Poradnik Pracownika

Jak szukać pracy za granicą? Co warto wiedzieć?

Wielu pracowników myśli o podjęciu zatrudnienia za granicą. Oprócz chęci wyższych zarobków motywacją może być lepsze poznanie kultury danego kraju, nowe doświadczenia, poznanie zagranicznego rynku pracy itd. Jednak nie da się ukryć, że poszukiwanie pracy poza Polską nie jest łatwe i zdecydowanie wymaga przygotowań. Jak szukać pracy za granicą? Na co warto zwrócić uwagę, a czego lepiej nie robić? Przeczytaj w niniejszym artykule.

Jak przygotować się do poszukiwań i wyjazdu?

Jeżeli decydujemy się na pracę za granicą, musimy być na to odpowiednio przygotowani. Od czego zacząć i jak szukać pracy? Warto sporządzić listę spraw koniecznych do załatwienia, gdyż pominięcie pewnych kroków może nam znacznie utrudnić, a nawet uniemożliwić działania.

Przede wszystkim konieczny jest ważny dowód osobisty i paszport. Przed wyjazdem należy wyrobić również Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Pamiętaj także, że wyruszasz za granicę w poszukiwaniu pracy, w związku z tym istotne są również wszelkie dokumenty potwierdzające twoje wykształcenie i doświadczenie zawodowe.

Nie da się ukryć, że wszelkie dokumenty dokumentujące pracę i kompetencje są zazwyczaj wydawane w języku polskim, a my wybieramy się do kraju niepolskojęzycznego, w związku z tym konieczne jest ich przetłumaczenie. Najlepiej, by były one przełożone na język kraju, do którego się wybieramy, jednak uniwersalny język angielski również z pewnością nie będzie złym wyborem. Co więcej, wiele uczelni i szkół wydaje suplementy dokumentów w tym właśnie języku - warto to sprawdzić.

Koniecznie jest również przygotowanie CV i tak jak w przypadku powyższych dokumentów - przełożenie je na język kraju, w którym będziemy szukać pracy lub na język angielski. Warto sprawdzić, jak powinien wyglądać taki dokument i czego wymagają pracodawcy. Nie w każdym kraju życiorys zawodowy wygląda tak jak w Polsce.

Dowiedzmy się jak najwięcej o kraju, do którego chcemy się udać w celu poszukiwania pracy. Być może jest on piękny, jednak stopa bezrobocia jest bardzo wysoka? Warto się upewnić, jak wyglądają w tym miejscu prawa pracownika, rynek pracy, podatki itp. Jeśli nie znamy języka kraju, do którego się udajemy, powinniśmy nauczyć się podstawowych zwrotów, chociażby po to, by zapytać mieszkańca, czy mówi po angielsku lub w innym, preferowanym przez nas języku. Warto jak najwięcej przeczytać o danym kraju – wiele rzeczy i zachowań z pewnością nas zaskoczy, jednak tak czy inaczej powinniśmy być jak najlepiej przygotowani.

Jak szukać pracy za granicą?

Jak szukać pracy za granicą, to pytanie, które z pewnością zadają sobie osoby próbujące znaleźć zatrudnienie poza Polską po raz pierwszy.

Przede wszystkim warto podkreślić, że możemy szukać pracy z dwóch pozycji – albo w Polsce poszukać zatrudnienia i dopiero wyjechać do danego kraju, albo wyjechać za granicę i dopiero wówczas zająć się szukaniem zajęcia dla siebie. Oczywiście oba wyjścia mają swoje plusy i minusy.

Poszukiwanie pracy z Polski

Można powiedzieć, że dzisiejszy świat, który ma tak rozwiniętą technologię, w którym internet pełni tak ważną funkcję, nie ma granic. Właściwie możemy wysłać swoje CV do pracodawców na całym świecie, a rozmowy odbywać za pośrednictwem komunikatorów - ba! Nie musimy nawet wyjeżdżać, żeby pracować w firmie z innego kontynentu.

Jest to niewątpliwie ogromne ułatwienie i dzięki temu bez wychodzenia z domu możemy szukać zatrudnienia za granicą. Sami możemy poszukać interesujących ogłoszeń, zaaplikować i czekać na kontakt z pracodawcą czy rekruterem.

Oczywiście takie rozwiązanie jest dobre, kiedy pracodawca nie potrzebuje pracownika w firmie “na już”, jest otwarty na komunikację drogą internetową itp. Zdarzyć się bowiem może, że nawet jeśli mamy świetne kompetencje, ale nie możemy się z dnia na dzień pojawić w siedzibie przedsiębiorstwa, stracimy swoją szansę.

Jeżeli nie wiemy jak szukać pracy za granicą i nie do końca znamy język, w związku z tym obawiamy się, że ominiemy coś bardzo ważnego, możemy skorzystać z agencji pośrednictwa pracy. Dzięki temu zyskamy kogoś na kształt opiekuna, kto pomoże nam znaleźć pracę, często także miejsce noclegu, zajmie się wszystkimi dokumentami i pomoże nam przebrnąć przez wszystkie formalności.

Takie rozwiązanie ma dużo plusów. O wiele rzeczy możemy przestać się martwić. Naszym zadaniem jest tylko współpraca z agentem i wyrażenie lub niewyrażenie zgody na daną ofertę. Pamiętajmy jednak, że i tutaj można się naciąć, to znaczy warto wybierać tylko sprawdzone agencje, które będą poszukiwały dla nas legalnej pracy i nie oszukają nas. To bardzo ważne, aby sprawdzać opinie, listę zarejestrowanych agencji i nie wierzyć na słowo agentowi.

Istnieją również serwisy, które posiadają zweryfikowane ogłoszenia o pracę za granicą. Musimy pamiętać, że niestety nie wszyscy są uczciwi, a jeśli nie znamy rynku pracy, łatwo można nas oszukać. Dlatego też zanim wyślemy zgłoszenie na ogłoszenie zawarte w internecie, musimy mieć pewność, że firma jest rzetelna. Pamiętajmy, by zanim się upewnimy, nie powinniśmy podawać numeru konta bankowego, przesyłać skanów dokumentów i dyplomów, a już na pewno żadnych pieniędzy.

Szukanie pracy z zagranicy

Już wiemy jak szukać pracy z Polski, a jak zrobić to będąc na miejscu? Niektórzy decydują się na wyjazd i dopiero po nim rozpoczynają szukanie pracy. Może być to równie dobre rozwiązanie. Jako członkowie Unii Europejskiej, w krajach wspólnoty możemy rejestrować się w odpowiednikach urzędów pracy i szukać jej na przykład w ten sposób. Możemy również skorzystać z sieci kontaktów, szukać ogłoszeń w internecie itp.

Pamiętajmy jednak, że jak szukać pracy za granicą może to potrwać, zdarza się, że nawet w kraju, z którego pochodzimy i którego rynek znamy, trwa to kilka miesięcy. Uważa się, że poszukiwanie pracy za granicą to czas ok. 3 miesięcy. W związku z tym musimy przyjechać z takimi zasobami pieniężnymi, aby ten czas nie był dla nas problemem. Przed wyjazdem warto zorientować się, czy kraj nie jest drogi i czy na pewno nas na to stać.