Jak znaleźć pracę? Praktyczny przewodnik po rynku pracy
Znalezienie pracy, która będzie odpowiadać naszym kwalifikacjom i ambicjom, nie należy do łatwych zadań. Nie tylko musimy znaleźć firmę, która prowadzi aktualnie rekrutację na wybrane przez nas stanowisko, ale także przygotować się do wszystkich etapów procesu rekrutacyjnego. Jak przejść przez nie pomyślnie i uzyskać wymarzone stanowisko? Podpowiadamy poniżej!
Gdzie szukać pracy?
Zanim wyślemy swoje CV i list motywacyjny, musimy znaleźć firmę, w której chcielibyśmy pracować. Sposobów na znalezienie odpowiedniej oferty jest mnóstwo. Można przeglądać lokalne gazety, portale społecznościowe, szukać ogłoszeń o naborze pracowników bezpośrednio na stronach dużych korporacji lub też na specjalistycznych stronach, takich jak choćby www.aplikuj.pl. Znajdziemy tam aktualne ogłoszenia z całej Polski i niemal ze wszystkich branż na rynku pracy. Jak znaleźć odpowiednią dla siebie ofertę, można dowiedzieć się z innej publikacji: Oferty pracy - 5 kroków pomocnych w wyborze tej właściwej.
Znaleźliśmy ogłoszenie – co dalej?
Kiedy już znaleźliśmy konkretne ogłoszenie o rekrutacji na stanowisko, które nas interesuje, warto sprawdzić, czy nasze kwalifikacje i doświadczenie zawodowe są zgodne z wymaganiami pracodawcy. Jeśli tak jest, możemy przystąpić do pisania CV i listu motywacyjnego. Trzeba pamiętać, że często osoby zajmujące się rekrutacją mają niewiele czasu, a ofert od potencjalnych pracowników jest bardzo dużo. Aby nasz życiorys nie przeszedł niezauważony pośród stosu podobnych dokumentów, trzeba sprawić, by wyróżniał się wśród innych – był konkretny i przejrzysty. CV oraz list motywacyjny powinniśmy pisać pod kątem interesującej nas oferty pracy. Należy wyliczyć wcześniejsze stanowiska i posiadane umiejętności zawodowe, które są szczególnie istotne w przypadku posady, o którą aplikujemy.
Zawsze warto wymienić zakres obowiązków, jakie pełniliśmy na poprzednich stanowiskach, jednak nie należy się zanadto rozpisywać, ale raczej skupić tylko na najistotniejszych elementach naszego doświadczenia zawodowego. Istotne będą również nasze cechy charakteru, które mogą być atutem w nowej pracy – np. umiejętność pracy pod presją czasu, punktualność etc. Istotna jest przejrzysta szata graficzna CV, która podkreśli, a nie zdominuje treść. Podobnie jest w przypadku listu motywacyjnego, w którym należy jasno i zwięźle napisać, dlaczego jesteśmy najlepszymi kandydatami na dane stanowisko, nie zapominając o formalnym charakterze pisma. Należy używać zwrotów grzecznościowych, a obydwa dokumenty, to znaczy list motywacyjny i CV, własnoręcznie podpisać. Bardzo istotne jest również umieszczenie zgody na przetwarzanie danych na potrzebę obecnej oraz przyszłych rekrutacji. W przeciwnym razie przedstawiciele firmy nie będą mogli się z nami skontaktować.
Rozmowa kwalifikacyjna – jak się do niej przygotować?
Jeśli udało nam się pozytywnie przejść wstępną selekcję i otrzymaliśmy zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, możemy być z siebie dumni. Oznacza to bowiem, że spełniamy kryteria, jakie postawiono przed potencjalnymi kandydatami. Jest to najważniejszy etap rekrutacji. Rozmowa trwa zwykle kilka lub kilkanaście minut, dlatego ten czas musimy dobrze wykorzystać i zaprezentować się z jak najlepszej strony. Należy jednak pamiętać, że przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjne nie oznacza nauczenia się monologu na swój temat. Powinniśmy oczywiście w skrócie opowiedzieć naszą historię zawodową, ale być również otwarci na pytania rekrutera.
Życzymy powodzenia w szukaniu wymarzonej posady!
Tekst zewnętrzny, artykuł partnera