Poradnik Pracownika

Rozmowa kwalifikacyjna przez Skype - bądź profesjonalny!

Komunikator internetowy Skype kojarzy nam się przede wszystkim z luźnymi rozmowami ze znajomymi. Warto jednak wiedzieć, że pracodawcy coraz częściej wykorzystują go w celu przeprowadzania rozmów kwalifikacyjnych. Nie jest to zjawisko dominujące, jednak daje się zauważyć, że jego popularność rośnie. Jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna przez Skype? Jak się do niej przygotować, aby pokazać, że jesteśmy profesjonalistami? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak nie popełnić gafy!

Dlaczego rozmowa kwalifikacyjna przez Skype jest coraz popularniejsza?

Internet daje nam wiele możliwości, które lata temu były nie do pomyślenia. Dawniej, kiedy ktoś chciał znaleźć pracę za granicą lub w innym mieście, najpewniej musiał się tam najpierw wyprowadzić w ciemno. Nie da się ukryć, że nierzadko wiązało się to albo z objęciem jakiejkolwiek posady, byle tylko ją mieć, lub powrotem do kraju czy wcześniejszej miejscowości zamieszkania. Dzisiaj pracownicy mogą przeprowadzać wideorozmowy kwalifikacyjne, dzięki czemu mogą zorientować się, czy dostaną pracę w wymarzonym zawodzie, w innym mieście czy nawet państwie.

Poza tym coraz częściej spotykamy się z chęcią elastycznego czasu pracy, a tym samym decydowaniem się na pracę zdalną. Dzięki temu możemy pracować z domowego zacisza dla firmy znajdującej się w dowolnym miejscu na świecie. Trudno wyobrazić sobie wyjazd do innego kraju na kilka godzin tylko po to, by w najgorszym wypadku dowiedzieć się, że nic z tego nie będzie. W dodatku nawet jeżeli rekrutacja odbywa się w tym samym państwie, pracodawcy nie zawsze mają środki, aby zwrócić koszty transportu, a w takiej sytuacji nierzadko potencjalny kandydat nie dociera na spotkanie. Można więc śmiało wywnioskować, że rozmowa kwalifikacyjna przez Skype pozwala zaoszczędzić.

Rozmowa kwalifikacyjna przez Skype - jak się przygotować?

Załóżmy więc, że otrzymałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną online. Jak się przygotować do tego sposoby rekrutacji? Co zrobić, by nie popełnić gafy? Podpowiadamy!

  1. Nie mam Skype’a - jeżeli nie korzystasz z tego komunikatora, nie buntuj się. Nie proponuj wymiany maili lub skorzystania z innego miejsca, gdzie można przeprowadzić wideorozmowy. Jeśli została ci zaproponowana rozmowa kwalifikacyjna przez Skype, przytaknij i zgódź się na nią. Założenie własnego profilu zajmie ci krótką chwilę.
  2. Mój nick to malwinkabuziak234 - jeśli korzystasz ze Skype’a prywatnie, prawdopodobnie nie zwracałeś uwagi na to, czy nick jakim się posługujesz, jest wystarczająco poprawny. Kiedy pracodawca prosi cię jednak o przesłanie swoich danych, a twój nick nie zmieniał brzmienia od gimnazjum, załóż nowe konto, najlepiej składające się z twojego imienia i nazwiska. Zajmie ci to kilka minut, a unikniesz gafy na takim samym poziomie, jak wysyłanie CV z nieoficjalnego adresu mailowego.
  3. Zadbaj o odpowiednie tło - rekruter z pewnością nie będzie czuł się komfortowo, kiedy tuż za tobą będzie widział rozwieszoną bieliznę. Podobnie zniechęcający może być nadmierny bałagan, niepościelone łóżko, kontrowersyjny plakat itp. Zadbaj o to, by odbywać rozmowę na neutralnym tle. Najlepsza będzie gładka, jasna ściana. Jednak możesz również ustawić kamerę w takim miejscu, aby podkreślało ono twoje zaangażowanie, np. na tle książek branżowych.
  4. Pamiętaj o oświetleniu - rekruterowi z pewnością nie będzie się dobrze rozmawiało z czarną plamą. Sprawdź, jak oświetlić pokój, abyś był dobrze widoczny. Zrób to koniecznie przed rozmową. Nie siadaj pod światło, nie kieruj go również wprost na twoją twarz.
  5. Sprawdź, czy połączenie jest w porządku - przed rozmową sprawdź mikrofon i kamerkę internetową. Rozmowa kwalifikacyjna przez Skype wymaga dobrego połączenia z Internetem. Być może okaże się, że coś jest nie tak i nie możesz swobodnie rozmawiać. Jeśli nie możesz rozwiązać problemu, zadzwoń i poproś o przełożenie terminu rozmowy.
  6. Informuj o problemach na samym początku - jeśli twój komputer odmawia posłuszeństwa, wyłącza się niespodziewanie lub zawiesza, powiadom o tym rozmówcę już na początku rozmowy. Jeżeli nagle zerwie się łącze, będzie wiedział, co się stało.
  7. Poproś współlokatorów o ciszę - jeżeli podczas rozmowy w mieszkaniu będą inni domownicy, poproś ich o bezwzględną ciszą i niewchodzenie do pomieszczenia, w którym przebywasz. Takie niespodziewane wtargnięcie może rozproszyć nie tylko ciebie, lecz także rekrutera.
  8. Zadbaj o ciszę - wycisz wszystkie programy, wyłącz muzykę, zamknij miauczącego kota w innym pomieszczeniu, wycisz również telefon, zamknij okna, postaraj się, żeby nic cię nie rozpraszało.
  9. Ubierz się odpowiednio - pamiętaj, że choć rekrutacja odbywa się online, jest tak samo ważna, jak ta przeprowadzana na żywo. Ubierz się więc odpowiednio. Kusić może włożenie koszuli i dresów, ale wyobraź sobie, że coś zmusi cię do nagłego wstania - gafa gwarantowana!
  10. Zadbaj o szybkość połączenia - wyłącz wszystkie inne programy, poproś o to samo współlokatorów, staraj się nie gestykulować za bardzo podczas rozmowy, spraw, aby połączenie przebiegało jak najsprawniej.
  11. Przygotuj się - dzięki temu, że rekruter nie widzi wszystkiego, możesz zrobić małą ściągę i ustawić ją obok komputera. Pamiętaj jednak, żeby tylko na nią zerkać, aby twój rozmówca tego nie zauważył. Wspomagaj się, nie czytaj wszystkiego zdanie po zdaniu.
  12. Nie szukaj odpowiedzi w Google’u - kiedy otrzymasz pytanie, na które nie znasz odpowiedzi, nie szukaj jej w wyszukiwarce. Rekruter z pewnością to zauważy.
  13. Patrz w kamerę - najlepszym ustawieniem kamery jest ułożenie jej na wysokości oczu, wtedy rozmówca będzie miał wrażenie, że patrzysz wprost na niego. Włącz również podgląd na siebie. Dzięki temu skontrolujesz swój wygląd czy postawę. Możesz nie zauważyć, kiedy zaczniesz się garbić lub odepnie się guzik twojej koszuli.
  14. Nie lekceważ rozmowy - czasami może się nam wydawać, że skoro siedzimy w domowym zaciszu, rozmowa kwalifikacyjna przez Skype nie jest formalna. Nic bardziej mylnego. Mimo warunków należy potraktować ją poważnie. Nie okazujmy nadmiernego wyluzowania. Postarajmy się wyobrazić sobie, że właśnie siedzimy w biurze potencjalnego pracodawcy i tak potraktujmy wideorozmowę.