielu zmian. Czasami z małej firmy możemy stać się prawdziwą korporacją. Zmienia się zespół, rozrasta się. Nie każdy czuje się dobrze w takim środowisku pracy, jest zmęczony szumem, chce zmienić otoczenie, wrócić do pracy w małej, spokojniejszej firmie.

Niestety każdego z nas może spotkać również redukcja etatów czy zamknięcie firmy, wówczas nie mamy wyjścia i musimy zmienić pracę. Takie niezależne od nas zwolnienie przynosi więcej stresu, jednak jest również bardzo motywujące do poszukiwań.

Wiele lat w jednej firmie może zahamować nasz rozwój, czujemy, że od lat robimy codziennie to samo, a w perspektywie nie ma już zmian. Osiągnęliśmy wszystko, co w danym miejscu było do zdobycia, nie chcemy się cofać, chcemy uczyć się czegoś nowego. Nic dziwnego, że w takich przypadkach przychodzi nam do głowy zmiana pracy po wielu latach, nawet jeśli było nam bardzo wygodnie i pasowała nam atmosfera.

Powodów zmiany pracy może być wiele, nie zmienia to jednak faktu, że kiedy pierwszy raz po wielu latach poszukujemy zatrudnienia, może to być naprawdę trudne. Trzeba bowiem przestawić się na tryb poszukiwania, czego od dawna nie robiliśmy.

Jak wygląda zmiana pracy po wielu latach w jednej firmie?

Zmiana pracy po wielu latach jest niełatwa i powinno być to dla nas jasne. Prawdopodobnie jak przez mgłę pamiętamy ostatnie poszukiwania. W związku z tym musimy zdać sobie sprawę, że najprawdopodobniej nowa posada nie pojawi się od razu, a na cały proces będziemy musieli poświęcić trochę czasu. Warto dokładnie się do tego przygotować.

  1. Zdaj sobie sprawę ze swojej wartości
    Pracownicy często mają problem z wiarą we własne możliwości. Mimo że w poprzedniej firmie pełnili niemal każdą funkcję, mają duże doświadczenie zawodowe, potrafią bez problemu wykonać wiele zadań, obawiają się, że tak naprawdę zasiedzenie się w jednej firmie jest jednoznaczne z tym, że nie są wielostronni, elastyczni. Zapominamy o tym, jak wiele w życiu zrobiliśmy i skupiamy się tylko na tym, co nam nie poszło. Wyrzucamy sobie, że nie zbieraliśmy różnorodnego doświadczenia i postawiliśmy na wygodę oraz stabilizację.
    Praca w jednej firmie przez wiele lat nie jest niczym złym i naprawdę nie powinniśmy sobie tego wyrzucać. Nasze doświadczenie zawodowe z pewnością jest bezcenne. Poza tym może i jesteśmy mniej elastyczni, ale pracodawca na pewno zastanowi się nad tym, dlaczego tyle lat spędziliśmy w jednym miejscu - w końcu niezadowolony pracodawca nie zatrzymałby nas na tak długo.

  2. Sprawdź, jak poszukuje się obecnie pracy
    Musimy zdać sobie sprawę, że jeżeli szukaliśmy ostatnio pracy 10 lat temu, ten proces mógł się bardzo zmienić. Całkiem prawdopodobne, że poprzedniej pracy szukałeś, oglądając ogłoszenia w gazetach. Sprawdź, gdzie obecnie najlepiej szukać pracy, jak wygląda twoja branża, jacy specjaliści są poszukiwani.
    Dzięki temu będziesz mieć obraz tego, jakie umiejętności są aktualnie poszukiwane i co może ci zaoferować pracodawca, a zmiana pracy po wielu latach nie będzie już taka przerażająca.

  3. Stwórz odpowiednie CV
    Błędy w CV często pojawiają się w dokumentach osób, które dawno nie tworzyły swojego życiorysu. Dlatego tak ważne jest zwrócenie uwagi na to, by odpowiednio je przygotować. Przede wszystkim podkreślmy bogate doświadczenie i nasze sukcesy. Jeśli nie jesteśmy w stanie samodzielnie wykonać CV, możemy zamówić je u profesjonalistów lub skorzystać w dostępnych w Internecie kreatorów.

  4. Znaj swoje mocne i słabe strony
    Dzięki temu, że mamy bogate doświadczenie zawodowe, możemy przeanalizować swoje mocne i słabe strony. Powinniśmy mieć świadomość zarówno jednych, jak i drugich. Dzięki temu możemy zbudować pewność siebie, upewnić się, czym tak naprawdę chcemy się zajmować, jak chcemy pokierować naszą karierą.

  5. Przygotuj się do poszukiwań
    Na początku zmiana pracy po wielu latach w jednej firmie może nas nieco zdezorientować. Nie do końca wiemy, jak zacząć poszukiwanie pracy i jak powinno to wyglądać. Jeśli czujemy się zmęczeni, wypaleni, warto pozwolić sobie na kilka dni oddechu. Dzięki temu nabierzemy energii do działania.

Następnie codziennie znajdźmy czas na to, aby przejrzeć ogłoszenia, wysłać CV. Pamiętajmy, że jeżeli zależy nam na pracy w branży, warto wybierać tylko te dopasowane ogłoszenia, nie wysyłać dokumentów gdziekolwiek.

Zmiana pracy po wielu latach może być stresująca, jednak z odpowiednim podejściem i przygotowaniem wszystko powinno się udać!